Šmejdi přijdou o energii. Podvodníky zkrotí nová pravidla

Veronika Hejná | rubrika: Co se děje | 29. 9. 2020 | 10 komentářů
Poslanci mají v tomto týdnu začít projednávat novelu, která chce omezit nepoctivé zprostředkovatele při prodeji elektřiny a plynu.
Šmejdi přijdou o energii. Podvodníky zkrotí nová pravidla

Zdroj: Shutterstock

Skoro 14,3 tisíce stížností od spotřebitelů loni přijal Energetický regulační úřad (ERÚ), což je zhruba o šest procent víc než v předchozím roce. Jako čím dál problematičtější se ukazují hlavně zprostředkovatelé, konkrétně energetické aukce. Ještě v roce 2018 jim patřilo každé desáté spotřebitelské podání, loni už to bylo každé páté. Další tisíce stížností míří k České obchodní inspekci.

Nejčastěji jsou obětí senioři. Podvodníci – i úřady už je běžně označují jako energetické šmejdy – se je pod různými záminkami snaží přimět k podpisu plné moci ke změně dodavatele nebo k přihlášce do energetické aukce.

Podvodníci se často vydávají za pracovníky Energetického regulačního úřadu, distributora nebo stávajícího dodavatele energií. Spotřebitelům pak podstrčí k podpisu papír, který prezentují jako potvrzení o provedené návštěvě. „Ve skutečnosti se však jedná o přihlášku do aukce energií nebo plnou moc pro výběr jiného dodavatele,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

V některých případech jsou ještě kreativnější. Když jim spotřebitel řekne, že už svého dodavatele má, nabídnou mu, že bezplatně pohlídají, jestli dodavatel energii nezdražil. Ve skutečnosti však plnou moc využijí k uzavření nové smlouvy o dodávce. Při snaze o odstoupení od smlouvy pak vyhrožují spotřebitelům smluvními pokutami, návštěvami vymahačů i exekucemi.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Na zprostředkovatele si posvítí ERÚ

Energošmejdi vystupující jako zprostředkovatelé – na rozdíl od samotných dodavatelů – v současné době nespadají pod dohled Energetického regulačního úřadu. Zprostředkovatelem může být prakticky kdokoliv. Spotřebitelé se s případnými stížnostmi musí obracet na Českou obchodní inspekci.

Nově by mělo dojít ke sjednocení. Také nad zprostředkovatelskou činností v energetice má začít dohlížet Energetický regulační úřad.

Časté triky

Zdroj: Shutterstock
 • Šmejdi se před spotřebiteli často vydávají za někoho jiného
 • Šmejdi mají rádi nepřehledné smlouvy a dodatky drobným písmem
 • Šmejdské aukce energií končí předem vybraným dodavatelem
 • Pro šmejdy mají údaje ze smluv a faktur cenu zlata
 • Šmejdi nikdy pouze nezávazně nepohlídají ceny energií
 • Nechat se zapírat a zdržovat, aby spotřebitel nestihl lhůty
 • Jakýkoliv souhlas po telefonu berou šmejdi jako podpis smlouvy
 • Kromě pokut šmejdi vyhrožují vymahači, exekucemi a soudy
 • Ze slibované slevy a soutěže se vyklube podvodná aukce
 • Na jiné než písemné odstoupení od smlouvy šmejdi neslyší
 • S podstrčenou plnou mocí mohou šmejdi změnit dodavatele
 • Při pokusu o odstoupení od smlouvy hrozí šmejdi sankcemi
 • Lež, klamání a hrubý nátlak jsou obvyklou taktikou šmejdů
 • O změně cen nebo podmínek dodávek se spotřebitel často nedozví
 • Šmejdi se často schovávají za dárky, ale nic není zadarmo

Zdroj: ŠmejdůmZmar.cz

Novela, kterou teď projednají poslanci, přináší přesnou definici toho, kdo je zprostředkovatelem. Má jít o podnikatele, který tuto činnost smí vykonávat pouze na základě oprávnění uděleného Energetickým regulačním úřadem. Zároveň budou zprostředkovatelé evidováni ve speciálním registru.

Zprostředkovatele má být velmi snadné dohledat. Za porušení zákona jim bude hrozit pokuta až 15 milionů korun a vyškrtnutí z registru. Podle poslance Patrika Nachera (ANO) jsou úspěšným příkladem pravidla týkající se finančních poradců – u těch funguje registr zprostředkovatelů vedený Českou národní bankou už od roku 2006.

Energetický regulační úřad připomíná, že pokud vyhláška ve vaší obci zakazuje podomní prodej, můžete se obrátit na městskou policii. Při vyhrožování, nátlaku nebo podezření ze zneužití občanského průkazu pak i na Policii ČR.

Vylepšení pro spotřebitele

„Novela předně zjednodušuje způsob, jak se dostat z aukční šlamastyky, a to bez vysokých sankcí,“ zdůrazňuje Hekšová z dTestu.

Jaké konkrétní změny vládní návrh obsahuje?

 • Zprostředkovatel má povinnost informovat spotřebitele o tom, že je „pouze“ zprostředkovatelem. Musí se prokázat osvědčením, sdělit svou totožnost, adresu sídla, a identifikační a registrační číslo.
 • Nebude možné uzavírat smlouvy na dobu určitou, které (včetně prodloužení) přesahují dobu 36 měsíců. Po uplynutí této doby se budou považovat za smlouvu na dobu neurčitou.
 • Také smlouvu o dodávce, která byla uzavřena prostřednictvím zprostředkovatele, bude spotřebitel moci vypovědět bez sankcí kdykoliv do patnáctého dne po zahájení dodávky nebo plynu.
 • Dodavatel (držitel licence) musí na svém webu zveřejnit podmínky dodávek, ceny a lhůty, v nichž bude zákazníka o změnách informovat. Při změně podmínek nebo ceny může spotřebitel (ale i podnikající fyzická osoba) vypovědět smlouvu do desátého dne přede dnem účinnosti změny.
 • Spotřebitel bude moci bez postihu vypovědět smlouvu v situaci, kdy zaniklo jeho vlastnické nebo užívací právo k odběrnému místu – tedy když se například přestěhoval z nájmu. Výpovědní doba je patnáctidenní a začíná běžet na počátku měsíce následujícího po doručení výpovědi.
 • Spotřebitel bude moci kdykoliv a bez postihu vypovědět (bez výpovědní doby) smlouvu o zprostředkování nebo odvolat plnou moc udělenou zprostředkovateli.

Politici, pospěšte si

S návrhem novely, která měla omezit praktiky takzvaných šmejdů, přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu už v listopadu 2018. „Její projednání v Poslanecké sněmovně očekáváme ještě v prvním čtvrtletí letošního roku,“ řekla pak v lednu 2019 tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Jenže příprava se zdržela kvůli legislativním nedostatkům. Vláda podpořila novelu teprve na konci letošního března. Prioritou pak nebyla ani pro poslance, kteří ji během uplynulého půl roku vůbec nezačali projednávat. Změny přitom mají být účinné od ledna 2021.

Na urychlené schválení novely tlačí mimo jiné Svaz obchodu a cestovního ruchu. Na webu ŠmejdůmZmar.cz vyzývá podvedené klienty, aby se ozvali se svými zkušenostmi. „Konkrétní příběhy dokazují praktický smysl a potřebu rychlého přijetí novely energetického zákona. O novele se už dva roky bez výsledku hovoří. Přitom kdyby platila, žádný z těchto nešťastných příběhů by se nestal," říká předseda svazu Tomáš Prouza.

Féroví dodavatelé energií podepsali loni na jaře Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů. V ní se dobrovolně zavázali sdílet své výpovědní lhůty, neuzavírat smlouvy s trváním delším než 36 měsíců a prosazovat zřízení registru a certifikaci zprostředkovatelů. A především netolerovat praktiky energošmejdů a s nepoctivými zprostředkovateli ukončovat spolupráci.

Deklaraci, kterou inicioval Svaz obchodu společně s ministerstvem, ČOI a ERÚ, podepsalo čtrnáct dodavatelů energií, kteří pokrývají více než 80 procent retailového trhu. K účinnější ochraně spotřebitelů, vztahující se i na zbytek trhu a na zprostředkovatele, je ale potřeba novela zákona.

„Jako její zpravodaj se teď snažím projednání maximálně urychlit. První čtení by mělo proběhnout na nejbližší schůzi. Myslím, že tam není žádný problém a pořád věřím, že se ještě může stihnout účinnost od ledna,“ říká poslanec Patrik Nacher.

Ať se nespálíte

Zdroj: Shutterstock

Aukční firmy slibují, že vám vysoutěží tu nejlepší cenu elektřiny nebo plynu. Možná to dokážou. Ale možná na vás místo úspory vyrukují s pokutou. Jak nenaletět?

Chcete ušetřit, dostanete pokutu. Stížností na aukce energií přibývá


Špatně spočítaná faktura, nesmyslně vysoké sankce nebo komplikace při výpovědi smlouvy. To jsou typické příklady potíží s dodavateli energií. Na rozdíl od předchozích let se lidé nebojí ozvat. 

Stížností na dodavatele energií rekordně přibylo. Jak řešit nejčastější problémy?

Veronika Hejná

 Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 9. 2020 20:13, Pag

A opět, jako vždy v případě boje státu proti zjevné špatnosti, se nejprve všemi možnými prostředky, až na hranici udržitelnosti, jakémukoliv zásahu bránilo.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

Skupina Wood & Company nabídne kvalifikovaným investorům v Evropě možnost investice do financování soudních sporů.

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

19. 10. 2023 | Pavel Strnad | 1 komentář

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Až polovina realitních kanceláří má v rezervačních smlouvách ustanovení o smluvní pokutě, když klient nakonec neuzavře kupní smlouvu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto... celý článek

Partners Financial Services