Ještě v pondělí ráno bych si snáz představil, že pomáhám Livii Klausové s výběrem spodního prádla, než že se zastávám jejího muže. Dokonce jsem měl rozepsaný dlouhý seznam prezidentových hříchů, ale po senátní žalobě pro velezradu jsem si při jeho dokončování začal připadat jako ta babka, co se belhala přihodit na Husovu hranici náruč roští.
Senátoři obvinili Václava Klause z ledasčeho. Ano, v posledních měsících zlobí: nepodepsal změnu Smlouvy o fungování Unie a nejmenoval nové ústavní soudce. Obojí ale může bez velké škody na „demokratickém řádu republiky“, o kterém se píše v definici velezrady, dohnat nový prezident. Zrušil taky stíhání spousty darebáků, pardon, bezúhonných lidí. Jenže za to nese dle zákona zodpovědnost premiér, který lednovou amnestii kontrasignoval. Prezidentovým největším prohřeškem proti demokratickému řádu ze senátní žaloby zůstává to, že odmítnul jmenovat Petra Langera soudcem, přestože mu to uložil soud. Rozsudek ale nabyl právní moci už před pěti a půl lety. Žalobníčci měli dost času na to hnát vejš Klause prezidenta, ne důchodce, jehož největší starostí je, jestli v kantýně Cato institutu berou sKarty.
Proti prohnilému – prohnilí
Pozoruhodný je seznam těch, kteří si o „celistvost republiky a její demokratický řád“ dělají takovou starost. Nechybí mezi nimi Tomio „v čem je extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát?“ Okamura. Kdyby jemu měřili tak přísně jako on Klausovi, za lynčerskou výzvu „masivní biče na masivní zlodějny jsou po ruce. Milí a drazí spoluobčané, vemte je konečně do ruky“ by pár let přemýšlel o aktuelních problémech v podzemní cele na Špilberku. Preventivní hlídání bezúhonných sexuálních deviantů, po kterém senátor volal v knize Umění vládnout, by bylo za hranou i íránské ústavy.
Nejde jen o výkřiky z blogů a knížek. Další ze žalobců František Bublan jako ministr vnitra v roce 2005 připustil a pak obhajoval brutální policejní zákrok proti účastníkům technoparty CzechTek. Pamatujete? Slunce, seno a týden ohýbání práva, kdy politici otevřeně úkolovali policisty a úředníky, lhali, kriminalizovali závadovou mládež „šířící AIDS a žloutenku“ a vůbec se chovali jako turečtí pašové. Kdo tehdy „demokratický řád“ hájil? Slyšte slova prezidenta velezrádce: „Zvláště v naší zemi, kde zásah těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence z minulosti, je takováto událost zlá a svědčí o tom, že něco u nás není v pořádku.“
V pořádku samozřejmě není ani to, že prezident neposlouchá soudy. Senátní žaloba ale pět let starou křivdu na panu Langerovi neodčiní.
Porovnejte tenhle jeden úlet s tím, jak ten tenký ústavně-liberální stan, který Česko chrání od plískanice skrápějící méně šťastné postkomunistické státy, párají sami socialisté. Od senátu až po radnice. Roky blokovali start zákona o státní službě, který by omezil vliv politiků na úřady. Kampaň před posledními krajskými volbami postavili na primitivních anticírkevních předsudcích a populistickém přitakávání stalinistickým křivdám. Místopředseda strany Michal Hašek se snaží ztupit zákon o svobodném přístupu k informacím, jedinou zbraň občanů hlídajících hospodaření veřejných institucí. Někteří oranžoví senátoři vyvolávají svými výroky o kolektivní vině Romů duch roku 1938. V Brně i jinde převádějí koalice s účastí socialistů obecní majetek do neprůhledných akciovek a v krajích se ČSSD neštítí vládnout s estébáky.
Děláte si upřímnou starost o ústavní pořádek? Bojte se těchto feudálních neomalenců v polobotkách už naleštěných pro Strakovku, ne Klause v důchodkách.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
7. 3. 2013 5:51, Timy
Názory pana Kašpárka mám rád, většinou s nimi souhlasím. Tentokráte ovšem ne. Jakkoli jsou argumenty v článku opodstatněné, musí se vzít v úvahu dvě věci:
1) Klaus si ve své aroganci liboval a dělal si v úřadu, co si zamanul. Ano, mělo se to řešit, dokud ještě funkci zastával. Ano, velezrada je velmi kruté slovo. Ale nějaké následky by měl za své jednání pan Klaus pocítit.
2) Za amnestii by měli být zodpovědní lidé přísně potrestáni. To mi nevymluví nikdo. Pokud tedy není zodpovědným prezident, tak by měl být potrestán premiér. Protože tato amnestie poškodila právní systém ČR jak v očích zahraničních pozorovatelů, tak i v očích české veřejnosti.
Nejhorší by bylo, nad tímto mávnout rukou a nechat to promlčené. I když chápu rozhořčení pana Kašpárka nad formou, jakou to senátoři provedli, tvrdím: "lepší než nic".
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 3. 2013 10:10, Kamil Kdosi
Hlasité hysterické výkřiky autora článku nejsou nikterak zajímavé a už vůbec je nelze považovat za racionální. Předkládá nám kvazipremisu - vlastně jakoby křičel zloděj: " Chyťte zloděje! Konání a jednání pana Klause je totiž jedna věc a nesmyslná žaloba na něho pak věc druhá. Mezi jablka a hrušky pak autor míchá ještě švestky, třešně a další ovoce. No obsahově strašné.
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.