Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 10. 2020 | 1 komentář
Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod
Podvodná zpráva.
Zdroj: Avast

Aplikacemi WhatsApp a Messenger se šíří nová phishingová zpráva, která uživatelům nabízí elektronické kupóny v hodnotě 3000 korun od supermarketů Albert. Upozornila na to společnost Avast, specializující se zabezpečení soukromí na internetu.

Součástí zprávy je odkaz, který uživatele odkáže na podvodnou stránku. Ta je následně vybízí k zadání osobních informací včetně údajů platební karty a k dalšímu sdílení zprávy. Lidé by proto na odkazy v pochybných zprávách neměli klikat a především nezadávat žádné citlivé informace, upozorňují analytici společnosti Avast.

Falešná zpráva tvrdí, že supermarkety Albert se rozhodly lidem plošně rozdávat elektronické kupóny v hodnotě 3000 Kč. Stačí jen kliknout na odkaz a zadat své osobní údaje. Podvodníci pak nabádají uživatele, aby zprávu rozeslali přátelům a rodině – což pak na dalšího příjemce působí důvěryhodně.

Ukázka podvodné zprávy. Zdroj: Avast

Co dělat, když už jste se nechali nachytat a zadali osobní údaj?

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

První věc, kterou byste podle Avastu v takové situaci měli udělat, je zablokovat svou platební kartu. Kontaktujte svoji banku a vysvětlete vaši situaci. Pak se zaměřte na zbytek údajů, které jste kyberzločincům předali.

„Většina uživatelů používá stejné heslo a e-mail na několika platformách zároveň. My víme, že to není ideální, a vy to víte asi také. Pokud do této skupiny spadáte, své heslo si okamžitě změňte. První, co kyberzločinec udělá, je, že kromě vaší primární e-mailové adresy a hesla k ní zkusí i další účty, na kterých byste mohli toto heslo a e-mail používat,“ připomínají analytici Avastu.

Bohužel už neuděláte nic s tím, že jste neznámým zločincům předali svou e-mailovou adresu a jméno. Je tedy možné, že se ve vaší schránce objeví různé podvodné e-maily.

Ukázka podvodné zprávy. Zdroj: Avast

Jak poznat podvod na první dobrou?

„Všímejte si tónu zprávy a mějte se na pozoru před gramatickými a pravopisnými chybami. Pokud zpráva naznačuje časovou omezenost nabídky nebo jen určitý (obvykle nízký) počet kupónů, je něco špatně. Obsahuje navíc gramatické nebo pravopisné chyby? V tom případě rozhodně nejde o skutečnou nabídku,“ zdůrazňují experti Avastu.

Zaměřte se na odkazy a neklikejte na ně, pokud si jimi nejste opravdu jistí. I v případě zprávy od podvodníka vydávajícího se za supermarket Albert můžeme vidět, že odkaz nepůsobí věrohodně. Zpráva odkazuje na web albert.superma.cc. To není adresa, na kterou by věrohodná společnost odkazovala. Majitele domény byste museli hledat až v Panamě.

Pokud vám zpráva přišla od přítele, zeptejte se ho, odkud se o nabídce dozvěděl. Dostal svůj kupón zdarma? Kam odkaz vede? Bude po vás chtít vyplnit vaše osobní údaje? V takovém případě jde nejspíš o podvod. Abyste měli jistotu, kontaktujte samotný zdroj zprávy, tedy v tomto případě zákaznickou podporu supermarketů Albert. O podvodu buď vůbec nebudou vědět, nebo vám potvrdí, že se skutečně o podvod jedná a doporučí vám, abyste jej ignorovali,“ dodávají experti na internetovou bezpečnost.

Od podvodů se distancují i zástupci řetězce. „Za poslední dobu evidujeme již několik případů podvodných mailů, stránek a reklam, které se vydávají za společnost Albert. Všechny nabízejí výhru, ať již ve formě poukázky nebo kuponu. Upozorňujeme zákazníky, aby na takové výzvy nereagovali, neodpovídali a nepokoušeli se spustit komunikační dialog! Jedná se o zneužití ochranné známky,“ píše Albert na své oficiální stránce.


Pozor!

Zdroj: Shutterstock

Proč jsou podvodné e-maily tak hloupé?

Hledají hlupáky, vysvětluje Lukáš Kovanda.

Jednodušší je prostě napsat tak ubohý mail, že na něj skočí jen skutečný trouba. Takový, u kterého už tedy existuje opravdu významná pravděpodobnost, že projde i dalšími koly komunikace a o své peníze se nakonec připravit nechá. Čtěte víc!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Čekáte dlouho ve frontě u pokladny? Druhý řetězec nabízí slevu

21. 11. 2023 | Petr Kučera

Čekáte dlouho ve frontě u pokladny? Druhý řetězec nabízí slevu

Pokud čekáte ve frontě více než pět minut a nejsou otevřené všechny pokladny, požádejte na pokladně před zaplacením o slevu 50 korun na váš nákup. Takovou nabídku včera odstartoval... celý článek

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

Notáři poradí zadarmo. Už ve středu

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Notáři poradí zadarmo. Už ve středu

Notářská komora ČR pořádá ve středu 25. října sedmý ročník Dne otevřených dveří. Stejně jako v předchozích třech letech se uskuteční jen po telefonu, přestože koronavirová omezení už... celý článek

Ikea zase zlevňuje. Velké srovnání cen v Česku a okolních zemích

20. 10. 2023 | Gabriel Pleska

Ikea zase zlevňuje. Velké srovnání cen v Česku a okolních zemích

Nejznámější nábytkářský řetězec oznámil novou vlnu zlevňování. Týká se 2400 výrobků, dalších 3300 zlevnil už v září. Porovnali jsme ceny v Česku, Polsku, Německu, Rakousku a na Slovensku. celý článek

Partners Financial Services