Sazby na spořicích účtech zase potichu klesly

| rubrika: Co se děje | 29. 12. 2009 | 12 komentářů
Sazby na spořicích účtech zase potichu klesly
Spořicí účty bank už nenabízejí zdaleka takové zhodnocení jako na začátku roku. Sazby klesly potichu téměř všude, nejvíce pak kolem Štědrého dne.

Letošní podzim konzervativně laděným spořílkům v Česku příliš novinek pro lepší zhodnocování peněz nepřinesl. Většina tuzemských bank zůstala spíše u kosmetických úprav stávajících spořících a termínovaných účtů. Tak jak klesala úroková sazba vyhlašovaná Českou národní bankou (ČNB), měnily se i úrokové sazby bank, a to rovněž směrem dolů. Největší změny se ovšem objevily v přehledech úrokových sazeb spořicích účtů tuzemských bank kolem Štědrého dne. ČNB totiž krátce před tím, 16.prosince, znovu snížila sazby (2T repo sazbu na 1 procento, lombardní sazbu na 2 procenta), na což posléze velmi potichu a velmi rychle zareagovala řada bank.

Úročení spořicích účtů nad tři procenta se tak v českých bankách stalo dávnou minulostí. Nejvyšší sazba v třetím čtvrtletí dosáhla maximálně na dva a půl procenta. Beze změny parametrů na spořicích účtech vydržela do půlky listopadu pouze čtveřice bank. Vedle INGa LBBW úročení na spořicích účtech nechala stále stejné úroky i Česká spořitelna. Trojice těchto spořicích účtů nabízí mezi bankami nejvyšší roční zhodnocení 2,5 procenta a to ještě i v posledních dnech roku 2009.

Na dvouapůlprocentní sazbu vedle klientů ING a LBBW pak podle výše vkladu dosáhne zatím stále tedy i vybraná skupina klientů České spořitelny a Raiffeisenbank. Otázka ovšem je, jak dlouhou dobu budou zmíněné bankovní domy ještě úspory svých klientů zhodnocovat těmito 2,5 procenty. Ostatním bankám, které tuto sazbu alespoň některým svým klientům ještě donedávna nabízely, už totiž nevydržela. Mezi ty, které v tichosti sazbu snížily, patří kupříkladu Citibank, Komerční bankaa překvapivě i bezpoplatková mBank, která se od zavedení svého spořícího účtu vždy chlubila jednou z nejvyšších sazeb v Česku. To už ale neplatí. mBank i další uvedené banky sazby na svých spořicích účtech už srazily.

Citibankv souvislosti s rozhodnutím ČNB o snížení základních úrokových sazeb změnila úrokové sazby na spořicím účtu Citi konto, CitiOne, a to na 2,25 procenta ročně. Dopředu již banka navíc na svých stránkách avizuje, že sazby znovu sníží až na dvě procenta a to s účinností od 1. 3. 2010. Od 15. prosince pak šla se sazbou dolů i již zmíněná mBank, když snížila úrokovou sazbu na spořicím účtu eMAX Plus z 2,5 na 2,1 procenta. Den před Štědrým dnem klesly sazby také v Komerční bance. Občanům se Spořicím kontem zde nabízejí už pouze dvouprocentní zhodnocení, ovšem jen pro úspory do 50 tisíc korun. Nad tuto sumu KB Spořící konto zhodnocuje sazbou 0,1 procenta.

Sazby bankovních spořicích účtůjsou nejen nízké, ale v řadě bank je navíc před sjednáním spořicího účtu nutné ohlídat, za jakých podmínek klient vůbec od banky získá slibovanou sazbu. Jednou z častých podmínek pro zřízení spořicího účtu totiž bývá povinnost založit si v dané bance i běžný účet. To pak kvůli poplatkům za vedení takového účtu, výhodnost zhodnocování peněz na spořicím účtu snižuje. Kdo tak není klientem Citibank, České spořitelny, Komerční banky či Raiffeisenbank, měl by založení spořicího účtu vždy dobře zvážit.

Anketa

Spoříte na termínovaných a spořicích vkladech?

Dalším, v poslední době oblíbeným omezením majitelů spořicích účtů, bývá i stanovení limitu množství peněz na spořicím účtu, aby klient na zajímavější sazbu vůbec dosáhl. Zatímco Česká spořitelna a Komerční banka dává klientům „lepší“ sazbu pro úspory maximálně do padesáti tisíc na účtu, Poštovní spořitelna spolu s GE Money Bankpeníze lépe zhodnocuje až od okamžiku, kdy klient uloží nejméně čtyřicet či padesát tisíc korun (GE Money Bank minimálně 40 tisíc korun, Poštovní spořitelna 50 tisíc korun).

Od července je úročení Červeného konta Poštovní spořitelnyzatím beze změny. Klientům se zůstatkem nad 50 tisíc korun zhodnocuje úspory 2,25 procenty ročně. Kdo má na kontu méně, získá roční sazbu 0,1 procenta. Od prvního ledna se však změna sazeb nastává i v této bance. Hojně propagované spořicí Červené konto bude mít od začátku roku 2010 jen dvouprocentní sazbu.

Jak se nejčastěji dozvídáte o změně úročení spořicího účtu? Podělte se o zkušenosti.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+45
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 1. 2010 15:12, jarka

Banky po roce 1990 "dřou z kůže" klienty jak nás vznešeně nazývají na poplatcích i na úrocích, především poměr úroku vklad - úvěr. V sedmdesátých a osmdesátých létech by úrok z vkladu 2, 3, 4 % a dokonce u prémiového spoření mladých 5 %. Přitom běžný bezhotovostní úvěr byl okolo 5 %. Úvěr na bydlení 2,8 %. Hotové peníze bez udání důvodu půčovali se na 8°%.
Žádná banka nekrachovala, ani neměla ztráty. také žádný bankéř neměl měsíčně statisíce ani zlaté padáky, jako třeba Krunet který za to, že za pouhé dva roky svého působení v komerční bance ji přivedl ke krachu a ještě za to dostal 8 milionů zlatý padák. No a to musí zaplatit klient - občan.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 12. 2009 3:12

Citace - Tycoon / 29.12.2009 08:43

Sazby na spořících účtech se sice snížily, ale vzhledem k deflaci je i úrok kolem 2% lepší, než úrok 3,5% v roce 2007 a 2008, kdy inflace dosahovala 5-10%.Hlavně se musím zasmát tomu, že někdo používá spořící účet ke zhodnocování peněz. Tím chci říct, že je úplně jedno, jestli má spořící účet úrok 2 nebo 3 %, důležité je, že je vyšší než na běžném účtě, přičemž peníze jsou kdykoli k dispozici. Jestli někdo ukládá na spořící účet statisíce a více, tak je to trouba.

Reagovat

 

-8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tycoon 29. 12. 2009 08:43)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

24. 1. 2010 | 15:12 | jarka

Banky po roce 1990 "dřou z kůže" klienty jak nás vznešeně nazývají na poplatcích i na úrocích, především poměr úroku vklad - úvěr. V sedmdesátých a osmdesátých létech by úrok z vkladu 2, 3, 4 % a dokonce u prémiového spoření...více

10. 1. 2010 | 16:30 | Exler

Banky nepokládají za nutné informovat klienty o změnách v úročení vkladu.Je to podle mně neúcta ke klientům. Mám na mysli v případech snižování úrokové míry.V opačném případě, nešetří chválou. více

3. 1. 2010 | 15:03 | Pavel

ING je nadnárodní moloch a může si dovolit v nějaké zemičce, kde má pár set tisíc zákazníků trochu prodělat. Zaplatí to jiní a jinde. ING je např. největší životní pojišťovnou v Holandsku a to je jiný vývar než spořící účty....více

30. 12. 2009 | 21:55 | Petr

a ted nejaka fakta - inflace v 2007 byla 2.8%, v 2008 byla 6.3% více

30. 12. 2009 | 19:01 | Lea

chce to si penize rozlozit. To běžný točivo (peníze co pravidelně přichází a odchází) mám na běžnym účtu. a to co je navic, tak mam na terminaku, protoze tam jsou uroky vetsi (teda jak na kterym, viz srovnavaci tabulka http://www.kurzy.cz/urokove-sazby/sazby.asp?intCastky=16&castka=1000000&Termin=21T&sazba=3&A=NU)...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.