Kuponová privatizace: Péči o své akcie nezanedbávejte

Martin Garnac | rubrika: Seriál | 12. 11. 2014
Nečinnost a víra v to, že s akciemi se nemůže nic stát, když je mám doma v šuplíku nebo na účtu v depozitáři, jsou největším nepřítelem akcionáře. Akcie jsou majetek jako každý jiný a vyžadují (aspoň trochu) aktivní přístup.
Kuponová privatizace: Péči o své akcie nezanedbávejte

Ať je vám kam podat zprávu (a posílat peníze)

Jistě znáte příběhy o jedné nezaplacené pokutě a upomínkách, které chodily na špatnou, neaktuální adresu, až se z banality stal průšvih mamutích rozměrů. Pokud jde o akcie, až tak černý scénář nehrozí, ale přesto se vyplatí dbát na to, aby na příslušných místech byly vaše kontaktní údaje zaznamenané správně.

Jsou dva typy databází, ve kterých jsou údaj o vás zaznamenané. První jsou seznamy akcionářů, které vedou společnosti, které vydaly akcie na jméno. V takovém seznamu je k vašemu jménu kromě čísel akcií, které vlastníte, přiřazené ještě bydliště, datum narození a číslo bankovního účtu. Datum narození se nemění, příjmení výjimečně, ale bydliště a číslo bankovního účtu někdo vymění i mockrát za život.

Uvědomte si, že na adresu bydliště vám může do společnosti přijít i pozvánka na valnou hromadu, na bankovní účet pak zase dividenda. Každá společnost má vlastní seznam akcionářů a tak je třeba hlídat aktuálnost údajů u každé společnosti, jejíž akcie vlastníte.

Že jste se dosud se seznamem akcionářů nesetkali? Pak jste si určitě nevyměnili své původní listinné akcie na majitele za akcie na jméno. Udělejte to radši hned!

Druhou databází je evidence zaknihovaných akcií a v této evidenci váš majetkový účet, na kterém jsou „zaknihované“ – ačkoli o knihy už dnes vlastně nejde – vaše akcie. Především u nezařazených účtů z dřívějšího Střediska cenných papírů (SCP) jsou neaktuální údaje o osobě akcionáře častý problém, vždyť databáze Střediska cenných papírů vznikala před více než 20 lety!

Pokud máte svůj účet už zařazený k některému z obchodníků s cennými papíry, pak jste pravděpodobně své údaje aktualizovali při podpisu smlouvy. Zajistěte si však zápis údaje o vašem bankovním účtu k majetkovému účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů prostřednictvím svého obchodníka s cennými papíry. Jako v předchozím případě nejde o nic menšího než o výplatu dividend.

Najděte si obchodníka

Mít nezařazený účet v Centrálním depozitáři cenných papírů znamená, že můžete při správě svých zaknihovaných akciívyužívat jen omezené služby. Pokud máte na účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů akcie živých společností, raději si ke svému účtu pořiďte obchodníka. Pokud si vyberete obchodníka správně, nebudete mít s vedením účtu žádné náklady.

Naopak výhodou bude – v případě, že obchodník má pro své klienty on-line aplikaci – možnost vidět stav svého majetkového účtu, kdykoliv budete potřebovat. V on-line aplikaci zjistíte veškeré změny, které se na účtu udály. Pokud nějaké akcie z účtu zmizí, je to důvod se domnívat, že u těchto akcií došlo k přeměně akcií na listinné nebo k vytěsnění akcionářů. To byste těžko zjišťovali v případě nezařazeného účtu, pokud byste si nenechali pravidělně připravit výpis – což něco stojí.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Sledujte internetové stránky své společnosti

Každá akciová společnost dnes musí mít své internetové stránky a je pro vás důležité, abyste věděli, které to jsou, a čas od času je navštívili, minimálně v sezóně valných hromad (květen–červen). Internetové stránky společnosti jsou důležitým komunikačním prostředkem mezi společností a akcionáři. Uveřejňují se na nich pozvánka na valnou hromadu, návrhy usnesení valných hromad, protinávrhy akcionářů, výroční zprávy a další údaje a dokumenty.  

Nahlédněte čas od času do veřejného rejstříku a sbírky listin

Základní údaje o společnosti najdete na výpisu z veřejného rejstříku. Kromě údajů jako je název společnosti, základní kapitál, vydané akcie a složení orgánu společnosti zde najdete i údaj o tom, že vaše společnost je v úpadku nebo likvidaci.

Na stejném místě najdete i dokumenty ve sbírce listin, kam jsou společnosti povinny ukládat účetní závěrky a výroční zprávy, stanovy společnosti, zápisy z valných hromad apod.

Na obchodní věstník nezapomeňte

Přestože společnosti již nemusí pozvánku na valnou hromadu zveřejňovat v obchodním věstníku, je stále místem, kde jsou povinně uveřejňovány důležité informace. Příkladem může být oznámení o přeměně podoby akcií, dodatečná výzva k převzetí nebo oznámení o snížení základního kapitálu.

Čtěte alespoň základní dokumenty

Bez toho se prostě neobejdete. Musíte znát aktuální stanovy „své“ společnosti. Najdete v nich, jaká práva spojená s akcií máte, jestli převoditelnost vašich akcí není omezená, jak se svolává valná hromada a podobně. Na stanovy se pohlíží jako na smlouvu, kterou mezi sebou uzavřeli akcionáři, a je zcela zásadním dokumentem.

Stav společnosti po ekonomické stránce se dozvíte z výroční zprávy a účetní závěrky. Mělo by vás zajímat pár čísel jako výše vlastního kapitálu, hospodářský výsledek v uplynulém roce či případná dividenda.

Volejte řediteli!

Nemůžete najít aktuální informace, chcete vědět, na kdy se připravuje příští valná hromada? Jste akcionář, tak se společnosti ozvěte! Požádejte o zaslání výroční zprávy, aktuálních stanov nebo zápisu z valné hromady. Alespoň zjistíte, jak se vaše společnost ke svým akcionářům chová.

Správa akcií je náročná na čas, nicméně pokud dodržíte toto minimum, vyhnete se nepříjemným překvapením a ztrátám. Užitečným pomocníkem při správě vašich akcií jsou stránky in-server.cz.

Stránky in-server.cz jsou zaměřené na české akcie neobchodované na burzách. Obsahují databázi všech akciových společností a investičních fondů, které se účastnily kuponové privatizace. Jsou určeny nejen drobných akcionářům, ale i investorům a emitentům akcií.

Běžte na valnou hromadu

Valná hromada je nejvyšší orgán společnosti a jediná příležitost, kdy se můžete podílet na řízení společnosti. Účast drobných akcionářů je malá a některých valných hromad se účastní pouze jediný akcionář – ten majoritní. Překážkou pro akcionáře může být vzdálenost od místa konání valné hromady a s tím spojené náklady. Ale i tady se situace postupně zlepšuje.

Pokud se valné hromady nezúčastníte, i tady vám pomůže internetová stránka společnosti. Nejen že na ní je umístěna pozvánka, ale i návrh usnesení k jednotlivým bodům valné hromady a případné protinávrhy. Z těchto informací získáte dostatečný přehled o tom, co se na valné hromadě bude dít. Po valné hromadě požádejte společnost o zaslání zápisu z valné hromady, pokud se neobjeví na internetových stránkách společnosti nebo ve sbírce listin.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kuponová privatizace: Jak úspěšně akcie vyměnit za peníze

5. 11. 2014 | Martin Garnac

Kuponová privatizace: Jak úspěšně akcie vyměnit za peníze

Cenu za své akcie jste si s kupujícím dohodli. Řeklo by se „dáte mi peníze a já vám dám akcie“, ale vypořádání obchodu tak jednoduché není. Na druhou stranu není to nic, co byste nezvládli.... celý článek

Kuponová privatizace: Jak prodávat akcie

22. 10. 2014 | Martin Garnac

Kuponová privatizace: Jak prodávat akcie

Vypátrali jste své akcie z kuponové privatizace, nemáte chuť ani čas se o ně nadále starat a rádi byste je prodali? Jen s několika z nich se obchoduje na organizovaném trhu, ale i akcie,... celý článek

Kuponová privatizace: Akcie na majitele už neplatí, vyměňte si je!

16. 10. 2014 | Martin Garnac | 10 komentářů

Kuponová privatizace: Akcie na majitele už neplatí, vyměňte si je!

Pokud jste vypátrali v šuplíku listinnou akcii a není na ni napsáno jméno akcionáře, vězte, že to není v pořádku a měli byste s tím něco dělat. Ještě to jde.

Kuponová privatizace: Kam ty akcie zmizely

8. 10. 2014 | Martin Garnac | 3 komentáře

Kuponová privatizace: Kam ty akcie zmizely

Kuponovou knížku přikryl nános prachu, teď jste se ale rozhodli pátrat, jestli přece jen nemáte doma ukrytý malý poklad nebo aspoň nějaké přilepšení. Archiv vydal starý výpis ze Střediska... celý článek

Kuponová privatizace: Pátrání po vašich akciích začíná

1. 10. 2014 | Martin Garnac | 25 komentářů

Kuponová privatizace: Pátrání po vašich akciích začíná

I kdyby se vám už nechtělo dělat archeologický průzkum po památkách z kuponové privatizace, zjistěte alespoň, během pár sekund a zdarma, jestli existuje váš původní účet ze Střediska... celý článek

Partners Financial Services