Cirkus Klaus jde do finále. Co si o tom myslíte?

Amnestie, která v první vteřině vypadala jako lidské gesto dosluhujícího mocnáře, se zvrtla v cirkus. Principál Klaus zabalancoval na tenkém laně a národu ukázal, že ho má za smečku cvičených medvědů. Zadělal si tak definitivně na to, co nikdy nevydýchá: historie mu nasadí klaunský nos.
Cirkus Klaus jde do finále. Co si o tom myslíte?

O tom, co dokáže „klan Klaus“ jsme se leccos nového dozvěděli před druhým kolem prezidentských voleb. Naše národní zájmy, které rakouský cizák ohrožoval snad ještě víc než Evropská unie, hájili jako semknutá smečka vlků. Co dokáže „klaun Klaus“ sám, už víme dávno. Na aranžmá, ve kterém pojal poslední měsíce svého prezidentování, se však jen tak nezapomene. Zatímco se národ handrkuje o to, zda je možné Klause obvinit z vlastizrady, právníci diskutují, zda by Ústavní soud mohl amnestii zrušit, a jazykovědci si lámou hlavu se spornou čárkou v třaskavém druhém článku – která je pro výklad šířky amnestie rozhodující, fakta hovoří sama za sebe.

Ačkoli prezident tvrdí, že při podpisu amnestie na žádné konkrétní jméno nepomyslel a že ani neví, jak takový soudce Berka vypadá, nám se řada jmen vkrádá hodně vtíravě.

„Bezejmenní“, kterým Klaus odpustil

Amnestie zastavila: případ daňových podvodů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda, kauzu Karla Srby a pronájmu Českého domu v Moskvě, případ Jaroslava Starky, kauzu vytunelované Union Banky, případ Válcovny Chomutov, kauzu zkrachovalé Moravia Banky, kauzu zkrachovalé I. družstevní záložny Ostrava, případ Agroplast, kauzu soudce Berky, případ H-systém, případ miliardového krácení daní při dovozu pohonných hmot ze Slovenska, kauzu vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia, kauzu někdejšího šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského, případ manažerky Komerční banky Jiřiny Kaplanové, kauzu představitelů zkrachovalé makléřské společnosti Private Investors a další. O nových případech se dozvídáme každý den.

Kdo je autorem amnestie, prezidentská kancelář sveřepě odmítá prozradit. Místo toho, aby prezident uvedl přesvědčivé argumenty ve prospěch amnestie, uchyloval se k osobním útokům na své kritiky a na politické i osobní nepřátele. Když ho premiér žádal, aby v Poslanecké sněmovně amnestii sám obhájil, odvětil, že amnestie je tak jednoduchá, přesná a každému, kdo ji chce rozumět, srozumitelná, že je naprosto bezcenné znovu ji vysvětlovat. „Poslancům bych musel text této amnestie pouze znovu přečíst, nebo jim dát za domácí úkol, aby si jej přečetli oni,“ prohlásil Klaus.

Amnestie přepočtena na peníze

Den jednoho trestance v nápravném zařízení daňové poplatníky vyjde zhruba na tisícikorunu. Stát za něj ale vězňům účtuje jen pětačtyřicet korun. Těm, kteří pracují, pak strhává za stravu a pobyt patnáct set měsíčně. Pokud se přidržíme počtu sedmi tisíc propuštěných, dojdeme k úspoře ve výši necelých sedmi milionů denně, což znamená dvě a půl miliardy ročně. Číslo je ale jen hypotetické: velká část nákladů totiž zůstává zachována, i když vězni káznice opustili – napříkladnení možné okamžitě propustit nadbytečné (?) zaměstnance věznic nebo ve vězení přestat úplně topit.
Jen během prvních čtrnácti dní od vyhlášení amnestie se k milionu korun šplhaly i výdaje s ní spjaté: putovaly především na stravu a pokrytí cestovného pro amnestované a dopravu a stravu pro justiční pracovníky. Značné procento propuštěných vězňů také okamžitě začalo čerpat sociální dávky: mimořádnou okamžitou pomoc až ve výši tisícikoruny na osobu a především podporu v nezaměstnanosti, která ale bude pro propuštěné v prvních dvou měsících dosahovat jen zhruba dvou tisíc korun. Jestliže tedy bude podporu pobírat řekněme pět tisíc propuštěných, za první dva měsíce nás vyjde na dvě stě milionů korun. Vzhledem k tomu, že část vězňů (jak už se ukazuje) nejspíš brzy pomaže zpět za katr, bude muset probíhat nový soud - a i ten bude něco stát. Přesnou úsporu, jakou nám amnestie přinese či nepřinese, tak bude možné vyčíslit až zpětně. 
 
O tom, že nás vězni přicházejí draho, jste ostatně už na Peníze.cz četli:
 
 
Jak vidíte, loni v březnu jsme psali, že kdyby se stal prezidentem Karel Schwarzenberg, vyhlásí amnestii a vězně pustí na svobodu. To jsme ještě nevěděli, že ho Václav Klaus (a nakonec i Miloš Zeman) předstihne.

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme v rubrice Co si o tom myslíte? psali o nejnovějším daňovém vynálezu, institutu nespolehlivého plátce. Tedy o tom, jak podnikatelé budou muset hlídat, jestli má jejich dodavatel řádně zaplacenou daň z přidané hodnoty. Protože když to bude nespolehlivý plátce, zacálují za něj sami...

Na počet příspěvků byla diskuze bohatá, skoro půlku ale tvořily komentáře našeho horlivého debatéra edi a reakce na ně. Takže byly... mimoběžné. Další se týkaly toho, zda v Česku existuje pravice. Takže byly taky mimoběžné. A mezi tím málem k věci nám bylo příliš těžké vybrat něco výjimečného, co bychom chtěli odměnit knížkou. Příště.

Když arogance prší

Vypadalo to jako dvojnásobná porce arogance, než jsme od svého prezidenta zvyklí. Diskutovat s námi nemusí. A nebude. Aby nám ale zavřel pusu, vydal instruktážní brožuru Spor o amnestii, kde je snad odpověď na všechno, a kterou si řádně zpropagoval, když s ní nakráčel k volební urně při druhém kole prezidentských voleb. Těch voleb, do kterých naprosto nepřijatelným způsobem zasáhl, i když se dušoval, že to rozhodně neudělá.

Do jiskřící nálady nacionalismu přilil společně se svými rodinnými příslušníky kanystr benzinu. A znovu tím český národ přehlíživě urazil: vše vsadil na to, že v nás zvítězí to nižší, to ubožejší a přízemnější – že na nacionalistickou notu uslyšíme. A že nepochopíme, že prezident Klaus je dost inteligentní na to, aby věděl, jaká je to křivárna, když předstírá starost o národ. Výchozím předpokladem jeho sázky bylo, že jsme národ tupců: na jiné by přece tak nízké argumenty neplatily.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Jeho lidskou zášť proti kandidátovi, který konkuroval jeho favoritovi, podtrhla SMS, která ke Klausově nevoli unikla na veřejnost: hrozil v ní, že pokud se prezidentem stane Karel Schwarzenberg, emigruje. Nejednalo se o oficiální ani veřejné prohlášení, nýbrž o sdělení soukromé povahy. A jako takové je třeba ho posuzovat. Nevypovídá nic o Klausovi jako prezidentovi, spíš o Klausovi jako člověku. Znovu nám tak připomněl, že za prezidenta máme člověka arogantního a záštiplného. Když po volbách (tentokrát oficiálně a veřejně) prohlásil, že pravda a láska konečně zvítězila nad lží a nenávistí, urazil nás (prozatím) naposled. Můžeme být příznivci Miloše Zemana, můžeme se radovat, že byl zvolen, ale nemůžeme popřít, že v rámci předvolební kampaně několikrát bezostyšně lhal. Pravdivý a láskyplný je tak leda Klausův vztah k Zemanovi, se kterým se naprostou většinu svých politických životů vymezovali jako krajní rivalové. Nehledě k tomu, že stále existuje poměrně velká část společnosti, která si váží odkazu Václava Havla. Což Václav Klaus tráví těžko. A tak byl nejspíš rád, že jeho rýpnutí se dá vyložit hned několika způsoby a skupina lidí, které svým výrokem tnul do živého, se tak z jeho pohledu příjemně rozšiřuje.

Další štace

Cirkus Klaus před sebou má velké finále, lístky máme koupené všichni. I v příštích měsících budeme povinnými diváky toho, co se v šapitó ještě semele. Příslib toho, že se máme nač těšit a že se chystají i zcela nová čísla, nám dal Klausův tajemník Jakl dílkem, které předevčírem publikoval na svém webu v kategorii Zlehka: parafrázi Známky punku od Visacího zámku.

Co bude potom, se teprve uvidí. Podle posledních zpráv není vyloučeno, že se Klaus se svým ansáblem přesune do Strakovy akademie a show bude pokračovat. Probleskly už i zprávy i o tom, že svůj stan napříště rozbalí v Bruselu a své kousky bude předvádět tam. Nejspíš aby nenáviděnému společenství mohl pravidelně ukazovat svůj varovně zdvižený prst a pokusil se ho rozložit zevnitř.

Klaunský nos

Český národ se na Václavovi Klausovi už nezahojí. Aroganci arogancí neporazíme a za vlastizradu ho nejspíš opravdu neodsoudíme. Ostatně už představa, že se amnestie odvolá a budeme tisíce vězňů nahánět po ulicích a lifrovat zpět do jejich vystydlých cel, provokuje spíš k úsměvu. A toho bychom se měli držet. Zůstává totiž jedinou zbraní, kterou proti dosluhujícímu prezidentovi máme. Jestli je v aroganci mistr světa amoleta, smysl pro humor, tak typický pro náš národ, nikdy neměl. Vtip nikdy nepochopil. Pro Klause není horší trest, než když si děti za sto let budou vykládat, že Klaus byl takový známý český klaun. A že byl pro srandu králíkům. To teprve bude známka punku.

Co si o tom myslíte vy? Jaká bude Klausova příští štace? Překvapil vás něčím? A čeho se ještě nadějeme, než předá žezlo Zemanovi? Své názory pište do diskuse. A nezapomeňte nám nechat kontakt. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou od Grady.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...

Hana Marková. Daňové zákony 2013
Publikace obsahuje úplná znění všech daňových zákonů v platném znění k 1. lednu 2013. Nejprodávanější daňová publikace v Česku!

Jiří Dušek. DPH 2013 – zákon s přehledy
V osvědčené publikaci naleznete úplné znění zákona se zvýrazněním zásadních novel. Schematicky jsou znázorněny nejběžnější paragrafy zákona.

Úvodní foto: Isifa

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

1. 2. 2013 19:34 | Petr

Ruku v ruce s Kalousem velice šikovně nechají zmizet 42mld-ový přebytek z ledna 2013 !!!§§§§
Aby bylo proč v rámci "ŠETŘENÍ" (NE)zvednout opět daně !!!!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 2. 2013 0:07 | lingamín

touché!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2013 23:29 | Rada

Souhlasím s Vámi. Je škoda, že neemigruje duo Klaus Zeman. Bohužel nejspíš ani to by nepomohlo. Národ by si podrobil obdobný zjev...třeba by se opět vyšvihl Paroubek.
Mám takové tušení, že o Jirkovi Paroubkovi ještě tak jako tak uslyšíme (trik se stáhnutím se a comebackem funguje bezvadně). Jen doufám, že J. P. nebude nástupce Miloše Zemana. Po vítězství vypitého jezevce by mě to už vůbec nepřekvapilo.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2013 20:39 | Eva Bernaciková

Lépe bych to nenapsala. :-)
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2013 20:31 | Eva Bernaciková

Paní (slečno) Dlouhá,
výborně jste vystihla současný i budoucí stav na Hradě. Já budu, bohužel, již třetí volební období bez "svého prezidenta". Co však považuji za daleko horší, než toto konstatování, je zjištění, že se nízká, neslušná, arogantní, šovinistická, hochštaplerská a lobbystická politika nezmění a nemá šanci změnit, dokud bude působit na stejně nízké lidské pudy, hesly a bonmoty, na které tak rádi slyšíme. A vůbec nám nevadí, že účel světí prostředky, tak jak tomu bylo za křižáckých tažení, katolických inkvizic a komunismu. Nevadí nám a nestojí nám celá budoucnost dětí a vnoučat ani za to, abychom si něco o kandidátech nestranně zjistili, přečetli, než se nezávisle rozhodneme volit. Bylo by to mnoho práce... Lepší a lidovější, takové od podlahy (zemanovské, jelcinovské, brežněvovské, atd.) je, bezpracně hopsat se zaklínadlem na rtech "kdo neskáče, není Čech". Vždyť naše budoucí hlava státu je tak blízká nám samotným, tak lidová, kouří, klopýtá, uráží, vysmívá se hendikepovaným, má tak veliké ego, chová se jako slon v porcelánu, no výkvět národa. A nesmiřitelný protivník V. Klaus? Předpokládám návrat do vysoké politiky a jmenování premiérem nové možná i předčasné vlády v duchu 90tých velkokoaličních zásad. A morální marasmus bude pokračovat dále. Ale neemigruji, přece jen jsem tady doma.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 18:42 | Fredy

No jeden takový příznivec Zemana Vám se rozčílil natolik, že Vám naklepal pomalu 300 minusových bodu. Ovšem neopomněl sám sobě naťukat 550 těch líbivých. Už to hovoří samo za sebe a je jedno, že si buď nedává žádný nick, či každý den jiný..... :)
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2013 17:42 | jindra

Stálo by to za statistický výzkum. Na všech serverech se setkávám s tím, že příspěvky vstřícné ke KS jsou někdy trochu ostré ale z 90% napsané kultivovaně, bez urážek, hloupých výpadů. U příznivců MZ je to naopak. U těch se také ve zvýšené míře projevuje nedostatečná znalost gramatiky. Utvrzuje mě to v názoru, že v posledních volbách prohrála ta kultivovanější část národa.
-279
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 17:16 | V.Mlich

Na mě teda arogance prší hlavně z tohoto článku. Doufám, že "cirkus" odchodem z Hradu teprve začne, tam byl Klaus příliš mimo dění. Jeho hlavný úkol ho teoprve čeká. Ovšem je divné, že se o těchto věcech a takhle mluví na serveru, který by se podle mě měl věnovat ekonomice a ne plivání na lidi.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 15:40 | hrabe Uvalsky von Uvaly

Moc hezky napsané. GODFATHER KIKINA KLAUS and family se nám před druhým kolem prezidentské volby pěkně odkopali. Ono není divu. Co by se například takový Klaus mladší z PORGU neozval, když mu jde o zdroj peněz (našich peněz ze státního podniku ČEZ), které mu odsypává Martin Roman pod dohledem tatínka - Kmotra. Jedno z mnoha koleček "malá domů" se uzavřelo před zraky celého národa. Klaus a spol. jen potvrdili, že nedávná amnestie byla opravdu trapně maskovaným a horkou jehlou ušitým závěrečným úklidem po privatizaci a následném zlodějském "přerozdělení" zprivatizovaného veřejného majetku, ničím jiným. Chudák jen Viktor Kožený, že u toho taky nemohl být. Ta Klausova životadárná očista by jistě aspoň trochu ošplouchla i jeho.
Slova o vítězství pravdy a lásky z úst Václava Klause po prezidentské volbě považuji za výraz jeho pohrdání českým národem a vypovídají myslím dostatečně o charakteru tohoto člověka.
K blízké budoucnosti: Před amnestií Kmotr všech kmotrů Prof. Václav Klaus sliboval, že před svým odchodem do Kellnerovy trafiky na Hanspaulce ještě udělí několik milostí. Těžko se v tuto chvíli domnívat, jestli namísto milostí zvolil přeci jen o něco jistější způsob ve formě amnestie, protože toho smetí, které bylo potřeba zamést pod koberec, bylo na několik málo milostí prostě moc. Spíše si myslím, že můžeme čekat ještě dodatečný úklid v podobě oněch predikovaných milostí. Prostě, na koho se nedostalo při amnestii, nechť nezoufá, neboť pro toho má GODFATHER v rukávu milost (a Jiří Kajínek mezi nimi pochopitelně nebude). Do 7. března zbývá dost času a dívat se v cirkuse Klaus bude na co. Ještě budeme všichni koukat, co je možný! 7. března budeme mít jasno.
A co bude po 7. březnu? Na hrad usedne kamarád z Prognostického ústavu, ruka ruku umyla, myje, bude mýt dál a pojede se dál. Minimálně 5 let pořád ještě pěkně s kopce dolů.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 12:48 | Jean Laroux

Cirkus nekončí. Jen končí vystoupení jednoho šaška a za oponou už si připravuje své číslo další šašek.
+22
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 7:42 | j. fišer, třebíč

dnes tomuto trafikantovi věřím (trafikant proto, že si koupil trafiku na hradčanech)
amnestii připravili kmotři a on s nečasem ji jen podepsali
on potom dopředu doopravdy nevěděl, co podepisuje
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 10:36 | Kamil Kdosi

Článek vystihuje moje cítění.
Jsem toho názoru, že smyslem amnestie bylo zamést stopy po divoké privatizaci 90. let a následném masivním rozkrádání majetku českých občanů. Pan Klaus držel jako ministr financí a později jako premiér nad zloději ochrannou ruku a to především tak, že neměl zájem na tom, aby privatizace dostala primárně právní rámec. To jsou přece jasná a neoddiskutovatelná fakta. Svým nekonáním spustil nekonečný propletenec korupčního jednání mezi nepoctivými státními úředníky, podnikateli, soudci, advokáty a části policie, který dnes dusí celý náš společenský systém, ekonomiku pak zvláště. Odtud pak pramení blbá nálada mezi většinou lidí. Pan Kalus totiž povýšil hmotný stimul nad duchovní hodnoty. A to přímo brutálním způsobem, když vydával signály, že peníze jsou vždy jen peníze, a jejich původ a účel není třeba ze zásady zkoumat.
Pan Klaus je výraznou měrou podepsán také pod devastační morálkou současných vládnoucích "elit" a je přitom úplně jedno, ze které politické strany právě tato elita vychází. S panem Zemanem totiž zahráli nedostižné opoziční divadlo,málem směřující k oficiálnímu systému dvou stran, avšak kvázistran, které mezi sebou nebudou demokratickým způsonbem soupeřit, ale naopak nedemokraticky držet politickou basu. Přitom samozřejmě navenek ukázat, že ministři jsou pouze z vládní strany, ale zákulisně si pak rozdělit finančně výnosná místa ve správních a dozorčích radách státních a polostátních firem a institucí. K tomu ještě oba pánové přidali legrační tvrzení o vyvedení společnosti z krize.
Pan Klaus odejde do svého institutu, na jehož provoz právě potřebuje peníze. Bude potřebovat peníze i na další politické aktivity. Spoustu peněz. Položme si otázky: čí peníze, od koho,kdo mu je dá? Z tohoto úhlu pohledu je účel a smysl amnestie jasnější. Lidský faktor nějakého pocitu milosrdneství je zde druhotný. Jako prezident (zneužil) využil svého ústavního práva a finanční prostředky mu potečou různými, samozřejmě těžko identifikovatelnými penězovody, právě od těch zlodějů, nad kterými dvacet let držel ochrannou ruku.
Nedivím se snaze některých lidí, aby se pan Klaus dostal před soud. Je to však chiméra a právně nemožné. Měl by být však alespň morálně odsouzený. A to nejen za soukromou amnestii, ale především za dlouhodobé poškozování zájmu českého státu a ekonomiky zvláště, a také za podíl na devastaci morálky občanů naší republiky.
Pan Klaus se také v posledním desetiletí svou zákulisní politikou za účinného přispění party hradních kamarádů a rádců podílí na vytvoření příznivého klimatu pro nástup rudé koalice. Zní to sice paradoxně, ale je tomu tak. Zdaleka nejde pouze o jeho snahu preferovat ruské firmy pro výstavbu dalších jaderných bloků v Temelíně.Jeho preference volby pana Zemana za prezidenta to pouze stvrzuje. A zase: původ peněz na Zemanovou prezeidentskou kampaň od zpola ruské firmy Lukoil, zde není důležitý..
Pravicovou a konzervativní fazónu, kterou se tak dlouho pan Klaus holedbal, pod vlivem své ješitnosti, samolibosti a arogance zaměnil za nacionalistickou a mravně pokleslou pózu, která mu zřejmě lépe vyhovuje.
+51
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 8:52

Nějak se zapomíná na amnestii Johannese Schwarzenberga. Soudci si neví rady co s ním, když jeho táta místopředsada vlády, ministr zahraničí a předseda TOP 09 má plná ústa boje proti korupci a navíc Klausovu amnestii krizizuje.
-17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 8:43

Schwarzenberští pacholci už neví čím by na sebe upozornili.
+1364
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 7:48 | Fousek

Nevím jestli jste si toho všimli... ale ti naší světově slavní ekonomové počítají snad jenom v miliardách. To je to potom fakt ekonomika... když z miliard odskakujou miliony, toho si nikdo nevšimá. To je jako dělení polena sekerou, kdo by počítal třísky, že ?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 17 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Penzijní reforma, DPH, Klaus, vláda a bílí sršni. Co si o tom myslíte?

27. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Penzijní reforma, DPH, Klaus, vláda a bílí sršni. Co si o tom myslíte?

Penzijní reforma, o procento vyšší DPH a současná vláda – tři celkem zásadní věci, které spojuje jedno: nikdo neví, zda příští rok budou či nebudou. Prezident Klaus totiž na sklonku... celý článek

A prezidenta taky pod rentgen! Co si o tom myslíte?

9. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

A prezidenta taky pod rentgen! Co si o tom myslíte?

Pokud máme ještě někdy věřit politice a politikům, musí být transparentní kromě jiného i jejich majetkové poměry. A začít by se mohlo u prezidenta. Minimálně kvůli tomu, aby další činitelé... celý článek

S trestanci držíme basu! Ročně za ně dáme osm miliard. Co si o tom myslíte?

29. 3. 2012 | Petra Dlouhá | 39 komentářů

S trestanci držíme basu! Ročně za ně dáme osm miliard. Co si o tom myslíte?

Dvacet tři milionů denně, víc než osm miliard ročně – tolik nás stojí vězni. Do vězení se u nás chodí za trest, za teplem, omylem nebo z principu. Každopádně se tam oproti západní Evropě... celý článek

Očima expertů: Má mít prezident možnost udělovat milosti a amnestie?

23. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Očima expertů: Má mít prezident možnost udělovat milosti a amnestie?

Prezidentské milosti Václava Klause i plošná amnestie, kterou po revoluci vyhlásil Václav Havel, vyvolaly silné emoce. Přečtěte si, jak se k výjimečné pravomoci prezidenta staví advokát... celý článek

Božský prezident

28. 10. 2011 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Božský prezident

Ve státní svátek se nesluší brát státní symboly na lehkou váhu. Natož prezidenty!

Partners Financial Services