Příjmení: po mámě, tátovi, po obou, nebo úplně jinak?

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 22. 8. 2018 | 11 komentářů
Víte, jaké můžete dát svému potomkovi příjmení? Co když nejste manželé nebo se každý z vás jmenuje jinak? Může dostat dítě příjmení po obou? A co když se narodí po rozvodu?
Příjmení: po mámě, tátovi, po obou, nebo úplně jinak?

O tom, jaké můžete dát dítěti křestní jméno a co vám matrikářky a matrikáři zatrhnou, jsme psali nedávno:

Dneska přidáme druhou půlku. Podíváme se, jaká zákonná pravidla se vztahují na příjmení právě narozeného dítěte.

Když jste svoji

Nejjednodušší je to v případě sezdaných rodičů, kteří se při vstupu do manželství dohodli, že budou užívat jedno společné příjmení. Totéž příjmení pak automaticky dostanou všechny děti, které se jim v době trvání manželství narodí. Jestli jste oba Malinovi, budou Malinovic také všechny vaše děti.

Další variantou je, že jste se před svatbou rozhodli, že si po vstupu do manželství ponecháte každý své původní příjmení. Pan Malina zůstane panem Malinou a slečna Procházková se stane paní Procházkovou. V takovém případě musíte už při uzavírání manželství nahlásit, po kterém z vás se budou jmenovat vaše budoucí děti.

Přitom platí, že všechny vaše společné děti musejí mít stejné příjmení. Není možné například dcery pojmenovat po matce, syny po otci nebo příjmení dětí jinak střídat. Dětem také nemůžete dát příjmení obě, Malinovi Procházkovi ani Procházkovi Malinovi být nesmějí. Buď budou Malinovi, nebo Procházkovi.

Šiml před porodem

Během příprav na narození potomka byste neměli opomenout několik úředních povinností. Pro nastávající rodiče shrnujeme administrativu, kterou bude třeba obstarat. Včetně byrokracie okolo jména očekávané ratolesti:

Na které úřady před porodem

Také jste se mohli před svatbou rozhodnout, že si jeden z vás příjmení zdvojí: ke svému původnímu příjmení tedy přibere ještě příjmení zákonného partnera nebo partnerky.

Zdvojování příjmení po svatbě má svá pravidla. Původní příjmení se automaticky posouvá na druhé místo, opačně to nejde. Zdvojit příjmení navíc smí jen jeden. Druhý z manželů se musí spokojit s příjmením jediným. Takže když se berou Malina s Procházkovou, můžou se po svatbě jmenovat buď Malina a Malinová Procházková, nebo Procházka Malina a Procházková. Děti se budou jmenovat po tom z rodičů, který má příjmení nezdvojené, budou tedy buď Malinovi, nebo Procházkovi. Zdvojené příjmení dostat nemůžou.

Může se ale stát, že jeden ze snoubenců nese zdvojené příjmení už před sňatkem, třeba jako pozůstatek z předchozího manželství. Pak se můžou snoubenci rozhodnout, že po svatbě budou toto zdvojené příjmení užívat oba. Žádné další, v pořadí už třetí, příjmení k němu ale přidávat nejde. Dvě příjmení jsou podle českých zákonů maximum. V tomto případě pak stejné zdvojené příjmení budou mít i všechny společné děti. Takže když si Malina Kopřiva bere Procházkovou a rozhodnou se, že po svatbě budou oba Malinovi Kopřivovi, budou Malinovi Kopřivovi i jejich později narozené děti.

Bez přechylování

Pokud se žena rozhodne, že chce po svatbě přijmout manželovo příjmení v nepřechýleném mužském tvaru, může. V případě našich figurantů by tedy slečna Procházková po svatbě s panem Malinou byla paní Malina, případně paní Malina Procházková, kdyby si přála nést obě jména.

Aby matrika povolila užívání příjmení bez přechýlení na ženskou podobu, musí si o to žena při zápisu vzniku manželství (případně i později) požádat. Souhlas dostane bez potíží cizinka nebo žena, která má (nebo v budoucnosti bude mít) trvalý pobyt v cizině. Také žena, jejíž manžel je cizinec. Nebo žena jiné než české národnosti – což je šance pro každého: národnost, tedy příslušnost k určitému národu, si člověk na základě vlastního rozhodnutí volí sám, dokonce můžete mít národnosti dvě a během života je měnit. Na matrice stačí uvést, že jste jiné než české národnosti, nemusíte sdělovat jaké; matrika tento údaj nikam nezaznamenává. Většinou ale stačí nahlásit, že v budoucnu plánujete žít za hranicemi.

Pokud budete chtít, aby příjmení v nepřechýlené podobě užívala vaše dcera, můžete o to na matrice požádat (a nemusí to být hned po narození) ze stejných důvodů, jako uvádíme na předešlých řádcích. Dítě starší patnácti let musí připojit svůj souhlas.

Já je někdo jiný

Změna křestního jména nebo příjmení. Po svatbě, rozvodu i na přání. Jaké varianty a kombinace zákon umožňuje? Jaké jsou možnosti u dětí? Na kolik změna jména přijde? A jak to bude se starými doklady – třeba diplomem ze školy? Poradíme.

Nové jméno a příjmení. Jak a za kolik?

Když nejste manželé

Trošku složitější je situace u nesezdaných rodičů. Jestli chcete, aby dítě dostalo příjmení po otci (a aby byl zapsaný v rodném listě), musíte ještě před porodem na matrice podepsat souhlasné prohlášení o určení otcovství. Zamířit můžete na kteroukoli rodnou matriku, nemusí jít o matriku příslušnou podle místa bydliště jednoho nebo druhého z vás ani podle místa narození dítěte. Musí to ale být rodná matrika při obecním úřadě, nemocniční matrikářka vám s tím nepomůže. Potřebovat budete občanské průkazy, rodné listy a těhotenskou průkazku. Prohlášení o otcovství potvrzené matrikou s sebou pak vezměte do porodnice. Jinak dítě po narození automaticky dostane příjmení matky a matrika mu vystaví rodný list, ve kterém nebude otec uvedený.

V porodnici také (stejně jako všichni ostatní rodiče) odevzdáte vyplněný formulář Souhlasné prohlášení o jménu dítěte – tam uvedete, jaké má nést dítě křestní jméno a jaké příjmení, zda po matce, nebo po otci. Když má dítě pan Malina s paní Procházkovou, můžou se rozhodnout, jestli dítě bude Malina/Malinová, nebo Procházka/Procházková. Obě příjmení dítě dostat nesmí, to platí u nesezdaných stejně jako u manželů, kteří se jmenují každý jinak.

Když před porodem s byrokracií zaspíte, samozřejmě ještě nic není ztraceno, je možné vyřešit to i dodatečně: příjmení dítěte změnit a nechat mu vystavit nový rodný list s uvedením otce. Znamená to ale průtahy a alespoň jednu společnou cestu na matriku v místě, kde se dítě narodilo.

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Ztracený rodný list

Přišli jste o rodný list nebo jiný důležitý doklad? Máme pro vás manuál se základními radami, jak a kde ztrátu dokladů řešit. A na kolik vás to přijde:

Ztráta nebo odcizení dokladů

Svobodná nebo rozvedená matka

Když je matka dítěte svobodná a nechce v rodném listě dítěte uvádět otce, předloží v porodnici jen svůj občanský průkaz, rodný list a odevzdá prohlášení o jménu dítěte, příjmení dostane po ní. Když je rozvedená, neměla by doma zapomenout rozvodový rozsudek.

Pokud se dítě narodí v době trvání manželství nebo do uplynutí třístého dne po rozvodu, do knihy narození se jako otec dítěte automaticky zapíše současný/bývalý manžel matky. Ohledně příjmení pro dítě tu pak platí všechna pravidla, která jsme popisovali výš u sezdaných rodičů – na příjmení pro společné dítě jste se pravděpodobně dohodli už při svatbě.

Ke změně otcovství (a případně i příjmení) v rodném listě je nezbytné souhlasné prohlášení všech tří zainteresovaných – bývalého manžela, otce dítěte a matky – které se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich. Takový návrh je možné podat nejdřív po narození dítěte a nejpozději do jednoho roku po porodu. Pokud jste všichni tři zajedno, soud další důkazy o otcovství nevyžaduje, obvykle je hotovo během jednoho soudního stání. Když se některá ze tří stran odmítne ke společnému prohlášení připojit, přicházejí na řadu testy otcovství.

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2019 4:53, Kvapilová

Dobrý den,
manžel je cizinec a nese tradičně dvě příjmení. První po otci a druhé po matce. Když jsme se brali, nechali jsme si oba své svobodné jméno a dohodli se, že děti pojmenujeme po něm. Rádi bychom ale zachovali tradici z jeho rodné země a děti pojmenovali stejným způsobem - první příjmení jako první příjmení otce a druhé příjmení jako první příjmení matky. Existuje nějaký dokument, který nám zaručí, že česká matrika zahraniční tradici pojmenování schválí? Děkuji

+44
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pravda o zvýšení odměn pro pěstouny. Velká část si pohorší

30. 9. 2021 | Ivana Novotná | 8 komentářů

Pravda o zvýšení odměn pro pěstouny. Velká část si pohorší

Odměny za pěstounskou péči stoupnou, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí po schválení novely o sociálně-právní ochraně dětí. Víc než poloviny pěstounů se však týkají méně... celý článek

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

Z pravidel odpadne podmínka společné domácnosti. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

30. 8. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

Tatínci si od roku 2022 nově mohou vzít dva týdny místo dosavadního jednoho. Když bude dítě během šestinedělí hospitalizováno, prodlouží se lhůta k čerpání.

Řekněte si o peníze na dětský tábor či kroužek. Přehled bonusů

25. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Řekněte si o peníze na dětský tábor či kroužek. Přehled bonusů

Zdravotní pojišťovny mají preventivní programy, přes které vyplácejí různé příspěvky. U dětí nabízejí bonusy konkrétně třeba za pohyb. Teď v létě se to týká táborů, včetně těch příměstských.... celý článek

Dítě pohlídá Tagesmutter, vydělá si. Státní podpora se vrací do hry

23. 8. 2021 | Eva Dandová | 9 komentářů

Dítě pohlídá Tagesmutter, vydělá si. Státní podpora se vrací do hry

Kdo nesežene místo ve školce, mohl by dát dítě k „denní matce“. Politici před volbami oživují plány na službu, která by byla dostupnější a přitom regulovanější než současné „sousedské... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.