Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 30. 12. 2020 | 26 komentářů
Průměrná penze se v roce 2021 poprvé dostane nad 15 tisíc korun. Kalkulačka valorizace ukáže, kolik dostanete vy.
Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

Zdroj: Shutterstock

Se začátkem roku 2021 se blíží také každoroční valorizace důchodů. I když tentokrát nebude mimořádná, průměrná starobní penze poprvé překoná hranici 15 tisíc korun. A penze poprvé porostou o speciální důchodcovskou inflaci.

O pravidelnou valorizaci není nutné někde žádat. Týká se automaticky všech druhů důchodů – tedy starobních včetně předčasných, invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích. Nárok na ni má každý, kdo důchod začne pobírat do konce roku 2020. Valorizovaný důchod každý obdrží ve své lednové výplatě od České správy sociálního zabezpečení.

Valorizace vychází ze vzorečku v zákoně: důchody se pravidelně zvyšují o růst cen (inflaci) a polovinu růstu reálných mezd.

U inflace se od roku 2017 počítá buď s celkovým indexem růstu spotřebitelských cen, nebo se speciálním indexem vycházejícím ze spotřebního koše důchodců. Použije se přitom vždycky ten typ inflace, který je vyšší. Pro rok 2021 je to poprvé „důchodcovská“ inflace.

Ceny spotřebního koše seniorů se podle Českého statistického úřadu zvedly od loňského července do letošního června (což je rozhodné období pro výpočet) o 3,8 %, zatímco běžná inflace dělala 3,4 %. Mzdy se reálně zvýšily o čtyři procenta – jde o růst po odečtení inflace.

Průměrná penze se tedy od roku 2021 zvýší celkem o 5,8 %. Konkrétně to bude vypadat tak, že základní výměra, která je pro každý důchod stejná, stoupne o 60 korun na 3550 korun, procentní výměra vzroste o 7,1 %. Průměrný důchod v roce 2021 stoupne o 839 korun na 15 336 korun.

Informaci o tom, jak se valorizace projeví u každého konkrétního důchodu, posílá Česká správa sociálního zabezpečení mezi půlkou prosince a ledna. Představu si můžete udělat už teď, když využijete naši kalkulačku.

Splněný slib

Vláda vzhledem k epidemii koronaviru uvažovala i o tom, že by důchodcům na začátku roku 2021 mimořádně navýšila nad rámec valorizace podle zákona. Nakonec ale místo toho prosadila jednorázový mimořádný příspěvek ve výši 5000 korun, který penzisté dostali před Vánoci. Také mimořádný příspěvek se týkal všech typů důchodů.

Víc než podle zákonného vzorečku valorizace rostly důchody v předchozích letech. Průměrný důchod v lednu 2020 stoupl o zhruba 900 korun. Většinu dělala zákonná valorizace, dalších 151 korun k průměrnému důchodu dosypalo mimořádná zvýšení navržené vládou a podpořené i opozicí.

Ještě o rok dřív prosadila vláda změnu důchodů, která je zvyšuje natrvalo. Od roku 2018 totiž základní výměra, kterou dostává každý penzista stejně velkou, vzrostla z předchozích devíti na současných deset procent. Oproti předcházejícím rokům je tak každý důchod v Česku nyní automaticky vyšší o víc jak 300 korun měsíčně.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

To všechno vládě pomůže ke splnění slibu, že průměrný starobní důchod v příštím roce přesáhne 15 tisíc korun. S průměrným důchodem to přitom není jako s průměrnou mzdou. Zatímco na ni nedosahují dvě třetiny zaměstnanců, důchody jsou mnohem více rovnostářské a jejich střední hodnota (takzvaný medián) je velmi blízko u průměru, jde o několik málo sto korun. Například v roce 2019 byl medián jen o 111 korun pod průměrným důchodem.

Rychlé zvyšování důchodů dál zhoršuje výhled penzijního systému. Kvůli stárnutí populace mají výdaje na důchody, pokud by nedošlo k jejich změně, vzrůst z dnešních zhruba 8,5 % HDP na více jak 14 % před rokem 2060. V dnešních cenách by to představovalo nárůst výdajů ze státního rozpočtu na důchody o zhruba 300 miliard korun ročně.

Zastánci zvyšování ve shodě s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) naopak upozorňují na to, že důchody v posledních letech v Česku rostly výrazně pomaleji než mzdy, čímž se prohlubuje rozdíl v příjmech domácností lidí v produktivním věku a v příjmech důchodců. OECD ve své zprávě o důchodové reformě v Česku spočítala, že od roku 1996 do roku 2018 mzdy v Česku vzrostly o víc než 200 %, zatímco vyplácené důchody byly valorizovány jenom o 150 %.

Doplatek za valorizaci až za rok

Na závěr se ještě vraťme k pravidlům valorizace. Poslanci a senátoři spolu s návrhem na letošní mimořádný příspěvek schválili také změnu pravidel ve výpočtu valorizace, ke které dojde až od roku 2022.

Stát vyplácí důchody v různých termínech od 2. do 24. dne v měsíci. Výplatní termín dostane penzista přidělen na začátku pobírání důchodu a následně v něm penzi dostává na takzvaný klouzavý měsíc po celou dobu pobírání důchodu. Ke zvýšení podle valorizace v současnosti dochází až od termínu výplaty první lednové splátky. Když někdo pobírá důchod 6. den v měsíci, dostane první valorizovanou částku na období od 6. ledna do 5. února. Kdo pobírá důchod 24. den v měsíci, dostane první valorizovanou částku na období od 24. ledna do 23. února.

Od roku 2022 se termíny výplat měnit nebudou, ale podle schváleného pozměňovacího návrhu pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka se valorizace nově bude počítat hned od 1. ledna. Důchodci tak dostanou vždy v lednu k důchodu ještě doplatek valorizace za dobu od 1. ledna do termínu první výplaty důchodu v novém roce.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+110
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 26 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 12. 2020 7:59, jenicek54

až důchodcům doplatí 25%, které jim od r 90 vláda ukradla, budou se mít chvíli líp. vládní rozpočet se rozsype

+36
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 12. 2020 17:18, Zdenál

To on jenicek neví ale zřejmě mu to nějaký podobný psychouš poradil. Škoda, že se neví, kolik měli pro sebe bolševici na důchod našetřeno. Asi pár stokorun a ty jim kapitalisti ukradli. Od té doby volí soudruzi soudruha Babiše.

Zobrazit celé vlákno

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude... celý článek

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

5. 2. 2024 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

Lidé, kterým byl přiznán starobní důchod, nebudou od července dostávat státní příspěvek k penzijnímu spoření. Část z nich ale může získat dočasnou náhradu od své penzijní společnosti.... celý článek

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

30. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

Šesti expertů jsme se zeptali, co říkají na navrženou podobu důchodové reformy. A také na to, co by případně doplnili, nebo naopak vyškrtli.

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 11 komentářů

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

Nová pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, které loni prosadila vláda vedená Petrem Fialou, dnes potvrdil Ústavní soud. Zamítl návrh opozičního hnutí ANO na zrušení škrtů.

Partners Financial Services