Aktuální informace o koronavirových omezeních najdete v novém článku z 23. prosince. Jestli vás přesto zajímá archivní text z října, tady je:
Ve středu 28. října zůstanou větší obchody s potravinami zavřené. Tak můžeme jednoduše shrnout složitou situaci, kterou přinesl souběh státního svátku, nouzového stavu a vládních nařízení.
28. říjen obecně patří mezi ty svátky, během nichž musí mít zavřeno obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních. Otevřeno mohou mít menší obchody, prodejny na železničních či autobusových nádražích a letištích (bez ohledu na velikost prodejní plochy), čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních a velkoobchod (Makro).
Jenže tenhle zákaz neplatí během nouzového stavu, který tu právě teď máme. I větší prodejny tedy mohou výjimečně zůstat otevřené. Řetězce přesto hlásí, že takovou možnost nevyužijí.
Kompletní seznam zákazu prodeje během jednotlivých svátků najdete v našem přehledu. O tom následujícím – 17. listopadu – mohou mít obchody otevřeno, i kdyby žádný nouzový stav nebyl.
Zákaz večerního a nedělního prodeje
Konec října a přinejmenším začátek listopadu bude letos ještě složitější kvůli nejnovějším koronavirovým omezením. Vláda totiž od tohoto týdne zakázala prodej v neděli. V ostatní dny musí obchody zavřít nejpozději ve 20 hodin, nesmějí prodávat mezi osmou večerní a pátou ranní. Obě omezení se netýkají:
- čerpacích stanic s palivy a mazivy,
- lékáren,
- prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích,
- prodejen ve zdravotnických zařízeních.
Výdejová okénka provozoven stravovacích služeb (prodej jídla s sebou) mohou fungovat i v neděli, každý den ale maximálně od šesti ráno do osmi večer.
Kdo vůbec může mít otevřeno?
Už od čtvrtka 22. října vláda plošně zakázala maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách. Nařízení však má plno výjimek, aktuálně (od 28. října) se zákaz nevztahuje na:
- prodejny potravin,
- prodejny pohonných hmot a paliv,
- prodejny hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
- lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků,
- prodejny malých domácích zvířat,
- prodejny krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
- prodejny brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
- prodejny novin a časopisů,
- prodejny tabákových výrobků,
- prádelny a čistírny,
- provozovny servisu a oprav silničních vozidel,
- provozovny poskytovatelů odtahů a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích,
- prodejny náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím,
- provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilky zakoupených distančním způsobem,
- prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby,
- pokladny prodeje jízdenek,
- květinářství,
- provozovny pro sjednání provádění staveb a jejich odstraňování, projektovou činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičství, testování, měření a analýzu ve stavebnictví,
- prodejny textilního materiálu a textilní galanterie,
- provozovny servisu výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
- provozovny realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,
- zámečnictví a provozoven servisu dalších výrobků pro domácnost,
- provozovny oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost,
- provozovny pohřební služby, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren,
- myčky automobilů,
- prodejny domácích potřeb a železářství, přičemž za domácí potřeby se nepovažují nábytek, koberce a jiné podlahové krytiny,
- provozovny sběru a výkupu surovin a kompostáren.
Od 28. října je také plošně zakázán prodej na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách (ve stáncích, v pojízdných prodejnách a z jiných mobilních zařízení), stejně jako pochůzkový a podomní prodej. Ale aby to nebylo tak jednoduché: Zákaz se podle vládního nařízení nevztahuje na pojízdné prodejny zajišťující prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možno toto zboží zakoupit v jiné provozovně; nevztahuje se ani na takzvané farmářské trhy, konkrétně na prodej ovoce a zeleniny (v čerstvém či zpracovaném stavu), mléka a výrobků z mléka, masa a výrobků z masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobk, medu a výrobků z medu, vyrobených na území České republiky.
Naše články jsou pro vás otevřené pořád!
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 10. 2020 17:11, bob
Na to už není co říct.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
27. 10. 2020 17:57, x1
Citace - Mgr. Tomáš Bouzek / 27.10.2020 17:20
Doufám, že ho dostanete včetně celé rodiny.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.