Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 10. 2020 | 1 komentář
Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod
Podvodná zpráva.
Zdroj: Avast

Aplikacemi WhatsApp a Messenger se šíří nová phishingová zpráva, která uživatelům nabízí elektronické kupóny v hodnotě 3000 korun od supermarketů Albert. Upozornila na to společnost Avast, specializující se zabezpečení soukromí na internetu.

Součástí zprávy je odkaz, který uživatele odkáže na podvodnou stránku. Ta je následně vybízí k zadání osobních informací včetně údajů platební karty a k dalšímu sdílení zprávy. Lidé by proto na odkazy v pochybných zprávách neměli klikat a především nezadávat žádné citlivé informace, upozorňují analytici společnosti Avast.

Falešná zpráva tvrdí, že supermarkety Albert se rozhodly lidem plošně rozdávat elektronické kupóny v hodnotě 3000 Kč. Stačí jen kliknout na odkaz a zadat své osobní údaje. Podvodníci pak nabádají uživatele, aby zprávu rozeslali přátelům a rodině – což pak na dalšího příjemce působí důvěryhodně.

Ukázka podvodné zprávy. Zdroj: Avast

Co dělat, když už jste se nechali nachytat a zadali osobní údaj?

První věc, kterou byste podle Avastu v takové situaci měli udělat, je zablokovat svou platební kartu. Kontaktujte svoji banku a vysvětlete vaši situaci. Pak se zaměřte na zbytek údajů, které jste kyberzločincům předali.

„Většina uživatelů používá stejné heslo a e-mail na několika platformách zároveň. My víme, že to není ideální, a vy to víte asi také. Pokud do této skupiny spadáte, své heslo si okamžitě změňte. První, co kyberzločinec udělá, je, že kromě vaší primární e-mailové adresy a hesla k ní zkusí i další účty, na kterých byste mohli toto heslo a e-mail používat,“ připomínají analytici Avastu.

Bohužel už neuděláte nic s tím, že jste neznámým zločincům předali svou e-mailovou adresu a jméno. Je tedy možné, že se ve vaší schránce objeví různé podvodné e-maily.

Ukázka podvodné zprávy. Zdroj: Avast

Jak poznat podvod na první dobrou?

„Všímejte si tónu zprávy a mějte se na pozoru před gramatickými a pravopisnými chybami. Pokud zpráva naznačuje časovou omezenost nabídky nebo jen určitý (obvykle nízký) počet kupónů, je něco špatně. Obsahuje navíc gramatické nebo pravopisné chyby? V tom případě rozhodně nejde o skutečnou nabídku,“ zdůrazňují experti Avastu.

Zaměřte se na odkazy a neklikejte na ně, pokud si jimi nejste opravdu jistí. I v případě zprávy od podvodníka vydávajícího se za supermarket Albert můžeme vidět, že odkaz nepůsobí věrohodně. Zpráva odkazuje na web albert.superma.cc. To není adresa, na kterou by věrohodná společnost odkazovala. Majitele domény byste museli hledat až v Panamě.

Pokud vám zpráva přišla od přítele, zeptejte se ho, odkud se o nabídce dozvěděl. Dostal svůj kupón zdarma? Kam odkaz vede? Bude po vás chtít vyplnit vaše osobní údaje? V takovém případě jde nejspíš o podvod. Abyste měli jistotu, kontaktujte samotný zdroj zprávy, tedy v tomto případě zákaznickou podporu supermarketů Albert. O podvodu buď vůbec nebudou vědět, nebo vám potvrdí, že se skutečně o podvod jedná a doporučí vám, abyste jej ignorovali,“ dodávají experti na internetovou bezpečnost.

Od podvodů se distancují i zástupci řetězce. „Za poslední dobu evidujeme již několik případů podvodných mailů, stránek a reklam, které se vydávají za společnost Albert. Všechny nabízejí výhru, ať již ve formě poukázky nebo kuponu. Upozorňujeme zákazníky, aby na takové výzvy nereagovali, neodpovídali a nepokoušeli se spustit komunikační dialog! Jedná se o zneužití ochranné známky,“ píše Albert na své oficiální stránce.


Pozor!

Zdroj: Shutterstock

Proč jsou podvodné e-maily tak hloupé?

Hledají hlupáky, vysvětluje Lukáš Kovanda.

Jednodušší je prostě napsat tak ubohý mail, že na něj skočí jen skutečný trouba. Takový, u kterého už tedy existuje opravdu významná pravděpodobnost, že projde i dalšími koly komunikace a o své peníze se nakonec připravit nechá. Čtěte víc!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

28. 11. 2022 | Jakub Balada | 1 komentář

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify popisuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

Lidé, kteří si nově založí ověřený účet Plus u služby Skip Pay, dostanou v rámci marketingové akce až 1500 korun na první nákup. Nabídka nemá žádné další podmínky ani omezení (například... celý článek

Notáři poradí zadarmo. Už v úterý

20. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Notáři poradí zadarmo. Už v úterý

Notářská komora ČR pořádá v úterý 25. října šestý ročník Dne otevřených dveří. Stejně jako v předchozích dvou letech se kvůli koronavirovým omezením uskuteční jen po telefonu.

mBank vrátí až 2000 Kč z nákupů na internetu

19. 10. 2022 | Petr Kučera

mBank vrátí až 2000 Kč z nákupů na internetu

Velkorysou akci na podporu své virtuální své eKarty spustila mBank. Až do 15. prosince vám na účet vrátí peníze, které s touto kartou zaplatíte za nákupy na internetu – limitem jsou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.