Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kuponová privatizace: Pět rad, abyste už nepřišli o žádné peníze

| rubrika: Seriál | 3. 12. 2014 | 2 komentáře
Zjistili jsme pro vás, že v akciích z kuponové privatizace mají drobní akcionáři stále miliardy korun. Dali jsme vám vědět, co všechno se s vašimi akciemi mohlo stát, a poradili, jak získat za svoje akcie získat peníze. Pár věcí byste měli udělat v každém případě.

Pojďme si je na závěr našeho seriálu naposledy shrnout:

1. Najděte akcie na účtu ve Středisku cenných papírů

To, že někdejší Středisko cenných papírů už neexistuje, neznamená, že neexistuje účet, který jste tam měli. Možná pořád existuje a možná na něm najdete poklad. Existenci či neexistenci majetkového účtu jednoduše a zdarma ověříte na stránkách Centrálního depozitáře cenných papírů, který Středisko cenných papírů nahradil.

Pokud existuje účet, máte také jistotu, že na něm něco je. Může to být bezcenný brak, může to mít slušnou hodnotu. Jestli si ovšem necháte udělat z majetkového účtu výpis nebo si ho dokonce necháte spravovat nějakým obchodníkem s cennými papíry už je na vás. 

2. Vyměňte si listinné akcie na majitele za akcie na jméno

V našem seriálu to zaznělo docela jasně, ale přece jen ještě jednou – pokud máte u sebe listinu s nápisem akcie na majitele, reálně a vážně hrozí, že vám utečou peníze. Všechny listinné akcie na majitele, které existovaly k 1. lednu 2014, se k témuž datu změnily na akcie na jméno. Jako držitel si je musíte vyměnit za akcie na jméno a nechat se zapsat do seznamu akcionářů. Minimálně můžete přijít o dividendy, ale mohlo to dopadnout i hůř.

3. Ověřte si, jestli byly vaše akcie vydraženy nebo vytěsněny

Ta horší varianta je, že vaše akcie už byla dříve převzata hlavním akcionářem při vytěsnění akcionářů a vy jste si včas nevyzvedli protiplnění – dnes už na něj také nemusíte mít nárok. Poněkud obdobně je to i v případě, že vaše akcie skončily v dražbě. Připravili jsme pro vás podrobný manuál, jak zjistit, jestli vaše akcie byly vydraženy nebo vytěsněny a jak si o peníze požádat.

4. Ke správě akcií přistupujte aktivně

Pasivita akcionáře je nejčastější příčinou finančních ztrát. Vždy mějte přehled o tom, co ve svém portfoliu máte a čas od času si prověřte, jestli ve vaší – ano, jako akcionář jste spolumajitel – společnosti nenastala nějaké změna. Nepodívat se alespoň na internetové stránky akciové společnosti nebo je vůbec neznat je na červenou kartu.

5. Před prodejem akcií si zjistěte jak na to

Někdo chce znovuobjevené akcie prodat hned, někdo je chce držet, ale asi nikdo navěky. Prodat akcie obchodované na burze prostřednictvím obchodníka s cennými papíry není nic složitého. Ale prodat akcie, které se na burze neobchodují, tu už je potřeba vědět jak na to. Musíte si sami najít solventní protistranu a obchod úspěšně zrealizovat. Směle do toho!

Tip pro čtenáře Peníze.cz

Stránky in-server.cz jsou zaměřené na české akcie neobchodované na burzách. Obsahují databázi všech akciových společností a investičních fondů, které se účastnily kuponové privatizace. Jsou určeny nejen drobných akcionářům, ale i investorům a emitentům akcií.

Seriál o akciích z kuponové privatizace měl za cíl přesvědčit její někdejší účastníky, aby se znovu na své akcie podívali, i když jsou třeba přesvědčení, že už nic nevlastní. 

Orientovat se (a navíc po tolika letech) v této problematice není jednoduché – my na Peníze.cz doufáme, že vám seriál s orientací pomohl. Pokud si chcete nechat svoje portfolio prověřit, máme pro vás tip – vyzkoušejte web partnera seriálu IN-SERVER.CZ, tam už najdete víc podrobností.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+13
Ano
Ne

Diskuze

16. 1. 2015 | 14:33 | Helena Hnitková

Dobrý den pane Garnac, prosím o sdělení jak mám postupovat ve věci dědictví po mamince.Podle usnesení Okresního soudu v Lounech pod.č. 35 D 313/2010-22, jsem nabyla do svého vlastnictví cenné papíry registrované na účtě č....více

3. 12. 2014 | 17:04 | jana kaucka

Taky se na to musím podívat více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK