Zákon zakázal proplácet dovolenou

Zákon zakázal proplácet dovolenou
Patříte mezi ty zaměstnance, kteří na dovolenou nemají čas a na výplatních páskách se jim hromadí nevybrané volno nejen za letošní, ale dokonce i za loňský a předloňský rok? Dejte pozor, protože vláda právě pro vás připravila nemilé změny, platné již od počátku tohoto měsíce.

Čas dovolených pro většinu z nás skončil. A právě s definitivním koncem léta a nástupem podzimních dnů přichází vláda s novelizací zákoníku práce, která se mimo jiné dotkne i zákonných ustanovení týkajících se dovolené. Pokud si dovolenou nevybíráte, uvedené zákonné změny se dotýkají právě vás.

Zaměstnavatel má hlavní slovo, ale...

Nejprve si shrňme zákonná ustanovení, která se dovolené týkají. Základní výměra dovolené pro zaměstnance, kteří jsou u zaměstnavatele v pracovním poměru po celý rok, je 4 týdny. Další zvýšení rozsahu dovolené může být zakotveno např. v kolektivní smlouvě. Ti ze zaměstnanců, kteří nastoupí až v průběhu roku, mají nárok na dovolenou v rozsahu 1/12 z celkového nároku za každých 22 odpracovaných dnů.
Oproti tomu je třeba počítat také s tím, že dle zákona se nárok na dovolenou také krátí, např. v případě dlouhodobé nemoci či po dobu rodičovské dovolené (ta část "mateřské", kdy žena či muž pobírají rodičovský příspěvek) se za každých 100 neodpracovaných dnů snižuje o 1/12 a za každých dalších 22 neodpracovaných dnů o další 1/12 z celkového nároku. Také pokud neomluveně zameškáme směnu, může nám být dovolená zkrácena o 1 až 3 dny za každou směnu.
Co se týče samotného čerpání dovolené, je třeba si uvědomit, že podle zákoníku práce má hlavní slovo zaměstnavatel. Právě on čerpání dovolené u svých zaměstnanců určuje. Zákoník práce mu v tom klade určitá omezení, např. v tom, že měl dovolenou rozvrhnout tak, aby si ji zaměstnanec v daném roce skutečně vybral. Pokud určuje čerpání v několika částech, měla by alespoň jedna část zahrnovat minimálně 14 dnů dovolené vcelku.

Necháváte si dovolenou proplácet? Máte smůlu.

A co s dovolenou, kterou si zaměstnanec nestihne vybrat? Podle dosavadní praxe si mohl nevyčerpanou dovolenou tzv. "nechat proplatit", tj. vzít si místo ní peněžní náhradu. To od 1. října 2004 již možné není, s jedinou výjimkou – pokud pracovní poměr skončí (v tom případě bude možné nevyčerpanou dovolenou proplácet i nadále), ale v jiných případech nikoliv.
Na vyčerpání dovolené tedy budeme mít čas až do konce října následujícího roku. Pokud ji nevyčerpáme do 31.10., budeme na ni muset nastoupit "ze zákona", a to od prvního pracovního dne v listopadu. Jestliže tak neučiníme, bude se mít za to, že ji čerpáme (tudíž nám propadne, a sice bez náhrady). Omluvou budou pouze zákonné překážky v práci – vojenská či civilní služba, pracovní neschopnost, mateřská nebo rodičovská dovolená.
Pro všechny však platí, že pokud zaměstnanec nevyčerpá alespoň 4 týdny dovolené ani do konce následujícího roku, nárok na tuto dovolenou mu bez náhrady zanikne. Pokud budete mít více než 4 týdny dovolené, "nadbytečné" dny si budete moci do příštího roku převést. Máte-li tedy nárok v délce 4 týdnů a 4 dnů, převedou se do příštího roku s vaším souhlasem pouze 4 dny.

Bude dovolená odpočinkem?

Toto nové ustanovení může působit obtíže např. ženám na mateřské dovolené. Pro ty platí, že "mateřská dovolená" (v délce 28 či 37 týdnů, kdy žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství) se pro účely dovolené považuje za "dobu zaměstnání" a za tuto dobu vzniká nárok na dovolenou. Kdežto "rodičovská dovolená" (do 3 let dítěte, doba po kterou žena pobírá rodičovský příspěvek) se již za "odpracovanou" nepovažuje a dovolená se za tuto dobu krátí. Pokud má tedy žena nárok na dovolenou a nevyčerpá si ji před mateřskou dovolenou, může si ji např. vyčerpat bezprostředně po ukončení peněžité pomoci v mateřství, tj. bude souběžně pobírat rodičovský příspěvek a zároveň mzdu od zaměstnavatele za dovolenou.
Závěrem lze říci, že stát tímto ustanovením udělal krok k tomu, aby dovolená byla chápána skutečně jako doba odpočinku od zaměstnání, nikoliv jako možnost dalšího finančního "přilepšení".

Bude tomu skutečně tak? A je to podle vás správné? Co si o této úpravě zákoníku práce myslíte?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 10. 2004 9:04

Skoro bych řekl, že pracujete v Ekobalu... Tam se děje nejen tohle, ale diety jsou taky jen pro ředitele a jeho souložnice.

Zobrazit celé vlákno

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 10. 2004 10:29, Buchtova M.

Pracuji jako učetní v s.r.o., nárok na dovolenou mám 4 týdny, což je málo. Z toho jsem v celku neměla jediný týden. Dovolenou si bereme hlavně jak potřebuje zaměstnavatel, ten si ovšem nenapíše ani den dovolené, a celou si nechá proplatit. Takže tento nový zákon se netýká řadových pracovníků, ale pracovníků vedoucích. Jestli-že jim budou chybět peníze za proplacenou dovolenou, zvýší si platy.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.