Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 6. 2022 | 4 komentáře
Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Zdroj: Shutterstock

Rejstřík vyloučených osob z hazardních her se od začátku července rozšíří o přibližně šest tisíc neplatičů alimentů. Konkrétně o lidi neplnící svou vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti, kterému je přiznáno náhradní výživné.

„Tyto nově zapsané osoby do rejstříku se nebudou moci nadále účastnit hraní hazardních her, respektive je provozovatel nesmí vpustit do herního prostoru a nesmí jim umožnit zřídit nebo používat uživatelské konto,“ informovalo ministerstvo financí.

„Zápis těchto lidí do rejstříku bude probíhat automaticky z moci úřední, stejně jako jejich případné vymazání. Vymazání osoby tedy nebude možné provést na základě žádosti dotčeného člověka, jelikož jej provede přímo ministerstvo financí neprodleně poté, kdy se dozví o jeho výmazu z příslušného rejstříku ministerstva práce a sociálních věcí,“ upřesňuje ministerstvo.

O náhradní výživné – dříve zvané též zálohované – lze žádat od července 2021. Zjednodušeně řečeno: Místo neplatiče pošle alimenty stát a pak je vymáhá po dlužníkovi. Podrobně jsme o podmínkách nové dávky psali v samostatném přehledu: Náhradní výživné od státu. Kdo na něj dosáhne a na kolik? 

„V Rejstříku vyloučených osob z hazardního hraní je aktuálně zapsáno více než 190 tisíc osob především v insolvenci nebo pobírajících sociální dávky. Od července se rozroste o dalších zhruba šest tisíc neplatičů alimentů. U všech těchto lidí skutečně neexistuje důvod, proč by měly jejich od státu darované nebo naopak po nich vymáhané peníze končit naházené v automatech,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Z aktuálního počtu více než 190 tisíc zapsaných osob v Rejstříku je 3444 z nich zapsáno dobrovolně na vlastní žádost, přičemž počet dobrovolných zápisů dlouhodobě roste. Nejvíce osob nicméně tvoří lidé zapsaní z moci úřední z důvodu insolvence či úpadku (106 119), pobírání dávek pomoci v hmotné nouzi (60 584) a společně posuzované osoby pro dávky (23 759). Některé osoby jsou v rejstříku zapsány z více důvodů. Rejstřík začal fungovat ve druhé polovině roku 2020.

Maximální pokuta pro provozovatele za vpuštění osoby zapsané v rejstříku do herny či kasina je 50 milionů korun. V případě, že provozovatel umožní osobě zapsané v rejstříku zřídit nebo používat uživatelské konto, může mu být uložena pokuta až tři miliony.


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

Od srpna je možné žádat o rodičovský příspěvek přes internet, tedy bez osobní návštěvy úřadu práce. Nově online lze také každé tři měsíce měnit výši čerpání podle potřeb rodičů.

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

28. 7. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

Automatická výplata startuje na začátku srpna. Kdo ale musí o příspěvek žádat, počká si ještě několik týdnů. Tady jsou podrobnosti.

Kdy budou podzimní prázdniny? Tady jsou podrobnosti

22. 7. 2022 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Kdy budou podzimní prázdniny? Tady jsou podrobnosti

Celkově se můžeme těšit na pět dnů volna. Podzimní prázdniny stanovilo ministerstvo školství na 26. a 27. října 2022. Navazují na ně státní svátek a víkend.

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

30. 6. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

Růst životního minima od července zvyšuje i limit pro nárok na porodné. Spočítejte si, jestli na něj dosáhnete.

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Spočítejte si, jestli i vy

30. 6. 2022 | Petr Kučera | 23 komentářů

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Spočítejte si, jestli i vy

Díky zvýšení životního minima se od července zvyšuje limit pro nárok na dětské přídavky. Tady je nová kalkulačka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.