Příjmení: po mámě, tátovi, po obou, nebo úplně jinak?

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 22. 8. 2018 | 15 komentářů
Víte, jaké můžete dát svému potomkovi příjmení? Co když nejste manželé nebo se každý z vás jmenuje jinak? Může dostat dítě příjmení po obou? A co když se narodí po rozvodu?
Příjmení: po mámě, tátovi, po obou, nebo úplně jinak?

Tomu, jaké křestní nebo přesněji rodné jméno můžete dítěti vybrat, jaká jsou pravidla a s jakými potížemi se můžete potkat, když si vyberete jméno netradiční, píšeme na Peníze.cz tady:

Dneska přidáme druhou půlku. Podíváme se, jaká pravidla se vztahují na příjmení právě narozeného dítěte.

Když jste svoji

Nejjednodušší je to v případě sezdaných rodičů, kteří se při vstupu do manželství dohodli, že budou užívat jedno společné příjmení. Totéž příjmení pak automaticky dostanou všechny děti, které se jim v době trvání manželství narodí. Jestli jste oba Malinovi, budou Malinovic také všechny vaše děti.

Další variantou je, že jste se před svatbou rozhodli, že si po vstupu do manželství ponecháte každý původní příjmení. Pan Malina zůstane panem Malinou a slečna Procházková se stane paní Procházkovou. V takovém případě musíte už při uzavírání manželství nahlásit, po kterém z vás se budou jmenovat vaše budoucí děti. Všechny vaše společné děti musejí mít příjmení stejné. Není možné například dcery pojmenovat po matce, syny po otci nebo příjmení dětí jinak střídat. Dětem také nemůžete dát příjmení obě, Malinovy Procházkovy ani Procházkovy Malinovy být nemůžou. Buď budou Malinovy, nebo Procházkovy.

Zatímco je na houbách

Houby
Zdroj: Shutterstock

Zažádat si o mateřskou, o rodičák, dostaneme porodné? Co ten jednorázový příspěvek na dítě? Nahlásit na zdravotní pojišťovnu, vyřídit rodný list. Co všechno musíte k v býběru jména stihnout před porodem a kolem něj? Máme přehled, nebojte se ho použít:

Co všechno udělat před porodem a po porodu

Taky jste se mohli před svatbou rozhodnout, že si jeden z vás příjmení zdvojí: ke svému původnímu příjmení přibere ještě příjmení zákonného partnera nebo partnerky.

Zdvojování příjmení po svatbě má svá pravidla. Původní příjmení se automaticky posouvá na druhé místo, opačně to nejde. Zdvojit příjmení navíc smí jen jeden. Druhý z manželů se musí spokojit s příjmením jediným. Takže když se berou Malina s Procházkovou, můžou se po svatbě jmenovat buď Malina a Malinová Procházková, nebo Procházka Malina a Procházková. Děti se budou jmenovat po tom z rodičů, který má příjmení nezdvojené, budou tedy buď Malinovy, nebo Procházkovy. Zdvojené příjmení dostat nemůžou.

Může se ale stát, že jeden ze snoubenců nese zdvojené příjmení už před sňatkem, třeba jako pozůstatek z předchozího manželství. Pak se můžou snoubenci rozhodnout, že po svatbě budou toto zdvojené příjmení užívat oba. Žádné další, v pořadí už třetí, příjmení k němu ale přidávat nejde. Dvě příjmení jsou podle českých zákonů maximum. V tomto případě pak stejné zdvojené příjmení budou mít i všechny společné děti. Takže když si Malina Kopřiva bere Procházkovou a rozhodnou se, že po svatbě budou oba Malinovi Kopřivovi, budou Malinovy Kopřivovy i jejich později narozené děti.

Bez přechylování

Pokud se žena rozhodne, že chce po svatbě přijmout manželovo příjmení v nepřechýleném mužském tvaru, může. V případě našich figurantů by tedy slečna Procházková po svatbě s panem Malinou byla paní Malina, případně paní Malina Procházková, kdyby si přála nést obě jména. O změnu lze zažádat i kdykoli jindy a není potřeba k tomu víc dokládat:

Pokud budete chtít, aby příjmení v nepřechýlené podobě užívala vaše dcera, stačí o to na matrice prostě požádat. A nemusí to být hned po narození. Jen dítě starší patnácti let musí připojit svůj souhlas.

Já je někdo jiný

Změna křestního jména nebo příjmení. Po svatbě, rozvodu i na přání. Jaké varianty a kombinace zákon umožňuje? Jaké jsou možnosti u dětí? Na kolik změna jména přijde? A jak to bude se starými doklady – třeba diplomem ze školy? Poradíme.

Nové jméno a příjmení. Jak a za kolik?

Když nejste manželé

Trošku složitější je situace u nesezdaných rodičů. Jestli chcete, aby dítě dostalo příjmení po otci (a aby byl zapsaný v rodném listě), musíte ještě před porodem na matrice podepsat souhlasné prohlášení o určení otcovství. Zamířit můžete na kteroukoli rodnou matriku, nemusí jít o matriku příslušnou podle místa bydliště jednoho nebo druhého z vás ani podle místa narození dítěte. Musí to ale být rodná matrika při obecním úřadě, nemocniční matrikářka vám s tím nepomůže. Potřebovat budete občanské průkazy, rodné listy a těhotenskou průkazku. Prohlášení o otcovství potvrzené matrikou s sebou pak vezměte do porodnice. Jinak dítě po narození automaticky dostane příjmení matky a matrika mu vystaví rodný list, ve kterém nebude otec uvedený.

V porodnici také (stejně jako všichni ostatní rodiče) odevzdáte vyplněný formulář Souhlasné prohlášení o jménu dítěte – tam uvedete, jaké má nést dítě křestní jméno a jaké příjmení, zda po matce, nebo po otci. Když má dítě pan Malina s paní Procházkovou, můžou se rozhodnout, jestli dítě bude Malina/Malinová, nebo Procházka/Procházková. Obě příjmení dítě dostat nesmí, to platí u nesezdaných stejně jako u manželů, kteří se jmenují každý jinak.

Když před porodem s byrokracií zaspíte, samozřejmě ještě nic není ztraceno, je možné vyřešit to i dodatečně: příjmení dítěte změnit a nechat mu vystavit nový rodný list s uvedením otce. Znamená to ale průtahy a alespoň jednu společnou cestu na matriku v místě, kde se dítě narodilo.

Doklady fuč? Poradíme!

Kapsy
Zdroj: Shutterstock

Přišli jste peněženku s doklady? Chybí vám rodný list nebo nějaký důležitý průkaz? Máme pro vás manuál se základními radami a dorbým postupem, jak a kde ztrátu dokladů řešit. A na kolik vás to přijde:

Ztráta nebo odcizení dokladů

Svobodná nebo rozvedená matka

Když je matka dítěte svobodná a nechce v rodném listě dítěte uvádět otce, předloží v porodnici jen svůj občanský průkaz, rodný list a odevzdá prohlášení o jménu dítěte, příjmení dostane po ní. Když je rozvedená, neměla by doma zapomenout rozvodový rozsudek.

Pokud se dítě narodí v době trvání manželství nebo do uplynutí třístého dne po rozvodu, do knihy narození se jako otec dítěte automaticky zapíše současný/bývalý manžel matky. Ohledně příjmení pro dítě tu pak platí všechna pravidla, která jsme popisovali výš u sezdaných rodičů – na příjmení pro společné dítě jste se pravděpodobně dohodli už při svatbě.

Ke změně otcovství (a případně i příjmení) v rodném listě je nezbytné souhlasné prohlášení všech tří zainteresovaných – bývalého manžela, otce dítěte a matky – které se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich. Takový návrh je možné podat nejdřív po narození dítěte a nejpozději do jednoho roku po porodu. Pokud jste všichni tři zajedno, soud další důkazy o otcovství nevyžaduje, obvykle je hotovo během jednoho soudního stání. Když se některá ze tří stran odmítne ke společnému prohlášení připojit, přicházejí na řadu testy otcovství.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2019 4:53, Kvapilová

Dobrý den,
manžel je cizinec a nese tradičně dvě příjmení. První po otci a druhé po matce. Když jsme se brali, nechali jsme si oba své svobodné jméno a dohodli se, že děti pojmenujeme po něm. Rádi bychom ale zachovali tradici z jeho rodné země a děti pojmenovali stejným způsobem - první příjmení jako první příjmení otce a druhé příjmení jako první příjmení matky. Existuje nějaký dokument, který nám zaručí, že česká matrika zahraniční tradici pojmenování schválí? Děkuji

+61
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 10. 2019 20:19, Mr.P

Dobrý den měl bych dotaz, přítelkyně má zanedlouho termín a neshodujeme se v tom že ona chce aby dítě mělo její příjmení, já samozřejmě aby se mělo příjmení mé.. přeci jenom je to v dnešní době normální že se dává příjmení po otci.. tak se chci zeptat jake mám tomto pripade nároky když stim nesouhlasím..

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

29. 9. 2022 | Gabriel Pleska, Petr Kučera

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozešle 90 tisíc e-mailů a esemesek rodičům, kteří pravděpodobně mají nárok na přídavek na dítě, ale nezažádali si o něj. Je to ten klientský přístup,... celý článek

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

29. 9. 2022 | Jana Divinová, Petra Dlouhá | 1 komentář

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

Jméno pro dítě si nemůžete vymyslet jen tak. A za neobvyklé si budete muset připlatit. Tady jsou aktuální pravidla.

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami... celý článek

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

21. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

Od října se zvýší příspěvky na úhradu potřeb dítěte o 27 procent a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte o 35 procent. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu... celý článek

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

20. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

Ministerstvo spravedlnosti spustí v tomhle týdnu informační web o výživném. Jeho součástí bude i kalkulačka a nová tabulka doporučené výše výživného. Zůstává s ní ale jeden problém:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.