Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Reforma daní a státního aparátu podle našich čtenářů

Překvapivé množství diskutujících i příspěvků k daňové problematice na našich stránkách nás přivedlo k myšlence navrhnout alternativní daňovou reformu podle čtenářů Peníze.CZ. Základním znakem je razantní zeštíhlení státního aparátu a sociálních výhod.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 6. 2004 11:39, jezevec

Další inspirací je zjednodušení sociálních dávek, příplatků, příspěvků, úlev a hlavně ústavů.
Předně tedy kdo nepracuje, nechť nejí. Kdo nemá práci, nedostate podporu ani žádnou sociální dávku, pokud nebude makat. Práce je víc než špidlových zdrojů. Například čistit pankejty - těch je tisíce kilometrů, všichni nezaměstnaní by se na tom uživili.
Dále bude definován jeden minimální příjem - který kdo nedosahuje, a prokáže že není schopen ho dosahovat samostatně (a nemá chatu, apod) - dostane to od státu dorovnané do tohoto minima. Jinak se zruší veškeré stokorunové příplatky a příspěvky, úlevy, přídavky a podobné píčoviny. Tento minimální příjem bude vypořádán v rámci daně - bude tedy nezdanitelné minimum, kdo se do něj trefí tak nedostane ani neplatí nic, kdo má víc zaplatí daně, kdo má míň dostane zápornou daň od státu zpět. Tím pádem můžeme zrušit celou sociálku a veškerou její agendu bude dělat jedna kolonka v daňovém přiznání.
V neposlední se zruší financování všech ústavů, důchoďáků, a nemocnic - státem. Na každou diagnózu bude paušální příspěvek, který dostane ten postižený - ten si s ním může dělat co chce. Pokud si invalida zvládne najmout asistenta a postarat se o sebe, třeba za 40.000 měsíčně - není důvod aby stát dotoval nějaký ústav s náklady 100.000 měsíčně. Na druhou stranu není důvod, aby invalida šel do ústavu, pokud si tak bude přát - jestli se tam o něj za tech 40.000 postarají a on tam chce, fajn - jestli nepostarají, ať ústav chcípne.

Poslední inspirací je jednotný důchod. Důchod nechť je pojistka, když důchodce zemře později, než jak si naplánoval a našetřil - a tato pojistka necht je pro všechny stejná. Nemá smysl, aby desetitisíce zbytečných úředníků složitě vypočítávaly důchody lišící se v řádu padesátikorun. nechť je jeden důchod, roven třeba 8.000, samořejmě postupně valorizovaný, ten nechť paušálně dostávají všichni kdo dosáhnou důchodového věku, a celý penzíňák se může zrušit. Bylo by morálnější, kdyby v souvislosti s takovou reformou proběhla i reforma odvodů na sociální daň, který by byla číslem, nikoliv procentem z příjmu. A nebo aspon aby měla nějaký horní limit.

Reagovat

 

+35
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 6. 2004 6:45

Proč nesmysl? Vždyť například OSVČ si nyní také platí sociální a zdravotní pojištění ze svého, tak proč ne všichni?

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 20. 06. 2004 16:03)

Další příspěvky v diskuzi (30 komentářů)

19. 6. 2004 15:20 | Kateřina Havlíčková

Jedna sazba DPH ve výši 15 % znamená, že mensší část zboží a služeb - ta, která je dnes ve snížené sazbě 5 % - bude zdražena a druhá - větší část, dnes daněná 19 % (a bude přibývat, např. stavební práce u bytových domů mají výjimku jen do roku 2007), se zlevní, i když o méně. Pochopitelně jde o to, co udělají prodejci, jestli skutečně zlevní, na druhou stranu ve snížené sazbě jsou nejdůležitější potraviny a tam je vysoká konkurence. (Pomíjím léky, tam je státní regulace a je to kapitola sama pro sebe.) Dopad na inflaci by tedy nebyl tak vysoký, i když nějaký ano, takže s tou povinnou valorizací důchoů by to nebyl takový problém - odhaduji cca 4 miliardy. Protože stát by na DPH vybral víc (jinak by přece k inflaci kvůli daním nedošlo), mohl by tuto částku na důchody doplatit. To, že by zároveň se snižováním přímých daní vybral méně zdaleka není jisté. Při snižování celkové daňové zátěže by mohl dokonce vybrat i víc, kdyby to dělal chytře, i když to jistě není cílem. (Jde o to, že daň platí více subjektů a zdaňováno je více příjmů - i těch, které jsou dnes utajovány apod.).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (k 18. 06. 2004 14:26)

20. 6. 2004 16:03

Naprosto s Vámi souhlasím. V jednoduchosti je síla. Až na jednu drobnost rovná daň na úrovni 10% je ekonomický nesmysl. Kde je sociální a zdravotní pojištění? Myslím, si že kdyby celkové zdanění (myšleno všechny povinné platby) bylo na úrovni 25% byl by to obrovský úspěch. Uvědomte si že současné zdanění dosahuje téměř 50%.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fredy 18. 06. 2004 16:17)

20. 6. 2004 21:06 | Tomáš Marný

Jako sci-fi je to moc hezké. Pro začátek by stačilo, kdyby stát přestal přispívat na kdejaké krávoviny, viz např. http://rozhledny.ecesko.cz. Informace, běžně dostupné na Internetu, někdo pomocí Ctrl+C a Ctrl+V přenesl na server dotovaný Ministerstvem pro místní rozvoj, tedy daňovými poplatníky. Předpokládám, že onen "někdo" je zaměstnancem firmy patřící některému poslanci nebo státnímu úředníkovi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 18. 06. 2004 23:03)

21. 6. 2004 6:45

Proč nesmysl? Vždyť například OSVČ si nyní také platí sociální a zdravotní pojištění ze svého, tak proč ne všichni?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 20. 06. 2004 16:03)

21. 6. 2004 9:27 | logik

To je rasismus páchaný menšinou na většině. Ale až se to jednou dostane k soudu, to bude čoro moro!!! Nevím, kde je listinou základních práv stanoveno, že "někdo" nárok má jen proto, že je v menšině. Jinak jedna rada by tu byla. Sežeňte celou rodinu, klidně i pátý koleno, zavolejte žurnalisty a redaktory, že budou svědky nespravedlnosti a jděte na úřad. Tam všichni řvěte, lomozte, bouchejte do zdí a stolků, vyhrožujte zabitím a na závěr si nechte lahůdku: zanechte tam pokud možno alespoň 5 malých dětí ...že už je nemůžete živit, protože nemáte z čeho!!!! A budou se dít věci!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 18. 06. 2004 16:04)

22. 6. 2004 21:01 | xpram

Samozřejmě máte pravdu. Jenže zvláště sociální pojištění má formu daně. Alespoň za současné situace. Proto by podle mého názoru mělo být zahrnováno do celkového zdanění. Nebo kompletně změnit jeho formu, aby každý měl přehled o SVÉM účtu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 21. 06. 2004 06:45)

23. 6. 2004 6:23

Pokud bychom u důchodů přešli postupně z průběžného systému na fondový, tak není nutné zahrnovat sociální pojištění pod daň. Mohlo by to zůstat zvlášť, jen s tím, že by se každý rok povinná částka snižovala na úkor dobrovolné fondové. Tím by byl zachován princip solidarity u současných důchodců.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xpram 22. 06. 2004 21:01)

23. 6. 2004 7:48 | Jirka

Myslím, že individuální účty by způsobily spíš zmatek. Důchodové pojistné by mělo být pro všechny stejné a stát by měl každému důchodci vyplácet stejný důchod jako životní minimum. Tím splní svoji roli dostatečně. Není nutné aby manipuloval s větším objemem peněz. Nad toto minimum si může každý spořit dle vlastního uvážení. Pojistné na nemocenskou by mělo být dobrovolné (jako dosud u OSVČ) a mělo by být odměřeno podle počtu dnů pracovní neschopnosti v minulém roce (systém malusů). Podpora v nezaměstnanosti by měla mít formu státní půjčky, nebo dobrovolného pojištění. Ve zdravotním pojištění by individuální účty (ve smyslu spoření na zákrok) nepřicházely v úvahu. Mnohé zákroky jsou tak drahé, že by je dokázali uhradit jen ti nejbohatší. Musí to být skutečné pojištění. Opět bych tu navrhoval systém malusů za různé vážné prohřešky proti zdraví. Pravidelná prohlídka - jak mi řekl obvodní lékař osobně - prozradí jen to, co na sebe prozradí sám pacient, nebo co je zjevné. Místo postihu za vynechání prohlídky spíše postihovat sebepoškozování, odmítání léčby, úrazy prokazatelně z vlastní viny apod.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xpram 22. 06. 2004 21:01)

24. 6. 2004 8:51

Minulý rok vyšel v HN hezký článek. Proč nezrušit všechny(!) přímé i nepřímé daně, včetně soc. pojištění a nezavést daň z obratu na účtu? Autoři spočítali, že by stačilo pro nakrmení dnešního rozpočtu 2,8%. Hezká představa.. mít tak ze dne na den skoro dvounásobný plat :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+27
Líbí
Nelíbí

1. 2. 2008 12:47 | froberg

Možná by stálo jet se podívat na fungující daňové systémy třeba ve Švýcarsku nebo Lucembursku. Obě jsou to takové "neprosperujícíů zemičky. A pak se podívat na to, za co se vlastně vybrané daně utrácí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 511 263 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Konec elektrické koloběžkové bubliny je na dohled

Konec elektrické koloběžkové bubliny je na dohled

Když se na trhu objevily elektrické koloběžky, srdce mnoha nadšených bojovníků proti automobilismu,...více

Rozhovor: Proč opravdový dárek může i mečet

Rozhovor: Proč opravdový dárek může i mečet

Zřejmě není nikdo, kdo by nerad dostával dárky. A je spousta lidí, kteří ještě dárky darují,...více

Kdo bude následovat Hawkinga? Hledají se "nejchytřejší" lidé na světě

Kdo bude následovat Hawkinga? Hledají se "nejchytřejší" lidé na světě

Po smrti britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga letos v březnu mnozí začali hledat...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Dvořák

manažer a podnikatel

Ilona Klímová

podnikatelka, Aspius

Martin Dvořák
ÚSPĚŠNOST
25,00 %

z 4 duelů
×
Ilona Klímová
ÚSPĚŠNOST
60,00 %

z 5 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK