Norské fondy jsou potupné, České fondy absurdní

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 13. 5. 2016 | 7 komentářů
Transparentní financování neziskovek je legitimní způsob diplomacie. Problém není, že to Norsko dělá, ale že se Česko nezmůže na podobnou propagaci svých zájmů.
Norské fondy jsou potupné, České fondy absurdní

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková zveřejnila na webu strany tabulku se všemi příjemci dotací z Norských fondů. „Ze seznamu je patrný jasný tlak na prosazování ideových záměrů,“ doplnila v krátkém komentáři.

„Norské fondy slouží i jako prostředek pro prosazování politických a ideologických cílů Norska podporou spřízněných českých nevládních organizací,“ rozvedl o dva dny později kritiku europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. A taky ji přitvrdil: „Podporou organizací sledujících politické cíle se Norsko vměšuje do vnitřních záležitostí Česka, což považuji za naprosto nepřípustné.“

Sametová diplomacie…

Chalánková i Zdechovský mají pravdu v tom, že skandinávské království prostřednictvím fondů, které českým žadatelům zatím poskytly zhruba čtyři miliardy korun, prosazuje své politické a ideologické cíle. Není to bůhvíjaký objev. Žádná vláda nebude utrácet za něco, čím by škodila svým zájmům. (Ačkoliv ani po osmi letech není zřejmé, k čemu Česku pomohla nebo měla pomoci kampaň Evropě to osladíme.)

S dovolením bych ale rozporoval tu nepřípustnost, a to i když nejsem fanda dotační ekonomiky:

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Za prvé, Norské fondy neporušují žádný zákon. Dokonce naopak: klíčové oblasti norského působení v Česku se z velké části překrývají s hodnotami, ke kterým se hlásí rovnou preambule české Ústavy; je to třeba úcta k občanské společnosti, ochrana přírodního bohatství nebo prosazování rovnoprávnosti občanů.

Chápu, že konzervativní politiky dráždí třeba 952 188 korun pro on-line poradenství ženám pracujícím v sexbyznysu. Ani to ale není větší „vměšování do vnitřních záležitostí Česka“ než reklamy fastfoodů, které přece taky šíří „ideové záměry“, když propagují smrtelný hřích obžerství.

Anketa

Vadí vám aktivity Norských fondů v Česku?

Pokud Zdechovskému podobné aktivity Norských fondů přijdou nepřípustné, ať si jeho lidovečtí kolegové najdou v českém parlamentu dostatečnou podporu a propagaci tzv. „nestandardních“ vztahů prostě zakážou, tak jako to před sedmi lety udělali jejich konzervativní kolegové v Litvě. (Ti k tomu mimochodem rovnou přihodili i zákaz reklam na zmíněné fastfoody.) Rozhoupe se pravicový politik k omezení svobody slova a de facto i volného pohybu kapitálu, nebo se jen na oko předvádí před početnými hatery Norska?

Za druhé, Norské fondy jsou v éře hybridní války líbezně transparentním, šlo by říct až sametovým bojovým prostředkem. Důkaz podala sama Chalánková se svým seznamem. Jak dlouho by asi z ruské ambasády tahala podobně podrobný seznam proruských webů a kremlbotů?

Nebo by Norsko mělo svoje zájmy prosazovat podobným způsobem jako Spojené státy, zapsat Martina Konvičku na seznam teroristů a následně ho proměnit v masokostní moučku bezpilotním letadlem při rauchpauze na dvoře Jihočeské univerzity?

… na jakou Česko nemá

Neříkám ale, že bychom měli mít z působení Norských fondů v Česku radost. Je to přece potupné. Nezáleží, kolik gólů nasází nároďák Rusům, pokud v České republice pomáhá tolika penězi se zlepšováním postavení žen, podporou rodin autistů nebo ochranou užovek země, která má méně než polovinu obyvatel a tučňáka pasovaného na rytíře.

Žalostné je pak pomyšlení na založení obdobně štědrých „Českých fondů“. Je to sci-fi nejenom ekonomické, ale i myšlenkové. Které dobré zkušenosti a úspěšné pokusy může Česko vyvážet? Napadá mě hustá a dobře značená síť turistických tras. Dál nic.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 5. 2016 0:36, Om

Legrační. Jsem velmi rád, že Česko neleží na ropě a že se tak nezmůže na propagaci "svých zájmů".
Norsko. Kdysi na špici životní úrovně a bezpečnosti. Ano, pořád se tam žije móc dobře. Dlouhodobý trend je ale prachšpatný. Před patnácti lety bych se smál, kdyby mi někdo řekl, Praha bude bezpečnější než Oslo, dnes je to realita, přestože je Praha 2x větší. Obě ta města jsou pořád ještě hodně bezpečná, ale za dalších 15 let, kdoví. V počtu znásilnění na 100 tisíc obyvatel nás Norové deklasují přibližně čtyřnásobkem. Politické násilí - byl Breivik jen jednotlivý případ nebo signalizoval větší problém norské společnosti? Uvidíme.
Ve většině zemí, které jsou z velké části závislé na ropě, je mnoho násilí. Norsko tomu vzdoruje, ale temné kouzlo ropy určuje nepříjemný trend.

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 5. 2016 13:49, tiffany

No, české úřady, zabývající se ochranou dětí, zřejmě ne úplně stíhají, neb dětská prostituce, zvláště v jistých vrstvách, celkem nerušeně "vzkvétá". Odtud možná myšlenka na český Barnevernet. Jestli se nám to nelíbí, měli bychom působit tak, aby nikoho nenapadlo zde B. vytvářet.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

dotace

A tohle už jste četli?

Co má umět člen expertního týmu ODS pro školství?

15. 4. 2016 | Michal Kašpárek | 18 komentářů

Co má umět člen expertního týmu ODS pro školství?

Obliba komentářů Václava Klause ml. je potvrzením jeho vlastního přesvědčení, že má české školství velký problém.

Čapí hnízdo je systémový problém

18. 3. 2016 | Michal Kašpárek | 29 komentářů

Čapí hnízdo je systémový problém

Posílali veřejné peníze do soukromých firem – a divili se, že končí u miliardářů.

Češi vám to řeknou

22. 1. 2016 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Češi vám to řeknou

Ne každé rozhodnutí západních ministrů a úředníků je správné – ale když se do mentorování pustí čeští politici a komentátoři, nezbývá než si k festivalu trapnosti otevřít popkorn.

Dotace na elektromobily je nemorální a neekologická

6. 11. 2015 | Michal Kašpárek | 23 komentářů

Dotace na elektromobily je nemorální a neekologická

Není správné, aby chudí majitelé ojetin přispívali na drahé vozy bohatým. Elektromobil navíc není o moc zelenější než běžné auto: k destrukci měst a krajiny přispívá přinejmenším stejně. celý článek

Dotace na dosah: Jak se dotknout peněz z Evropy

8. 9. 2014 | Filip Uhlíř

Dotace na dosah: Jak se dotknout peněz z Evropy

Myslíte, že byste zasloužili evropskou dotaci? My to posoudit nedovedeme. Ale dokážeme vám dát pár dobrých rad, abyste si na cestě k ní nenatloukli nos.

Partners Financial Services