Ať je vám kam podat zprávu (a posílat peníze)
Jistě znáte příběhy o jedné nezaplacené pokutě a upomínkách, které chodily na špatnou, neaktuální adresu, až se z banality stal průšvih mamutích rozměrů. Pokud jde o akcie, až tak černý scénář nehrozí, ale přesto se vyplatí dbát na to, aby na příslušných místech byly vaše kontaktní údaje zaznamenané správně.
Jsou dva typy databází, ve kterých jsou údaj o vás zaznamenané. První jsou seznamy akcionářů, které vedou společnosti, které vydaly akcie na jméno. V takovém seznamu je k vašemu jménu kromě čísel akcií, které vlastníte, přiřazené ještě bydliště, datum narození a číslo bankovního účtu. Datum narození se nemění, příjmení výjimečně, ale bydliště a číslo bankovního účtu někdo vymění i mockrát za život.
Uvědomte si, že na adresu bydliště vám může do společnosti přijít i pozvánka na valnou hromadu, na bankovní účet pak zase dividenda. Každá společnost má vlastní seznam akcionářů a tak je třeba hlídat aktuálnost údajů u každé společnosti, jejíž akcie vlastníte.
Že jste se dosud se seznamem akcionářů nesetkali? Pak jste si určitě nevyměnili své původní listinné akcie na majitele za akcie na jméno. Udělejte to radši hned!
Druhou databází je evidence zaknihovaných akcií a v této evidenci váš majetkový účet, na kterém jsou „zaknihované“ – ačkoli o knihy už dnes vlastně nejde – vaše akcie. Především u nezařazených účtů z dřívějšího Střediska cenných papírů (SCP) jsou neaktuální údaje o osobě akcionáře častý problém, vždyť databáze Střediska cenných papírů vznikala před více než 20 lety!
Pokud máte svůj účet už zařazený k některému z obchodníků s cennými papíry, pak jste pravděpodobně své údaje aktualizovali při podpisu smlouvy. Zajistěte si však zápis údaje o vašem bankovním účtu k majetkovému účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů prostřednictvím svého obchodníka s cennými papíry. Jako v předchozím případě nejde o nic menšího než o výplatu dividend.
Najděte si obchodníka
Mít nezařazený účet v Centrálním depozitáři cenných papírů znamená, že můžete při správě svých zaknihovaných akciívyužívat jen omezené služby. Pokud máte na účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů akcie živých společností, raději si ke svému účtu pořiďte obchodníka. Pokud si vyberete obchodníka správně, nebudete mít s vedením účtu žádné náklady.
Naopak výhodou bude – v případě, že obchodník má pro své klienty on-line aplikaci – možnost vidět stav svého majetkového účtu, kdykoliv budete potřebovat. V on-line aplikaci zjistíte veškeré změny, které se na účtu udály. Pokud nějaké akcie z účtu zmizí, je to důvod se domnívat, že u těchto akcií došlo k přeměně akcií na listinné nebo k vytěsnění akcionářů. To byste těžko zjišťovali v případě nezařazeného účtu, pokud byste si nenechali pravidělně připravit výpis – což něco stojí.
Sledujte internetové stránky své společnosti
Každá akciová společnost dnes musí mít své internetové stránky a je pro vás důležité, abyste věděli, které to jsou, a čas od času je navštívili, minimálně v sezóně valných hromad (květen–červen). Internetové stránky společnosti jsou důležitým komunikačním prostředkem mezi společností a akcionáři. Uveřejňují se na nich pozvánka na valnou hromadu, návrhy usnesení valných hromad, protinávrhy akcionářů, výroční zprávy a další údaje a dokumenty.
Nahlédněte čas od času do veřejného rejstříku a sbírky listin
Základní údaje o společnosti najdete na výpisu z veřejného rejstříku. Kromě údajů jako je název společnosti, základní kapitál, vydané akcie a složení orgánu společnosti zde najdete i údaj o tom, že vaše společnost je v úpadku nebo likvidaci.
Na stejném místě najdete i dokumenty ve sbírce listin, kam jsou společnosti povinny ukládat účetní závěrky a výroční zprávy, stanovy společnosti, zápisy z valných hromad apod.
Na obchodní věstník nezapomeňte
Přestože společnosti již nemusí pozvánku na valnou hromadu zveřejňovat v obchodním věstníku, je stále místem, kde jsou povinně uveřejňovány důležité informace. Příkladem může být oznámení o přeměně podoby akcií, dodatečná výzva k převzetí nebo oznámení o snížení základního kapitálu.
Čtěte alespoň základní dokumenty
Bez toho se prostě neobejdete. Musíte znát aktuální stanovy „své“ společnosti. Najdete v nich, jaká práva spojená s akcií máte, jestli převoditelnost vašich akcí není omezená, jak se svolává valná hromada a podobně. Na stanovy se pohlíží jako na smlouvu, kterou mezi sebou uzavřeli akcionáři, a je zcela zásadním dokumentem.
Stav společnosti po ekonomické stránce se dozvíte z výroční zprávy a účetní závěrky. Mělo by vás zajímat pár čísel jako výše vlastního kapitálu, hospodářský výsledek v uplynulém roce či případná dividenda.
Volejte řediteli!
Nemůžete najít aktuální informace, chcete vědět, na kdy se připravuje příští valná hromada? Jste akcionář, tak se společnosti ozvěte! Požádejte o zaslání výroční zprávy, aktuálních stanov nebo zápisu z valné hromady. Alespoň zjistíte, jak se vaše společnost ke svým akcionářům chová.
Běžte na valnou hromadu
Valná hromada je nejvyšší orgán společnosti a jediná příležitost, kdy se můžete podílet na řízení společnosti. Účast drobných akcionářů je malá a některých valných hromad se účastní pouze jediný akcionář – ten majoritní. Překážkou pro akcionáře může být vzdálenost od místa konání valné hromady a s tím spojené náklady. Ale i tady se situace postupně zlepšuje.
Pokud se valné hromady nezúčastníte, i tady vám pomůže internetová stránka společnosti. Nejen že na ní je umístěna pozvánka, ale i návrh usnesení k jednotlivým bodům valné hromady a případné protinávrhy. Z těchto informací získáte dostatečný přehled o tom, co se na valné hromadě bude dít. Po valné hromadě požádejte společnost o zaslání zápisu z valné hromady, pokud se neobjeví na internetových stránkách společnosti nebo ve sbírce listin.
Sdílejte článek, než ho smažem