Kuponová privatizace: Pátrání po vašich akciích začíná

Martin Garnac | rubrika: Seriál | 1. 10. 2014 | 25 komentářů
I kdyby se vám už nechtělo dělat archeologický průzkum po památkách z kuponové privatizace, zjistěte alespoň, během pár sekund a zdarma, jestli existuje váš původní účet ze Střediska cenných papírů. Třeba na něm najdete poklady.
Kuponová privatizace: Pátrání po vašich akciích začíná

Akcie můžou mít dvě zcela odlišné podoby – listinnou a zaknihovanou. Ty papírové můžou volně lítat po světě, zaknihované nikoliv. Existují pouze v elektronické podobě ve formě zápisu v databázi. A aby v tom nebyl nepořádek, jsou všechny zaknihované akcie vydané v České republice evidovány na jediném místě – v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).

Jako zaknihované byly vydány původně všechny akcie z kuponové privatizace. Tehdy ovšem evidenci zaknihovaných akcií vedlo Středisko cenných papírů (SCP), které nahradil v roce 2010 Centrální depozitář cenných papírů. V té době mělo majetkový účet stále 1,84 milionů majitelům cenných papírů, mezi kterými můžete být i vy.

Chvilka archeologie: Žije váš účet ze Střediska cenných papírů?

Služby centrálního depozitáře můžete využívat pouze prostřednictvím některého z jeho účastníků – obchodníků s cennými papíry. Obchodníci s cennými papíry (OCP) jsou subjekty oprávněné poskytovat investiční služby na základě licence udělené Českou národní bankou; jestli jste si obchodníka dosud nezvolili, máte takzvaný nezařazený účet. Tedy přesněji řečeno, pokud váš původní majetkový účet ze Střediska cenných papírů stále existuje.

To zjistíte velmi jednoduše on-line. Když na stránce centrálního depozitáře zadáte svoje rodné číslo, ihned dostanete odpověď, jestli váš účet existuje. Pokud je odpověď pozitivní, znamená to, že na účtu jsou nějaké zaknihované akcie či jiné cenné papíry. Abyste se dozvěděli co na účtu je, musíte si nechat vyhotovit výpis z nezařazeného účtu. Výpis vám vyhotoví váš obchodník s cennými papíry nebo za pětistovku také Centrální depozitář cenných papírů, na základě žádosti o výpis.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Pokud zjistíte, že váš původní účet v Středisku cenných papírů neexistuje, pak byl zrušen, protože na něm dlouhou žádné akcie nebyly. Máte tedy jistotu, že už žádné zaknihované akcie nevlastníte. Buď jste je všechny prodali, nebo z účtu zmizely jiným způsobem. Například tím, že se změnila podoba akcií na listinnou, akcie převzal majoritní akcionář nebo společnost zanikla.

Investiční poradna

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Nechcete už při investování dělat chyby? O těch nejčastějších čtěte v našem seriálu Investiční chyby. A když si ani potom nebudete jistí? Coby – nechejte si poradit!

Partners Financial Services


Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Aktivujte svůj účet

Pokud jste si požádali o výpis z účtu, bude vám chvíli trvat, než vám přijde dobírkou domů. Mezitím si vysvětlíme, proč byste si měli nezařazený účet aktivovat – zvolit si správce svého majetkového účtu z řad účastníků centrálního depozitáře.

Důvodů pro aktivaci účtu je několik:

  • Omezené služby – s nezařazeným účtem toho moc nenaděláte, akcie z něj nemůžete ani prodat.
  • Aktualizace údajů – k vašemu účtu v Středisku cenných papírů byly přiřazeny údaje o vašem bydlišti z databáze obyvatel z počátku devadesátých let minulého století, které dost možná nejsou aktuální. Jsou však důležité, protože společnosti vám na tuto adresu zasílají například pozvánku na valnou hromadu.
  • Bankovní účet pro zaslání výnosů – nově musí akcionáři sdělit akciovým společnostem číslo svého bankovního účtu, kam mají zasílat výnosy. U zaknihovaných akcií toto můžete jednoduše udělat tak, že tento údaj zapíšete ke svému majetkovému účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů. U obchodníka s cennými papíry tyto údaje aktualizujete.
  • Zjištění aktuálního stavu účtu – většina obchodníků s cennými papíry umožňuje svým klientům přístup k účtu prostřednictvím internetu. Jednoduše tak kdykoliv zjistíte, v jakém stavu se vaše portfolio nachází.

Existují ale taky důvody, proč svůj majetkový účet ponechat stále nezařazený. Aktivace účtu nemá význam v případě, že jste zjistili, že akcie na účtu nemají žádnou hodnotu. Také musíte vzít v úvahu, že služby centrálního depozitáře nejsou zadarmo a už pouhé vedení tohoto účtu vás stojí minimálně 50 korun měsíčně, i když se na účtu vůbec nic neodehrává.

Stránky in-server.cz jsou zaměřené na české akcie neobchodované na burzách. Obsahují databázi všech akciových společností a investičních fondů, které se účastnily kuponové privatizace. Jsou určeny nejen drobných akcionářům, ale i investorům a emitentům akcií.

Centrální depozitář umí víc

Už jsme se zmínili, že s  účtem v centrálním depozitáři nemůžete operovat sami, ale prostřednictvím některého z obchodníků s cennými papíry. To je zásadní změna proti Středisku cenných papírů, které mělo v počátcích pobočku v každém okresním městě – centrální depozitář žádnou pobočku nemá.

Centrální depozitář cenných papírů provádí především vypořádání obchodů provedených na českých burzách, a to i se zahraničními cennými papíry, které se na těchto burzách obchodují. Finančně vypořádá i převod cenných papírů neobchodovaných na burzách, což dříve Středisko cenných papírů neumělo.

Centrální depozitář založil i Nadační fond Centrálního depozitáře cenných papírů, do kterého akcionáři můžou vložit akcie, o nichž si myslí, že jsou bezcenné nebo je nelze zpeněžit. Pokud nejste vyloženě filantrop, pak vězte, že akcie neobchodované na burze neznamenají neprodejné a darování zvažte. Je ale pravda, že může dojít i k takovým případům, kdy chcete svůj účet v depozitáři zrušit, ale akcií se nemůžete zbavit, prostě je nikdo nechce – a vymazat z účtu je nemůžete. Pak je na místě tyto akcie fondu darovat.


Příště už budete mít k dispozici aktuální výpis z účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů nebo nějaký starý modrý výpis ze Střediska cenných papírů a začneme spolu zjišťovat, jakou hodnotu mají akcie, které jste na něm objevili, a kam se poděly akcie, které na účtu už nejsou.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+121
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 10. 2014 6:16, Baboka

Kuponová privatizace ve svém důsledku byla velká zlodějna na které vydělalo několik jedinců. Ostatní většinou několik drobných, případně vůbec nic. Nemám problém s tím jmenovat člověka který za toto může. Lidé , kteří investovali do kuponovky většinou prodělali . Byli to prostí lidé , kteří nebyli informováni o tom, jak se celá situace má. Ne každý je ekonom případně má ekonom. vzdělání . Nebyly k dispozici ani informace takového rázu, jak jsou uvedeny v článku na který reaguji. Pan Klaus a jeho přívrženci si toho byli vědomi. Provedli privatizaci bez vydání řádných zákonů a tyto zákony se vytvářeli dodatečně po privatizaci. Nechápu proč by lidé měli platit za výpis 500 Kč či dokonce 1000 Kč , jak jsem četla v jiné informaci na internetu a platit 50 Kč měsíčně za vedení nějakého bezcenného účtu. Jen přemýšlím, zda tato ,, akce,, ohledně pátrání není iniciována právě proto, aby byly zjištěny adresy akcionářů po kterých by dodatečně mohly být vymáhány nějaké poplatky za vedení ,,podivného,, účtu .

+107
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 9. 2017 14:16, Bosák Lubomír

Zajímala by mě cena akcií Moravskočesky IF047673354. CZ 0008028701 děkuji za odpověď

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kuponová privatizace: Kam ty akcie zmizely

8. 10. 2014 | Martin Garnac | 3 komentáře

Kuponová privatizace: Kam ty akcie zmizely

Kuponovou knížku přikryl nános prachu, teď jste se ale rozhodli pátrat, jestli přece jen nemáte doma ukrytý malý poklad nebo aspoň nějaké přilepšení. Archiv vydal starý výpis ze Střediska... celý článek

Kuponová privatizace: Sto miliard! Drobní akcionáři mají v akciích víc než drobné

25. 9. 2014 | Martin Garnac | 2 komentáře

Kuponová privatizace: Sto miliard! Drobní akcionáři mají v akciích víc než drobné

Mohlo by se zdát, že drobným akcionářům už z kuponové privatizace nezbyly než – drobné. Jenže když jsme spočítali, jaká je hodnota majetku aktuálně na drobné akcionáře připadající,... celý článek

Kuponová privatizace: Co se taky mohlo stát s vašimi akciemi

18. 9. 2014 | Martin Garnac | 6 komentářů

Kuponová privatizace: Co se taky mohlo stát s vašimi akciemi

Představte si, že jste se účastnili kuponové privatizaci před více než dvaceti lety a od té doby jste se na své akcie ani nepodívali. Víte, že ani nejste výjimka? Zkusíme vám popsat,... celý článek

Kuponová privatizace: Jak dopadly společnosti z kuponovky a jejich akcionáři

11. 9. 2014 | Martin Garnac | 16 komentářů

Kuponová privatizace: Jak dopadly společnosti z kuponovky a jejich akcionáři

Kuponová knížka, DIKové, investiční body místo peněz, akciové společnosti a investiční fondy, burza, modrý výpis ze Střediska cenných papírů. Pamatujete? Kuponová privatizace z vás... celý článek

Neobchodovatelné akcie můžete darovat na dobročinné účely. Když si to zaplatíte!

1. 7. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Neobchodovatelné akcie můžete darovat na dobročinné účely. Když si to zaplatíte!

Zdědili jste akcie z kuponové privatizace, které prakticky není možné prodat, a ještě za jejich evidenci platíte Centrálnímu depozitáři. Nyní je budete moci darovat nadačnímu fondu.... celý článek

Partners Financial Services