Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Norské fondy jsou potupné, České fondy absurdní

| rubrika: Komentář | 13. 5. 2016 | 6 komentářů
Transparentní financování neziskovek je legitimní způsob diplomacie. Problém není, že to Norsko dělá, ale že se Česko nezmůže na podobnou propagaci svých zájmů.

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková zveřejnila na webu strany tabulku se všemi příjemci dotací z Norských fondů. „Ze seznamu je patrný jasný tlak na prosazování ideových záměrů,“ doplnila v krátkém komentáři.

„Norské fondy slouží i jako prostředek pro prosazování politických a ideologických cílů Norska podporou spřízněných českých nevládních organizací,“ rozvedl o dva dny později kritiku europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. A taky ji přitvrdil: „Podporou organizací sledujících politické cíle se Norsko vměšuje do vnitřních záležitostí Česka, což považuji za naprosto nepřípustné.“

Sametová diplomacie…

Chalánková i Zdechovský mají pravdu v tom, že skandinávské království prostřednictvím fondů, které českým žadatelům zatím poskytly zhruba čtyři miliardy korun, prosazuje své politické a ideologické cíle. Není to bůhvíjaký objev. Žádná vláda nebude utrácet za něco, čím by škodila svým zájmům. (Ačkoliv ani po osmi letech není zřejmé, k čemu Česku pomohla nebo měla pomoci kampaň Evropě to osladíme.)

S dovolením bych ale rozporoval tu nepřípustnost, a to i když nejsem fanda dotační ekonomiky:

Za prvé, Norské fondy neporušují žádný zákon. Dokonce naopak: klíčové oblasti norského působení v Česku se z velké části překrývají s hodnotami, ke kterým se hlásí rovnou preambule české Ústavy; je to třeba úcta k občanské společnosti, ochrana přírodního bohatství nebo prosazování rovnoprávnosti občanů.

Chápu, že konzervativní politiky dráždí třeba 952 188 korun pro on-line poradenství ženám pracujícím v sexbyznysu. Ani to ale není větší „vměšování do vnitřních záležitostí Česka“ než reklamy fastfoodů, které přece taky šíří „ideové záměry“, když propagují smrtelný hřích obžerství.

Anketa

Vadí vám aktivity Norských fondů v Česku?

Pokud Zdechovskému podobné aktivity Norských fondů přijdou nepřípustné, ať si jeho lidovečtí kolegové najdou v českém parlamentu dostatečnou podporu a propagaci tzv. „nestandardních“ vztahů prostě zakážou, tak jako to před sedmi lety udělali jejich konzervativní kolegové v Litvě. (Ti k tomu mimochodem rovnou přihodili i zákaz reklam na zmíněné fastfoody.) Rozhoupe se pravicový politik k omezení svobody slova a de facto i volného pohybu kapitálu, nebo se jen na oko předvádí před početnými hatery Norska?

Za druhé, Norské fondy jsou v éře hybridní války líbezně transparentním, šlo by říct až sametovým bojovým prostředkem. Důkaz podala sama Chalánková se svým seznamem. Jak dlouho by asi z ruské ambasády tahala podobně podrobný seznam proruských webů a kremlbotů?

Nebo by Norsko mělo svoje zájmy prosazovat podobným způsobem jako Spojené státy, zapsat Martina Konvičku na seznam teroristů a následně ho proměnit v masokostní moučku bezpilotním letadlem při rauchpauze na dvoře Jihočeské univerzity?

… na jakou Česko nemá

Neříkám ale, že bychom měli mít z působení Norských fondů v Česku radost. Je to přece potupné. Nezáleží, kolik gólů nasází nároďák Rusům, pokud v České republice pomáhá tolika penězi se zlepšováním postavení žen, podporou rodin autistů nebo ochranou užovek země, která má méně než polovinu obyvatel a tučňáka pasovaného na rytíře.

Žalostné je pak pomyšlení na založení obdobně štědrých „Českých fondů“. Je to sci-fi nejenom ekonomické, ale i myšlenkové. Které dobré zkušenosti a úspěšné pokusy může Česko vyvážet? Napadá mě hustá a dobře značená síť turistických tras. Dál nic.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 5. 2016 0:36, Om

Legrační. Jsem velmi rád, že Česko neleží na ropě a že se tak nezmůže na propagaci "svých zájmů".
Norsko. Kdysi na špici životní úrovně a bezpečnosti. Ano, pořád se tam žije móc dobře. Dlouhodobý trend je ale prachšpatný. Před patnácti lety bych se smál, kdyby mi někdo řekl, Praha bude bezpečnější než Oslo, dnes je to realita, přestože je Praha 2x větší. Obě ta města jsou pořád ještě hodně bezpečná, ale za dalších 15 let, kdoví. V počtu znásilnění na 100 tisíc obyvatel nás Norové deklasují přibližně čtyřnásobkem. Politické násilí - byl Breivik jen jednotlivý případ nebo signalizoval větší problém norské společnosti? Uvidíme.
Ve většině zemí, které jsou z velké části závislé na ropě, je mnoho násilí. Norsko tomu vzdoruje, ale temné kouzlo ropy určuje nepříjemný trend.

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

14. 8. 2016 | 21:45

:))) více

13. 8. 2016 | 13:57 | JJ

Norské fondy částečně snižují náklady státu na sponzorování většiny humanitně vzdělaných vysokoškoláků , kteří - protože by se normálně neuživili - si založí " neziskovku" a automaticky začnou čerpat dotace(???).Čím blbější...více

16. 5. 2016 | 10:11

Co o té organizaci víte a co víte o záměru tu něco takového vytvořit? Kromě informací posbíraných v Blesku a na Nově. více

14. 5. 2016 | 0:36 | Om

Legrační. Jsem velmi rád, že Česko neleží na ropě a že se tak nezmůže na propagaci "svých zájmů". Norsko. Kdysi na špici životní úrovně a bezpečnosti. Ano, pořád se tam žije móc dobře. Dlouhodobý trend je ale prachšpatný....více

13. 5. 2016 | 13:49 | tiffany

No, české úřady, zabývající se ochranou dětí, zřejmě ne úplně stíhají, neb dětská prostituce, zvláště v jistých vrstvách, celkem nerušeně "vzkvétá". Odtud možná myšlenka na český Barnevernet. Jestli se nám to nelíbí, měli...více

Oblíbená témata

dotace, norsko

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK