Na začátku příštího roku zažije český bankovní trh něco, k čemu naposledy došlo před pěti lety. Vstoupí na něj nová banka, která začne lákat domácnosti na výhodné úročení vkladů a na bezpoplatkový účet – stejně jako tehdy Air Bank, Equa bank a Zuno Bank.
Největší tuzemská záložna Creditas se od 1. ledna změní v banku Creditas. A má už jasno, čím chce lákat nové klienty.
Nabídne jim nejlépe úročený spořicí účet na trhu s úrokem nad jedním procentem ročně. Dále pak chce zaujmout termínovanými vklady s fixací až na 10 let a úrokem v rozpětí od jednoho do 2,5 procenta. Lákat chce také na bezpoplatkový účet.
V roce 2011 přinesl vstup trojice nových bank revoluci, která jim postupně získala stovky tisíc klientů (na trhu už předtím působily bezpoplatková mBank a Fio). Nyní je už ale trh jinde a bezpoplatkové účty se naučily nabízet i velké banky. Také proto jsou zástupci Banky Creditas opatrní v cílech, které si dávají.
Podle marketingového ředitele Creditas Jiřího Salajky počítá nová banka s tím, že počet nových klientů se příští rok bude pohybovat v desítkách tisíc. Dnes má záložna necelých 20 tisíc členů.
Novou banku může v rozletu brzdit i to, že pro běžnou klientelu nemá zatím připravené spotřebitelské úvěry ani klasické hypotéky. Na trh spotřebitelských půjček v lednu vstoupí s dosavadní nabídkou úvěrů zajištěných nemovitostí. Hypotéky i klasické spotřebitelské půjčky chce ale Creditas začít nabízet už v průběhu roku 2017 – nejdříve zřejmě od července.
Zisk mají přinést úvěry pro firmy
Peníze, které vybere od klientů na vkladech, chce Creditas zhodnotit především v úvěrech pro firmy. Na nich vydělává záložna už nyní. Nyní má na vkladech 9,5 miliardy korun a oproti tomu 7,7 miliardy poskytnutých úvěrů.
„Chceme financovat místní firmy a projekty. Zaměříme se na zhodnocování úspor, financování českých malých a středních firem a platební styk v cizích měnách,“ říká předseda představenstva Creditasu Vladimír Hořejší.
Creditas získala bankovní licenci od České národní banky v půlce října. Zažádala o ni již na podzim roku 2015. Jinou možnost vlastně neměla – stejně jako ostatní z větších kampeliček, které na trhu zbyly. Nový zákon, který platí od poloviny loňského roku, totiž mimo jiné omezuje maximální bilanční sumu záložen na pět miliard korun. Creditas je už nyní na 11 miliardách.
O bankovní licenci požádaly také záložny Moravský peněžní ústav a Akcenta. (Zatím poslední novou bankou v Česku pro drobné klienty se loni stal Cetelem – šlo však o víceméně formální přeměnu z úvěrové společnosti, která v praxi zatím zůstala stále jen u nabídky úvěrů.)
Creditas nechystá pro nejbližší dobu výrazný nárůst poboček, které má nyní v krajských městech s výjimkou Karlových Varů a Jihlavy. V krajském městě Vysočiny chybí proto, že tato záložna vznikla v blízké Třebíči, takže pobočku má tam. Počet poboček má příští rok vzrůst ze současných 14 na 16.
Nejvyšší sazba na spoření
Detaily k nabídce produktů zatím Creditas nepředstavila. U spořicího účtu však slibuje úrokovou sazbu nad jedno procento a nekomplikovanou nabídku, která například nepočítá s úrokovými pásmy. „Uložený milion bude mít stejnou úrokovou sazbu jako 200 tisíc,“ říká Radim Synek, který má v Creditas na starosti detailové bankovnictví.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem