Soudíte se o výživné, potřebujte právní radu, ale služby advokáta jsou nad vaše finanční možnosti. Nově je za vás zaplatí stát. Změnu přinesla novela zákona o advokacii, která rozšířila bezplatnou právní pomoc z trestních řízení také na řízení civilní a správní řízení, řízení před Ústavním soudem a právní poradenství. Podmínkou přiklepnutí státem placeného advokáta jsou nízké příjmy.
Záštitu nad zprostředkováním právní pomoci hrazené ze státní kasy převzala Česká advokátní komora. Právě ČAK v minulosti absenci podobného institutu kritizovala, sama také provozovala informativní poradny a pomáhala při zprostředkování bezplatných právních služeb. „Do současné doby byla bezplatná právní pomoc poskytována advokáty buď zcela zdarma, nebo za sníženou odměnu. Případně Komora hradila advokátům pouze část režijních nákladů. Také poskytování právního poradenství v regionech bylo pro potřebné zcela zdarma a organizace šla na náklady ČAK. I proto jsme dlouhé roky usilovali o systémové řešení, na kterém se bude podílet stát. S novelou zákona o advokacii se to konečně alespoň částečně podařilo,“ komentoval zavedení nových pravidel místopředseda České advokátní komory Robert Němec.
Nyní stát proplatí advokátům tři typy právní pomoci. Konkrétně:
- právní poradenství
- právní službu (zastupování v řízení, sepsání nejrůznějších podání či smluv)
- právní pomoc pro cizince v detenčních zařízeních
O výběru konkrétního advokáta chce ČAK rozhodovat především podle bydliště žadatele, případně sídla soudu. Vybírat bude zejména ze seznamu několika stovek advokátů, kteří dosud s poskytováním bezplatné právní pomoci souhlasili. Dostat by se ale mělo na každého. Komora může k poskytnutí pomoci určit i toho, kdo svůj souhlas výslovně neudělil, ale je zapsaným advokátem. Fakticky tedy může vybírat ze všech dvanácti tisíc v Česku zapsaných advokátů.
Právní poradenství. Nanejvýš dvě hodiny ročně
Prvním typem právní pomoci je takzvaná právní porada. Tu lze využít, třeba když si nejste jistí, jestli je právo na vaší straně nebo hledáte doporučení konkrétního řešení vašeho problému. V praxi má jít o jakési informativní schůzky, během kterých ale nepůjde sepisovat žádná podání, smlouvy nebo listiny.
Zákon o advokacii předepisuje také rozsah těchto schůzek: minimálně 30 a maximálně 120 minut. Dvě hodiny jsou zároveň celkovým limitem pro poskytnutí právního poradenství jedné osobě během jednoho roku. Na žadateli (a složitosti jeho problému) pak záleží, zda limit 120 minut vyčerpá najednou, nebo rozloží například do čtyř půlhodinových sezení.
Podmínkou pro zprostředkování bezplatné právní pomoci je nízký příjem. Konkrétně: nárok na právní poradenství zdarma vznikne, pokud je váš měsíční příjem nižší než trojnásobek životního minima. Životní minimum představuje společensky uznanou hranici příjmu, která má pokrýt základní životní potřeby jako jídlo, oblečení nebo hygienu. Životní minimum domácnosti vždy závisí na počtu jejích členů. Například pro rodinu ve složení dva dospělí a dvě děti mladší šesti let dělá částka životního minima 9450 korun. Nárok na bezplatné právní poradenství má tedy rodina, jestliže její příjem nedělá víc jak 28 350 korun. Životní minimum vaší domácnosti si lehce spočítáte na naší kalkulačce.
Ve špatné finanční situaci byste přitom měli být dlouhodobě – příjmy se posuzují za šest měsíců před podáním žádosti. V dané záležitosti vás zároveň nesmí zastupovat jiný advokát, jinak nárok na bezplatné právní poradenství ztrácíte. Kdo uvedená kritéria splní, tomu Česká advokátní komora předá kontakt na vybraného advokáta. Domluva konkrétního termínu schůzky je na žadateli samotném.
Právní služby. Od soudu přes smlouvy
Dalším typem právní pomoci jsou právní služby. Termínem právní služba se rozumí zastupování před soudem nebo sepsání nejrůznějších smluv či podání. I v tomto případě o přiklepnutí advokáta rozhoduje finanční situace, její posouzení je ovšem mnohem zevrubnější.
V praxi je potřeba vedle příjmů za posledního půl roku doložit také příjmy společně posuzovaných osob (typicky členů domácnosti), doklady (rozhodnutí o přiznání, potvrzení od patřičného úřadu nebo výpis z účtu) o vyplacených sociálních dávkách, důchodech, podpoře v nezaměstnanosti či nemocenské. Nadto bude Advokátní komoru zajímat také soupis osobního majetku větší hodnoty jako je auto či nemovitost a výše vašich úspor.
Jak na žádost?
O bezplatnou právní pomoc je potřeba požádat prostřednictvím formuláře – potřebné tiskopisy stahujte v boxu vpravo. Kdo potřebujete právní radu, musí vyplnit formulář Žádost o právní poradu. Pro poskytnutí právní služby – tedy například zastupování v civilním řízení – slouží tiskopis Žádost o právní službu pro fyzickou osobu, pro právnické osoby Žádost o právní službu pro právnickou osobu.
Za podání žádosti si ČAK účtuje stokorunový správní poplatek, doklad o zaplacení je potřeba odeslat spolu se žádostí. Zákon nadto pamatuje na některé skupiny žadatelů, kteří jsou od tohoto poplatku osvobození. Jde o:
- držitele průkazu ZTP a ZTP/P
- osoby pobírající dávky v hmotné nouzi
- osoby s příspěvkem na péči ve III. nebo IV. stupni závislosti
- osoby, které pečují o příjemce příspěvku na péči ve III. nebo IV. stupni závislosti
Vyplněná lejstra spolu s doklady o příjmech, majetku nebo sociálních dávkách lze podat dvěma způsoby:
- Písemně na adresu Česká advokátní komora, pobočka Brno, náměstí Svobody 84/15, 602 00 Brno.
Elektronicky prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky České advokátní komory je n69admd) nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 7. 2018 6:45, HonzaV
Hehe, na to abych vsechny ty zadosti spravne vyplnil, bych potreboval advokata...
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 7. 2018 20:12, Rohl
Jasný, takže to si právníci namastí kapsu až budou řešit rozvody socek.
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.