Jak poslat peníze, aby došly ještě letos do Silvestra

| rubrika: Jak na to | 17. 12. 2009 | 1 komentář
Jak poslat peníze, aby došly ještě letos do Silvestra
Silvestrovský čtvrtek je pracovní den, což umožňuje lidem zajít do banky i na poslední chvíli. Kdo potřebuje, aby jeho příkaz k úhradě byl zpracovaný ještě letos, musí si ale pospíšit. Peníze, které mají dorazit adresátovi do konce roku, se musí poslat ještě o den či dva dříve.

Zajít do bankyna Silvestrabude možné i letos, protože poslední den letošního roku je čtvrtek, tedy pracovní den. Většina bankvyhlásila na tento den zkrácenou otevírací dobu, která končí zpravidla krátce po poledni. A to i Finanční centra internetové mBanky, které zavírají na Silvestra přesně v poledne. Takzvané mKiosky této banky, podobně jako i pobočky jiných bank v obchodních centrech, nicméně zůstanou poslední den roku 2009 otevřené ještě do odpoledních hodin, nejčastěji do dvou či tří hodin, výjimečně pak do páté hodiny odpolední. Kdo tedy neovládá internetové či telefonické bankovnictvía potřebuje své příkazy vyřídit v bance osobně ještě letos, měl by na své platby myslet raději v předstihu několika dní. Zvláště pak, pokud potřebuje, aby ještě letos dorazily i peníze přímo na účet adresáta.

V tomto ohledu by měli minimálně zpozornět ti, kteří musí ještě v letošním roce zaplatit daně či sociální zabezpečení nebo zdravotní pojištění. U těchto plateb totiž už nyní nerozhoduje datum, kdy jste podali příkaz a peníze odeslali, jak to platilo do konce října 2009, než začal platit nový zákon o platebním styku. Rozhodující je nyní, kdy jsou peníze připsané na účet dané instituce. Uvedené podmínky doby připsání peněz na účet platí i pro vklady, na jejichž výši následně závisí výše státního příspěvku či daňové zvýhodnění za příslušný rok. Týká se to například vkladů na účet u stavební spořitelny, penzijního připojištěnínebo i pojistného na životní pojištění. Kdo si nestihne na tyto typy účtů poslat peníze včas, bude mít nižší státní příspěvek, popřípadě i nižší daňový odpis.

Jestliže potřebujete, aby peníze dorazily na účet tuzemského příjemce ještě letos, podejte příkaz nejpozději den před datem splatnosti. Banky tuto lhůtu pro převod označují jako D+1. V případě, že je tedy termín pro splatnost ve čtvrtek 31. prosince, měli byste podat příkaz k úhradě nejpozději ve středu 30. prosince. Pokud ovšem neznáte přesně nejpozdější hodinu, do kdy vaše banka přijímá příkazy k převodům z účtů tak, aby peníze došly protistraně ještě letos, bude lepší, podáte-li příkaz k úhradě ze svého účtu raději v úterý 29. prosince. Tím budete mít jistotu, že nepromeškáte poslední letošní možný termín pro podání příkazu.

Pokud uvedené termíny nestihnete, zbývá vám už jen poslední možnost, a to využít takzvané expresní platby. Ty přijdou někdy až na několik set korun a přes internetbankingnejdou zadat ve všech bankách. Peníze, které za speciální poplatek pošlete expresní platbou, by se ale na účtu příjemce měly objevit v den zadání platby odesílatelem. Rovněž i pro expresní platby ovšem musíte splnit čas stanovený bankou právě pro tyto platby, přičemž se zpravidla liší časy pro elektronické platební příkazy a papírové příkazy podané v bance.

Například v Raiffeisenbankmusíte expresní platbu elektronicky odeslat nejpozději do 11:30, papírově pak do 11 hodin. V Komerční banceje třeba příkazy k expresním platbám do jiných bank v tuzemsku, kde mají být zúčtované ještě v roce 2009, podat nejpozději ve středu 30. prosince do 16 hodin. Příkazy k superexpresním platbám je zde nutné podat nejpozději na Silvestra do 10:30. GE Money Bankzpracuje tyto prioritní platby, jen pokud budou podané ještě o hodinu dříve. V České spořitelněstačí na pobočce podat příkaz pro expresní platbu do 12 hodin, elektronicky pak do 11:30 hodin, pokud chcete, aby se peníze na účtu příjemce objevily ještě týž den. Do půl dvanácté je nutné podat příkaz k expresní platbě na pobočce i v ČSOB, elektronicky to je třeba udělat do 12:00.

Ti, kdo posílají peníze do zahraničí a potřebují, aby jejich platba došla ještě letos i tam, musí příkaz k úhradě podat ještě o pár dní dříve, a to i u zmíněných expresních plateb. Tuzemské bankytotiž nemohou garantovat rychlost zpracování v zahraničních bankách. Platbupodanou klientem ve správném termínu tak sice odešlou včas, nakolik ale bude příkaz zaúčtovaný ještě letos, ovlivní banka příjemce platby. Stejně jako v předchozích letech platí, že pokud má zahraniční banka speciální lhůtypro transakce na závěr roku či vyhlásila bankovní svátek, peníze na účetmůže připsat až v příštím roce.

mBank
Poštovní spořitelna
Raiffeisenbank
UniCredit
Volksbank
Č.spořitelna
ČSOB
GE
KB
LBBW

Otevírací doba poboček:

24. – 26.12. – zavřeno
27. – 30.12. – standardní otevírací doba
31.12. - ve všech pobočkách do 12:00 (vč. obchodních center)
1.1. 2010 - zavřeno (státní svátek)
Provoz informační linky 800 207 207 a služby Servis 24 je nepřetržitý i v období Vánoc a novoročních svátků.

Transakce v rámci banky:
- Na přepážce (31.12. do 12 h)
- Sběrný box (31.12. do 12 h)
- Servis 24 a příkazy přes bankomat (31.12. do 20 h)

Transakce do jiné banky:
- Na přepážce (30.12. do konce pokladních hodin)
- Sběrný box (30.12. do 12 h)
- Servis 24 a příkazy přes bankomat (30.12. do 20 h)

Platby do zahraničí:
Odeslány z účtu do konce roku 2009
- Na přepážce (31.12. do 12 h)
- Servis 24 (31.12. do 14 h)

Připsání na zahraniční účet ještě v roce 2009
- Normální priorita (29.12. do konce pokladních hodin)
- Urgentní priorita (30.12. do 14 h, přes Servis 24 do 15h)
- Expresní priorita – (31.12. do 10 h, přes Servis 24 do 11h) – týká se jen měn CAD,CZK,EUR,GBP,HUF,CHF,USD

Doporučení banky: podat příkazy do zahraničí do 23.12.2009

Česká spořitelna

Jaké máte zkušenosti s bankami a pojišťovnami na konci roku?

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.