Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kuponová privatizace: Pátrání po vašich akciích začíná

| rubrika: Seriál | 1. 10. 2014 | 18 komentářů
I kdyby se vám už nechtělo dělat archeologický průzkum po památkách z kuponové privatizace, zjistěte alespoň, během pár sekund a zdarma, jestli existuje váš původní účet ze Střediska cenných papírů. Třeba na něm najdete poklady.

Akcie můžou mít dvě zcela odlišné podoby – listinnou a zaknihovanou. Ty papírové můžou volně lítat po světě, zaknihované nikoliv. Existují pouze v elektronické podobě ve formě zápisu v databázi. A aby v tom nebyl nepořádek, jsou všechny zaknihované akcie vydané v České republice evidovány na jediném místě – v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).

Jako zaknihované byly vydány původně všechny akcie z kuponové privatizace. Tehdy ovšem evidenci zaknihovaných akcií vedlo Středisko cenných papírů (SCP), které nahradil v roce 2010 Centrální depozitář cenných papírů. V té době mělo majetkový účet stále 1,84 milionů majitelům cenných papírů, mezi kterými můžete být i vy.

Chvilka archeologie: Žije váš účet ze Střediska cenných papírů?

Služby centrálního depozitáře můžete využívat pouze prostřednictvím některého z jeho účastníků – obchodníků s cennými papíry. Obchodníci s cennými papíry (OCP) jsou subjekty oprávněné poskytovat investiční služby na základě licence udělené Českou národní bankou; jestli jste si obchodníka dosud nezvolili, máte takzvaný nezařazený účet. Tedy přesněji řečeno, pokud váš původní majetkový účet ze Střediska cenných papírů stále existuje.

To zjistíte velmi jednoduše on-line. Když na stránce centrálního depozitáře zadáte svoje rodné číslo, ihned dostanete odpověď, jestli váš účet existuje. Pokud je odpověď pozitivní, znamená to, že na účtu jsou nějaké zaknihované akcie či jiné cenné papíry. Abyste se dozvěděli co na účtu je, musíte si nechat vyhotovit výpis z nezařazeného účtu. Výpis vám vyhotoví váš obchodník s cennými papíry nebo za pětistovku také Centrální depozitář cenných papírů, na základě žádosti o výpis.

Pokud zjistíte, že váš původní účet v Středisku cenných papírů neexistuje, pak byl zrušen, protože na něm dlouhou žádné akcie nebyly. Máte tedy jistotu, že už žádné zaknihované akcie nevlastníte. Buď jste je všechny prodali, nebo z účtu zmizely jiným způsobem. Například tím, že se změnila podoba akcií na listinnou, akcie převzal majoritní akcionář nebo společnost zanikla.

Investiční poradna

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Nechcete už při investování dělat chyby? O těch nejčastějších čtěte v našem seriálu Investiční chyby. A když si ani potom nebudete jistí? Coby – nechejte si poradit!

Partners Financial Services


Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Aktivujte svůj účet

Pokud jste si požádali o výpis z účtu, bude vám chvíli trvat, než vám přijde dobírkou domů. Mezitím si vysvětlíme, proč byste si měli nezařazený účet aktivovat – zvolit si správce svého majetkového účtu z řad účastníků centrálního depozitáře.

Důvodů pro aktivaci účtu je několik:

  • Omezené služby – s nezařazeným účtem toho moc nenaděláte, akcie z něj nemůžete ani prodat.
  • Aktualizace údajů – k vašemu účtu v Středisku cenných papírů byly přiřazeny údaje o vašem bydlišti z databáze obyvatel z počátku devadesátých let minulého století, které dost možná nejsou aktuální. Jsou však důležité, protože společnosti vám na tuto adresu zasílají například pozvánku na valnou hromadu.
  • Bankovní účet pro zaslání výnosů – nově musí akcionáři sdělit akciovým společnostem číslo svého bankovního účtu, kam mají zasílat výnosy. U zaknihovaných akcií toto můžete jednoduše udělat tak, že tento údaj zapíšete ke svému majetkovému účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů. U obchodníka s cennými papíry tyto údaje aktualizujete.
  • Zjištění aktuálního stavu účtu – většina obchodníků s cennými papíry umožňuje svým klientům přístup k účtu prostřednictvím internetu. Jednoduše tak kdykoliv zjistíte, v jakém stavu se vaše portfolio nachází.

Existují ale taky důvody, proč svůj majetkový účet ponechat stále nezařazený. Aktivace účtu nemá význam v případě, že jste zjistili, že akcie na účtu nemají žádnou hodnotu. Také musíte vzít v úvahu, že služby centrálního depozitáře nejsou zadarmo a už pouhé vedení tohoto účtu vás stojí minimálně 50 korun měsíčně, i když se na účtu vůbec nic neodehrává.

Stránky in-server.cz jsou zaměřené na české akcie neobchodované na burzách. Obsahují databázi všech akciových společností a investičních fondů, které se účastnily kuponové privatizace. Jsou určeny nejen drobných akcionářům, ale i investorům a emitentům akcií.

Centrální depozitář umí víc

Už jsme se zmínili, že s  účtem v centrálním depozitáři nemůžete operovat sami, ale prostřednictvím některého z obchodníků s cennými papíry. To je zásadní změna proti Středisku cenných papírů, které mělo v počátcích pobočku v každém okresním městě – centrální depozitář žádnou pobočku nemá.

Centrální depozitář cenných papírů provádí především vypořádání obchodů provedených na českých burzách, a to i se zahraničními cennými papíry, které se na těchto burzách obchodují. Finančně vypořádá i převod cenných papírů neobchodovaných na burzách, což dříve Středisko cenných papírů neumělo.

Centrální depozitář založil i Nadační fond Centrálního depozitáře cenných papírů, do kterého akcionáři můžou vložit akcie, o nichž si myslí, že jsou bezcenné nebo je nelze zpeněžit. Pokud nejste vyloženě filantrop, pak vězte, že akcie neobchodované na burze neznamenají neprodejné a darování zvažte. Je ale pravda, že může dojít i k takovým případům, kdy chcete svůj účet v depozitáři zrušit, ale akcií se nemůžete zbavit, prostě je nikdo nechce – a vymazat z účtu je nemůžete. Pak je na místě tyto akcie fondu darovat.


Příště už budete mít k dispozici aktuální výpis z účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů nebo nějaký starý modrý výpis ze Střediska cenných papírů a začneme spolu zjišťovat, jakou hodnotu mají akcie, které jste na něm objevili, a kam se poděly akcie, které na účtu už nejsou.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+81
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 10. 2014 6:16, Baboka

Kuponová privatizace ve svém důsledku byla velká zlodějna na které vydělalo několik jedinců. Ostatní většinou několik drobných, případně vůbec nic. Nemám problém s tím jmenovat člověka který za toto může. Lidé , kteří investovali do kuponovky většinou prodělali . Byli to prostí lidé , kteří nebyli informováni o tom, jak se celá situace má. Ne každý je ekonom případně má ekonom. vzdělání . Nebyly k dispozici ani informace takového rázu, jak jsou uvedeny v článku na který reaguji. Pan Klaus a jeho přívrženci si toho byli vědomi. Provedli privatizaci bez vydání řádných zákonů a tyto zákony se vytvářeli dodatečně po privatizaci. Nechápu proč by lidé měli platit za výpis 500 Kč či dokonce 1000 Kč , jak jsem četla v jiné informaci na internetu a platit 50 Kč měsíčně za vedení nějakého bezcenného účtu. Jen přemýšlím, zda tato ,, akce,, ohledně pátrání není iniciována právě proto, aby byly zjištěny adresy akcionářů po kterých by dodatečně mohly být vymáhány nějaké poplatky za vedení ,,podivného,, účtu .

Reagovat

 

+49
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 3. 2018 22:38, marieluisa1

Dobrý den,mám kuponovou knížku kde majitel napsal plnou moc na mě,,,ale už nevím kam jsem ty doby dala,jsou na dva fondy ,ale přesně nevím na které,myslím si,že jednu jsem dala Komerční banku.Kde zjistím kde se vše nalezne a zda plná moc v kuponovce platí..

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

6. 3. 2018 | 7:33 | Baboka

Poplatek se platí měsíčně nebo ročně ? Díky za zprávu. Náhodou jsem ,, natrefila,, na tuto diskuzi opětovně. více

5. 3. 2018 | 22:38 | marieluisa1

Dobrý den,mám kuponovou knížku kde majitel napsal plnou moc na mě,,,ale už nevím kam jsem ty doby dala,jsou na dva fondy ,ale přesně nevím na které,myslím si,že jednu jsem dala Komerční banku.Kde zjistím kde se vše nalezne...více

20. 9. 2017 | 14:16 | Bosák Lubomír

Zajímala by mě cena akcií Moravskočesky IF047673354. CZ 0008028701 děkuji za odpověď více

30. 12. 2016 | 18:07 | petr masek

Patram po hodnote fondu creditanstalt ipf a.s pocet cen.papiru 20, dekuji více

19. 11. 2016 | 21:12 | MÍRA

MÁŠ PRAVDU KLAUS JE KORUNOVANEJ více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK