Bezplatné právní poradenství. Stát pomůže chudým

Monika Veselíková | rubrika: Jak na to | 10. 7. 2018 | 7 komentářů
Potřebujete právníka, ale nemáte na něj? V některých případech vám ho zaplatí stát. Od tohoto měsíce i v případech, kde to dřív nebylo možné. Nově advokáti lidem s nízkými příjmy zadarmo pomůžou v civilním či správním řízení. Kdo na právní poradenství zdarma dosáhne a jak podat žádost?
Bezplatné právní poradenství. Stát pomůže chudým

Soudíte se o výživné, potřebujte právní radu, ale služby advokáta jsou nad vaše finanční možnosti. Nově je za vás zaplatí stát. Změnu přinesla novela zákona o advokacii, která rozšířila bezplatnou právní pomoc z trestních řízení také na řízení civilní a správní řízení, řízení před Ústavním soudem a právní poradenství. Podmínkou přiklepnutí státem placeného advokáta jsou nízké příjmy.

Co je co

Není spor jako spor

civilních sporech se řeší soukromoprávní spory z oblasti občanského práva, obchodního práva, rodinného práva nebo pracovního práva.

Ve správním soudnictví soudy rozhodují zejména o žalobách, kterými se fyzické či právnické osoby domáhají ochrany před nezákonným rozhodnutím nebo postupem orgánů veřejné moci.

Trestní řízení je zákonem upravený postup orgánů státu (tzv. orgánů činných v trestním řízení), jehož cílem je zjistit, zda byl spáchán trestný čin, zjistit pachatele, uložit trest nebo ochranné opatření a rozhodnutí vykonat, případně zařídit jeho výkon.

Záštitu nad zprostředkováním právní pomoci hrazené ze státní kasy převzala Česká advokátní komora. Právě ČAK v minulosti absenci podobného institutu kritizovala, sama také provozovala informativní poradny a pomáhala při zprostředkování bezplatných právních služeb. „Do současné doby byla bezplatná právní pomoc poskytována advokáty buď zcela zdarma, nebo za sníženou odměnu. Případně Komora hradila advokátům pouze část režijních nákladů. Také poskytování právního poradenství v regionech bylo pro potřebné zcela zdarma a organizace šla na náklady ČAK. I proto jsme dlouhé roky usilovali o systémové řešení, na kterém se bude podílet stát. S novelou zákona o advokacii se to konečně alespoň částečně podařilo,“ komentoval zavedení nových pravidel místopředseda České advokátní komory Robert Němec.

Nyní stát proplatí advokátům tři typy právní pomoci. Konkrétně:

  • právní poradenství
  • právní službu (zastupování v řízení, sepsání nejrůznějších podání či smluv)
  • právní pomoc pro cizince v detenčních zařízeních

O výběru konkrétního advokáta chce ČAK rozhodovat především podle bydliště žadatele, případně sídla soudu. Vybírat bude zejména ze seznamu několika stovek advokátů, kteří dosud s poskytováním bezplatné právní pomoci souhlasili. Dostat by se ale mělo na každého. Komora může k poskytnutí pomoci určit i toho, kdo svůj souhlas výslovně neudělil, ale je zapsaným advokátem. Fakticky tedy může vybírat ze všech dvanácti tisíc v Česku zapsaných advokátů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Právní poradenství. Nanejvýš dvě hodiny ročně

Prvním typem právní pomoci je takzvaná právní porada. Tu lze využít, třeba když si nejste jistí, jestli je právo na vaší straně nebo hledáte doporučení konkrétního řešení vašeho problému. V praxi má jít o jakési informativní schůzky, během kterých ale nepůjde sepisovat žádná podání, smlouvy nebo listiny.

Zákon o advokacii předepisuje také rozsah těchto schůzek: minimálně 30 a maximálně 120 minut. Dvě hodiny jsou zároveň celkovým limitem pro poskytnutí právního poradenství jedné osobě během jednoho roku. Na žadateli (a složitosti jeho problému) pak záleží, zda limit 120 minut vyčerpá najednou, nebo rozloží například do čtyř půlhodinových sezení.

Podmínkou pro zprostředkování bezplatné právní pomoci je nízký příjem. Konkrétně: nárok na právní poradenství zdarma vznikne, pokud je váš měsíční příjem nižší než trojnásobek životního minima. Životní minimum představuje společensky uznanou hranici příjmu, která má pokrýt základní životní potřeby jako jídlo, oblečení nebo hygienu. Životní minimum domácnosti vždy závisí na počtu jejích členů. Například pro rodinu ve složení dva dospělí a dvě děti mladší šesti let dělá částka životního minima 9450 korun. Nárok na bezplatné právní poradenství má tedy rodina, jestliže její příjem nedělá víc jak 28 350 korun. Životní minimum vaší domácnosti si lehce spočítáte na naší kalkulačce.

Výpočet životního minima

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Ve špatné finanční situaci byste přitom měli být dlouhodobě – příjmy se posuzují za šest měsíců před podáním žádosti. V dané záležitosti vás zároveň nesmí zastupovat jiný advokát, jinak nárok na bezplatné právní poradenství ztrácíte. Kdo uvedená kritéria splní, tomu Česká advokátní komora předá kontakt na vybraného advokáta. Domluva konkrétního termínu schůzky je na žadateli samotném.

dTest radí na Peníze.cz

dTest spravuje spotřebitelskou poradnu na Peníze.cz. Jaká jsou práva spotřebitelů, jak na reklamace, jak nebýt za trumpetu. Ptejte se!

Právní služby. Od soudu přes smlouvy

Dalším typem právní pomoci jsou právní služby. Termínem právní služba se rozumí zastupování před soudem nebo sepsání nejrůznějších smluv či podání. I v tomto případě o přiklepnutí advokáta rozhoduje finanční situace, její posouzení je ovšem mnohem zevrubnější.

V praxi je potřeba vedle příjmů za posledního půl roku doložit také příjmy společně posuzovaných osob (typicky členů domácnosti), doklady (rozhodnutí o přiznání, potvrzení od patřičného úřadu nebo výpis z účtu) o vyplacených sociálních dávkách, důchodech, podpoře v nezaměstnanosti či nemocenské. Nadto bude Advokátní komoru zajímat také soupis osobního majetku větší hodnoty jako je auto či nemovitost a výše vašich úspor.

Poradí i jinde

Vedle státu nabízí bezplatné právní poradenství například síť občanských poraden, které lze najít různě po republice. S problémy, které se týkají spotřebitelského práva, pomůže poradna dTestu. Další společnosti poskytnou právní zastoupení, které není potřeba platit předem. Podmínkou ale je, že když spor vyhrajete, společnosti připadne část odškodnění. V opačném případě neplatíte nic. Než si s podobnou společností plácnete, určitě se dobře seznamte se všemi podmínkami.

Stahujte!

Jak na žádost?

O bezplatnou právní pomoc je potřeba požádat prostřednictvím formuláře – potřebné tiskopisy stahujte v boxu vpravo. Kdo potřebujete právní radu, musí vyplnit formulář Žádost o právní poradu. Pro poskytnutí právní služby – tedy například zastupování v civilním řízení – slouží tiskopis Žádost o právní službu pro fyzickou osobu, pro právnické osoby Žádost o právní službu pro právnickou osobu.

Za podání žádosti si ČAK účtuje stokorunový správní poplatek, doklad o zaplacení je potřeba odeslat spolu se žádostí. Zákon nadto pamatuje na některé skupiny žadatelů, kteří jsou od tohoto poplatku osvobození. Jde o:

Vyplněná lejstra spolu s doklady o příjmech, majetku nebo sociálních dávkách lze podat dvěma způsoby:

  • Písemně na adresu Česká advokátní komora, pobočka Brno, náměstí Svobody 84/15, 602 00 Brno.

Elektronicky prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky České advokátní komory je n69admd) nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 7. 2018 6:45, HonzaV

Hehe, na to abych vsechny ty zadosti spravne vyplnil, bych potreboval advokata...

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 7. 2018 20:12, Rohl

Jasný, takže to si právníci namastí kapsu až budou řešit rozvody socek.

-26
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

Více než desetina lidí (11 procent) v Česku se zadlužuje výrazně problematicky. Oproti loňsku se situace mírně zhoršila, a to o jeden procentní bod. Ukázal to Index rizikového zadlužování České... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Partners Financial Services