Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 14. 5. 2019 | 47 komentářů
Volby jsou za dveřmi, a tak je zase o něco jasnější, jak by se měl od příštího roku zvýšit rodičovský příspěvek.
Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

Vyšší rodičovský příspěvek by měly od začátku příštího roku dostat i ty rodiny, které ho začaly čerpat do konce letošního roku. Kolik peněz navíc dostanou, bude záviset na tom, kolik času zbývá jejich nejmladšímu dítěti do čtvrtých narozenin, a také na tom, jak vysoké příjmy před jeho narozením rodina měla. Zjednodušeně: čím dřív mu po začátku roku 2020 budou čtyři roky a čím nižší předchozí příjmy rodina měla, tím menší „přídavek“ od státu dostanou.

Vyplývá to z nejnovějšího návrhu, který ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) posílá na příští jednání vlády. Koalice ANO a ČSSD se už dřív shodla, že celková částka rodičovského příspěvku by měla od příštího roku stoupnout z dosavadních 220 na 300 tisíc korun. A později se shodla i na tom, že zvýšení se kromě dětí narozených po 1. lednu 2020 bude týkat i rodin, které začaly čerpat příspěvek před tímto datem a stále ho ještě pobírají.

Jak nepřijít o 80 tisíc

Už to vypadá stoprocentně: rodičovský příspěvek nebude 220 tisíc, ale 300 tisíc. A těch 80 tisícovek můžou dostat i ti, kteří už rodičák berou. 

Máte dítě, kterému budou čtyři roky až po příštím prvním lednu? Berete ještě rodičovský příspěvek? Víme, jak to udělat, abyste dostali 80 tisíc korun navíc. Přemýšlejte ale také o tom, jestli je dokážete vybrat, než dáte dítěti na dort čtyři svíčky.

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

 

Anketa

Kdo může za zvýšení rodičovského příspěvku?

Těsně před volbami do Evropského parlamentu teď sociální demokraté toto téma znovu zvedli a představili konkrétní návrh. Podle ČSSD už je třeba jednat, aby se všechno stihlo schválit včas a mohlo dojít ke zvýšení příspěvku skutečně od začátku roku 2020.

„Slíbili jsme, že budeme bojovat za co nejvyšší okruh rodin, kterých se zvýšení rodičovské dotkne. A tímto návrhem zajistíme, že se navýšení bude týkat až 80 procent rodin s nejmladším dítětem do čtyř let. Náš návrh vychází i z připomínek ministerstva financí, proto věřím, že se na něm ve vládě shodneme,“ říká Maláčová.

Pokud návrh podpoří i hnutí ANO, neměla by mít vláda problém prosadit ho pak i v Poslanecké sněmovně – zvýšení příspěvku tam podporují prakticky všechny strany. Na začátku roku 2020 by pak měly „smůlu“ jenom ty rodiny, jejichž dítěti sice ještě čtyři roky nejsou, ale příspěvek v celkové výši 220 tisíc korun už přesto vyčerpaly. Takových je podle Maláčové asi pětina.

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Ani rodiny, které budou rodičovskou na začátku roku 2020 dál čerpat, se ale nemůžou automaticky těšit na doplatek ve výši celých 80 tisíc, o které se má tato státní podpora zvýšit. Budou pro ně totiž dál platit základní omezující pravidla – stejná pro každý rodičovský příspěvek. První pravidlo říká, že příspěvek lze čerpat maximálně do čtyř let věku dítěte. Druhé pak limituje měsíční výši rodičovské v závislosti na předchozím příjmu rodičů.

Jak se to počítá?

Jak rychle můžete vybrat rodičovský příspěvek nebo jak změnit výši měsíční dávky rodičovského příspěvku, pokud čekáte narození dalšího potomka?

Rodičovský příspěvek 2019. Kalkulačky a pravidla

Maximální výše měsíční rodičovské může dosáhnout 70 procent výdělku, z něhož se počítala peněžitá pomoc v mateřství (mateřská). Když tedy vezmeme průměrnou mzdu 30 tisíc korun, může taková rodina dostávat na rodičovském příspěvku maximálně 21 tisíc korun měsíčně.

Když taková rodina má dítě, kterému bude na začátku roku 2020 tři a půl roku, zbyde jí šest měsíců na vyčerpání původní rodičovské (220 tisíc) a k tomu i „přídavku“ ve výši 80 tisíc korun. Když si to celé správně dopředu propočte, nebude mít problém vybrat si navýšení v maximální částce. Protože má šest ještě měsíců k dobru (dítěti budou čtyři až v půlce roku 2020) a měla dostatečně velký příjem (takže si může rodičovskou nastavit až na 21 tisíc korun měsíčně).

Tento zjednodušený příklad ukazuje, jak by měly rodiny uvažovat, jestliže věří, že vláda stihne navýšení rodičovského příspěvku od začátku roku 2020 prosadit: Když chtějí vyčerpat maximum korun, musí si včas nastavit čerpání na zbytek letošního roku tak, aby jim zbylo aspoň něco do roku 2020, a zůstaly tedy mezi příjemci. Ale neměly by si čerpání prodloužit zas na příliš dlouho, aby stihly do čtyř let věku dítěte vybrat celý příspěvek i s přídavkem 80 tisíc.

Ilustrační příklady od ministerstva práce

Rodič v následujících dvou příkladech může čerpat maximálně 18 000 Kč měsíčně – to je částka, která odpovídá mediánové mzdě ženy.

1. Dítěti jsou čtyři roky v lednu 2020 a rodič aktivně čerpá příspěvek k 1. lednu 2020.

Do konce roku 2019 rodič vyčerpá 215 000 Kč, v pobírání rodičovského příspěvku pokračuje i k 1. lednu 2020. Poslední lednová splátka by podle dosavadních pravidel tedy měla být pouhých 5000 Kč (215 000 plus 5000 = 220 000 Kč, tedy původní maximální výše příspěvku).

Od ledna 2020 se celková částka k čerpání zvýší o 80 000 Kč. Náš rodič ale může čerpat pouze rychlostí 18 000 Kč za měsíc. Z navýšené částky tak vyčerpá pouze 13 000 Kč. Celkově v lednu dostane 18 000 Kč. Z toho 5000 Kč bude zbývající částka z původní výše rodičovského příspěvku a 13 000 Kč bude „doplatek“ z navýšené částky.

2. Dítěti jsou čtyři roky v červenci 2020 a rodič aktivně čerpá příspěvek k 1. lednu 2020.

Rodič v tomto případě vyčerpá celou nově navýšenou částku.

Do konce roku 2019 rodič vyčerpá 215 000 Kč, v pobírání rodičovského příspěvku pokračuje i k 1. lednu 2020. Poslední lednová splátka by podle dosavadních pravidel tedy měla být opět pouhých 5000 Kč 

Od ledna 2020 se celková částka k čerpání zvýší o 80 000 Kč. Náš rodič může čerpat rychlostí 18 000 Kč za měsíc. Z navýšené částky vyčerpá 13 000 Kč v lednu (kdy ještě dočerpá 5000 Kč z původní výše rodičovské) a 18 000 Kč za každý další měsíc, a to po čtyři měsíce až do vyčerpání celkové částky 300 000 Kč.

Připomeňme, že maximální možná výše měsíční rodičovské je nyní 40 068 Kč (pro vícerčata tato suma činí 1,5násobek, což je 60 102 Kč). Přitom platí, že o změnu výše vypláceného příspěvku lze požádat jednou za čtvrt roku.

Zvýšení rodičovského příspěvku od roku 2020.

Návrh podle ministerstva.

Ministerstvo práce nejprve slibovalo, že na zvýšení si sáhnou všechny rodiny s dětmi do čtyř let – tedy i ty, které už příspěvek vyčerpají před 1. lednem 2020. Pak ale ČSSD na koaličním jednání „obětovala“ rodiny ve prospěch důchodců – i v příštím roce tak porostou penze v průměru o rekordních 900 korun. Na vyšší rodičovskou by tak nakonec dosáhly jenom rodiny, které příspěvek začnou pobírat až po začátku roku 2020. Nespokojení rodiče se ale hlasitě ozvali a výsledkem je kompromisní návrh, který „protestujícím“ slíbil přímo premiér Andrej Babiš (ANO) a který nyní předkládá ČSSD. Státní rozpočet vyjde 8,6 miliardy korun ročně navíc.

Dodejme, že od roku 2020 má stoupnout i rodičovský příspěvek pro vícerčata – z dosavadních celkově 330 tisíc na 450 tisíc. 

Rodičovský příspěvek 2019

měsíců

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 47 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2019 17:28

Čerpání RP a délka RD jsou pro upřesnění dva pojmy - stejně tak vyčerpání automaticky neznamená utracení prostředků. RP jsem také čerpala dle nastavených možností - rychlostně, peníze uložila a dále je používám dle potřeb dítěte, někdy méně, někdy více, a to až do věku 3 let dítěte, do této doby mám nastavenou RD.
V čem bude mé dítě jiné od 1.1.2020, že nedostane nic navíc oproti stejně starým dětem?(3 roky dovrší v polovině r. 2020?) Že by přestalo jíst?

Zobrazit celé vlákno

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2019 13:50, Růžena

Pan Josef zaspal dobu. Matkám se neodecita žádný rok odchodu do důchodu za narození dítěte.to bylo za min.rezimu. ze ženy berou za stejnou práci méně je všeobecně známé.ci li jedná se jednoznačně o diskriminaci žen a to v době,kdy se honosime názvem ,,demokracie ,, skutečně pro všechny ?!

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (47 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na poště si nově zažádáte o dávky. Zatím jen někde a o některé

30. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Na poště si nově zažádáte o dávky. Zatím jen někde a o některé

Úřad práce a Česká pošta spouští od června pilotní projekt, díky kterému budou moci lidé podat žádost o vybrané sociální dávky na 51 pobočkách České pošty. 

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

22. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

Novela zákona o dětských skupinách usnadní vznik dětských skupin. Zavádí u nás také sousedské skupiny po vzoru německých Tagesmutter. Jak má nové rodičovské hlídání fungovat?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pro rok 2024 navýšila částky vybraných příspěvků a do nabídky zařadila několik zcela nových příspěvků.

Partners Financial Services