Kuponová privatizace: Jak prodávat akcie

Martin Garnac | rubrika: Seriál | 22. 10. 2014
Vypátrali jste své akcie z kuponové privatizace, nemáte chuť ani čas se o ně nadále starat a rádi byste je prodali? Jen s několika z nich se obchoduje na organizovaném trhu, ale i akcie, které burzy „nevedou“, prodat lze.
Kuponová privatizace: Jak prodávat akcie

Pokud máte to štěstí, že se s vašimi akciemi se obchoduje na burze, pak stačí mít uzavřenou smlouvu s některým z obchodníků s cennými papíry a udělit mu pokyn k prodeji akcií a prodat za aktuální tržní hodnotu. Na pražské burze cenných papírů a RM-Systému se obchoduje jen 34 emisí akcií z kuponové privatizace. Všechny tyto akcie jsou v zaknihované podobě a máte je zapsané na svém výpisu z majetkového účtu.

Ty likvidní akcie jako ČEZ, Komerční banka nebo třeba Unipetrol prodáte rychle, ale jsou i akcie, které sice jsou na burze, ale poptávka se po nich hledá těžko. Prodej těchto akcií se vám tak může časově protáhnout, ale i zde platí, že vždy jde o cenu. Pokud na tom společnost není zrovna špatně, kupec se najde.

Využijte specializované inzertní weby

Akcie ostatních společností z kuponové privatizace, ve kterých jsou stále přítomni drobní akcionáři, se dají také nakupovat a prodávat, jejich trh však není organizovaný a kontrolovaný tak jako burza. Takových společností, které dosud nezanikly nebo jejichž akcionáři nebyli vytěsněni, je 423. Akcie těchto společností se označují za nekotované nebo taky trochu nepřesně neobchodovatelné. Neznáme tedy jejich aktuální kurz, ale poslední spočítaná účetní hodnota minoritních podílů v těchto společnostech je 21,7 miliard korun. A to už je pěkné číslo na to, abyste zkusili akcie prodat!

Držitelé nekótovaných akcií musí hledat protistranu obchodu jinde než na burze. Těžko byste hledali kupce takových akcií před dvaceti lety, ale dnes, v době internetu, je to jednodušší. Najdete nejen více informací, ale i možností prodat nebo koupit akcie. Některé internetové stránky obsahují inzertní systém pro nákup a prodej akcií, jako třeba naše stránky In-server.cz, které se přímo na české neobchodovatelné akcie specializují, a inzerovat můžete i na jiných stránkách, byť třeba byly určeny především těm burzovním akciím.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Poptávka po vašich akciích bude záviset na jejich kvalitě, hodnota akcií bude záležet především na ekonomické situaci akciové společnosti. Ty opravdu hodnotné svého kupce najdou vždy. Potenciálním kupcem je často majoritní vlastník, ale nemusí mít ochotu kupovat a jeho nabídka nemusí být vždy nejlepší. V České republice působí asi dvě desítky investorů, kteří se cíleně zaměřují na akcie neobchodované na burzách. Jejich nabídky najdete nejen na zmíněných inzertních webech, někteří nabízejí odkoupení akcií na svých vlastních internetových stránkách.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Internetová stránka vaší společnosti

Pokud nenajdete protistranu svého obchodu prostřednictvím inzerátu, zkuste se obrátit přímo na společnost nebo se podívejte na její internetové stránky. Odkup akcií od akcionářů může provádět i vaše společnost, pokud tak rozhodla valná hromada. Veřejnou nabídku na odkoupení akcií mohl učinit i některý z akcionářů společnosti, třeba ten majoritní. I v tomto případě platí, že tato nabídka musí být uveřejněna na internetových stránkách společnosti.

Nabídka u obchodníků s cennými papíry

Nabídku, ale především poptávku po akciích můžou v rámci své činnosti evidovat také licencovaní obchodníci s cennými papíry a to především ti, kteří se věnují nejen obchodování s akciemi na burzách, ale přicházejí do styku i s neobchodovanými akciemi při nabídce svých služeb spojených s přeměnami podob cenných papírů, dražbách nebo vytěsnění akcionářů.

Na jejich internetových stránkách lze najít názvy společností, s jejichž akciemi přišli do styku při přeměnách podoby, dražbách a podobně. Pokud se tam objeví právě vaše akcie, je to dobrý důvod se zeptat uvedeného obchodníka s cennými papíry, zda neeviduje nějakou poptávku nebo nabídku po vašem akciovém titulu.

Stránky in-server.cz jsou zaměřené na české akcie neobchodované na burzách. Obsahují databázi všech akciových společností a investičních fondů, které se účastnily kuponové privatizace. Jsou určeny nejen drobných akcionářům, ale i investorům a emitentům akcií.

Co s neprodejnými akciemi

Některé akcie, a nemusí jich být málo, se vám prodat nepodaří, přestože se jich chcete zbavit za každou cenu. Ty zaknihované můžete ze svého majetkového účtu dostat tak, že je darujete Nadačnímu fondu centrálního depozitáře. Nebudete tak platit poplatky za vedení účtu zaknihovaných akcií. Listinné akcie můžete za symbolickou cenu prodat nějakému sběrateli nebo si je ponechat ve vlastní sbírce akcií, to vás stát nic nebude.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když zkusíte co nejvíce možnosti prodeje akcií a nebude s prodejem spěchat. Uplatněte také své vyjednávací schopnosti a dosáhněte co nejvyšší ceny. Jak dohodnutý obchod vypořádat si povíme v dalším díle seriálu o akciích z kuponové privatizace.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kuponová privatizace: Akcie na majitele už neplatí, vyměňte si je!

16. 10. 2014 | Martin Garnac | 10 komentářů

Kuponová privatizace: Akcie na majitele už neplatí, vyměňte si je!

Pokud jste vypátrali v šuplíku listinnou akcii a není na ni napsáno jméno akcionáře, vězte, že to není v pořádku a měli byste s tím něco dělat. Ještě to jde.

Kuponová privatizace: Kam ty akcie zmizely

8. 10. 2014 | Martin Garnac | 3 komentáře

Kuponová privatizace: Kam ty akcie zmizely

Kuponovou knížku přikryl nános prachu, teď jste se ale rozhodli pátrat, jestli přece jen nemáte doma ukrytý malý poklad nebo aspoň nějaké přilepšení. Archiv vydal starý výpis ze Střediska... celý článek

Kuponová privatizace: Pátrání po vašich akciích začíná

1. 10. 2014 | Martin Garnac | 25 komentářů

Kuponová privatizace: Pátrání po vašich akciích začíná

I kdyby se vám už nechtělo dělat archeologický průzkum po památkách z kuponové privatizace, zjistěte alespoň, během pár sekund a zdarma, jestli existuje váš původní účet ze Střediska... celý článek

Kuponová privatizace: Sto miliard! Drobní akcionáři mají v akciích víc než drobné

25. 9. 2014 | Martin Garnac | 2 komentáře

Kuponová privatizace: Sto miliard! Drobní akcionáři mají v akciích víc než drobné

Mohlo by se zdát, že drobným akcionářům už z kuponové privatizace nezbyly než – drobné. Jenže když jsme spočítali, jaká je hodnota majetku aktuálně na drobné akcionáře připadající,... celý článek

Partners Financial Services