Ceny za roaming: Záviďte Nizozemcům

Ceny za roaming: Záviďte Nizozemcům
Čeští operátoři nabízejí levnější volání v rámci Evropské unie za takzvaný eurotarif od léta. Ve srovnání s Nizozemci ovšem zaplatí Češi v rámci této sazby za volání z EU stále třikrát více. Lépe jsou na tom i Britové, Irové, Belgičané či Rakušané.

Volat z Evropy domů nejvýše za 49 eurocentů za minutu a přijímat hovory nejdráže za 24 centů mohou od konce září v Evropě všichni uživatelé mobilních telefonů. To byl nejzazší termín, do kterého jednotliví mobilní operátoři v členských státech Evropské unie museli svým zákazníkům tento takzvaný eurotarif nabídnout.

Češi volají za nižší sazby už od léta. Vodafone zakomponoval eurotarif do standardního roamingového programu Vodafone World na konci srpna. Jeho majitelé volají z EU domů za 16,70 korun s DPH za minutu a přijímají hovor v zahraničí za 8,20 za minutu. "Nárůst roamingoveho provozu v síti Vodafone v průběhu letošních prázdnin způsobil zejména velký zájem zákazníků o naši službu Vodafone Passport, kde je cena  za minutu volání bez spojovacího poplatku stejná pro domácí i zahraniční hovory. V menší míře může za nárůstem stát také mediální debata o roamingových cenách, která o prazdninách probíhala," upozorňuje na vedlejší efekt vášnivé debaty o eurotarifu mluvčí Vodafone Filip Hrubý.

Od konce srpna volají levněji i zákazníci sítě O2. Eurotarif, 16,60 korun za volání domů a 8,15 korun za příchozí hovory, nabízí O2 jen ve standardním roamingovém programu. Se speciálními roamingovými balíčky evropské sazby nelze kombinovat. Jestli lidé kvůli eurotarifu volají v zahraničí více, zatím O2 podle vyjádření tiskového oddělení nechce odhadovat. Zpracovává si vlastní průzkum. Zásadní změnu v chování zákazníků ovšem neočekává.

Za kolik mouhou volat Češi ze zemí EU
T-Mobile nabízí eurotarif už od začátku července. Kdo chce volat po Evropě levněji, musí si ho podle internetových stránek firmy aktivovat k programu Happy Roaming. Pak zaplatí za minutu hovoru do Česka 16,54 korun s DPH. Přijatý hovor stojí 8,09 korun za minutu. Bez aktivovaného eurotarifu stojí ve stejném roamingovém programu minuta hovoru z EU domů 34,51 korun s DPH a příchozí hovor 17,85 korun.

Všichni čeští operátoři tak splnili úkol, který dala v létě všem mobilním sítím Evropská unie. Ta v nařízení o roamingu stanovila nejen maximální ceny za volání, ale rovněž určila 30. září jako poslední možný den, do kterého musí zákazníky na eurotarif převést.

Z nejnovějšího průzkumu skupiny evropských telekomunikačních regulátorů (ERG) vyplývá, že řada operátorů v Evropě nabízí volání ve standardním roamingovém programu ještě levněji, než kolik činí eurotarif. Nejlevnější volání z EU mají Nizozemci. Ti za příchozí i odchozí hovory zaplatí bez DPH 20 centů (5,50 korun). Britové za odchozí hovory zaplatí 31,57 centu (8,70 korun) a za příchozí hovory 12,63 centu (3,50 korun). Za podobné ceny mohou volat i Irové, Belgičané a Rakušané. Podle Evropské komise by to mohl být zárodek vznikající konkurence, která by mohla nutit operátory k dalšímu snižování cen. Sama ovšem přiznává, že jde jen o domněnku, kterou je třeba ještě potvrdit. Celkem klesly ceny za volání ze zemí EU v průměru o 60 procent.

Nyní se Komise a ERG chtějí soustředit na monitorování dalších aspektů snižování cen roamingu. Třeba zda operátoři plní další požadavek unijního nařízení, aby od 30. září zákazníci dostávali informace o cenách pokaždé, když překročí vnitřní hranice v EU. Do konce roku 2008 hodlá Komise zpracovat podrobnou zprávu, v níž vyhodnotí dopady eurotarifu na hospodářskou soutěž. Zpráva by rovněž měla říct, jestli se kvůli zavedení eurotarifu nějak změnily ceny za vnitrostátní hovory. Jinými slovy, zda si operátoři nekompenzují ušlé zisky za zahraniční volání zvyšováním domácích cen.

Pocítili jste zavedení eurotarifu na svých účtech za mobilní telefon?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.