Rekordní pokuta pro Elektrolux. Diktoval prodejcům ceny

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 13. 2. 2024 | 1 komentář
Rekordní pokuta pro Elektrolux. Diktoval prodejcům ceny

Zdroj: Shutterstock, monticello

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil výrobci elektroniky Electrolux rekordní pokutu 125 milionů korun za dlouholeté protisoutěžní jednání. Firma pochybení přiznala a nepodala rozklad.

„Jednání spočívající v určování cen pro další prodej, jinými slovy zákaz zlevnit zboží spotřebitelům pod stanovenou hranici, mělo dopad na velké množství českých domácností, které mohly v jeho důsledku nakupovat například lednice, pračky nebo vysavače značek Elektrolux, AEG a Zanussi za ceny vyšší, než kdyby mezi prodejci mohla probíhat volná cenová soutěž,“ popisuje místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Nejezchleb.

Electrolux byl podle antimonopolního úřadu schopen vynucovat si jím stanovené maloobchodní ceny i u prodejců, se kterými neměl přímou dohodu. Ke kontrole cen využíval mimo jiné cenové srovnávače.

Některým výrobcům navíc znemožňoval, aby velkoobchodním způsobem dále prodávali jeho výrobky dalším prodejcům. Tím se Electrolux dopustil zakázaných dohod o omezení okruhu zákazníků.

Výši pokuty podle úřadu ovlivnila hlavně závažnost a doba trvání protisoutěžního jednání. Společnost se podle něj na druhou stranu ke všemu přiznala a s úřadem spolupracovala.

„Je třeba ovšem vyzdvihnout, že právě tato spolupráce umožnila rozkrýt komplexnější jednání a velmi výrazně urychlila celý průběh řízení. Jedná se o nejvyšší sankci za vertikální cenové dohody a současně nejvyšší, u níž proběhlo narovnání, a státu tedy nehrozí mnoho let soudních sporů,“ připomíná Nejezchleb.

Platíte hodně za plyn?
Změňte dodavatele

Čím dříve se do změny dodavatele pustíte, tím víc ušetříte. Neotálejte a podívejte se, jaké nabídky pro vás máme.

Antimonopolní úřad podotkl, že se v krátké době jedná o druhý odhalený a potrestaný vertikální kartel v segmentu domácích elektrospotřebičů, dalších pět řízení v této oblasti pak úřad dále řeší.

Pravomocnou pokutu ve výši 10,75 milionu korun v roce 2023 od úřadu dostal výrobce batohů a aktovek Topgal, rovněž za uzavírání zakázaných vertikálních dohod o určování cen pro další prodej.

Na konci loňského roku pak úřad potrestal pokutou 13,7 milionu korun velkoobchodního prodejce elektroniky Beko za to, že nespolupracoval s úředníky při šetření možného diktovaní cen odběratelům. Firma proti sankci podala rozklad.

„Z našich dosavadních zjištění vyplývá, že zakázané praktiky, které omezují cenovou soutěž mezi prodejci, a navyšují tak cenovou hladinu pro spotřebitele, využívá nezanedbatelná část distributorů, dovozců a výrobců. Nejedná se tedy o žádná bagatelní pochybení, ale o opakující se typové jednání, které pokrývá značnou část trhu a má reálné negativní dopady na peněženky českých spotřebitelů,“ připomíná úřad.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Řetězce zkoušejí, co jim projde, říká právnička o kouzlení se slevami

8. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Řetězce zkoušejí, co jim projde, říká právnička o kouzlení se slevami

Řada obchodníků stále nepočítá slevy tak, jak by podle už rok platných unijních pravidel měla. Cenovkami často matou zákazníky. „Ta vynalézavost je neuvěřitelná,“ říká v rozhovoru Veronika... celý článek

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

6. 2. 2024 | Petr Kučera

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

Raiffeisenbank, Creditas, ČSOB, UniCredit a Skip Pay lákají na odměny za aktivní využívání služeb nebo sjednání nového účtu. Některé odměny získá každý při splnění podmínek, u jiných... celý článek

Rok bez falešných slev? Některé řetězce dál matou zákazníky

2. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 5 komentářů

Rok bez falešných slev? Některé řetězce dál matou zákazníky

Novela spotřebitelského zákona platí v Česku už déle než rok. Prošli jsme, jak vypadají cenovky řetězců. Ukázalo se, že kouzlení se slevami nezmizelo, řada obchodníků si nová pravidla... celý článek

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pro rok 2024 navýšila částky vybraných příspěvků a do nabídky zařadila několik zcela nových příspěvků.

Houska za 3,41 koruny. Řetězce oživily haléře, chlubí se zlevněním

8. 1. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Houska za 3,41 koruny. Řetězce oživily haléře, chlubí se zlevněním

Některé obchodní řetězce v Česku se vrátily k dlouho zapomenutým haléřům. Ceny v regálech od Nového roku vyčíslují až na setiny korun.

Partners Financial Services