Investice do dluhopisů? Záchranná loď pro finance

PR článek | rubrika: Jak na to | 12. 11. 2014
V dnešní době finančních nejistot stále více investorů hledá způsob, kam bezpečně uložit své finance. Jedním z takových způsobů může být nákup dluhopisů. Proč je výhodné investovat právě do nich, kde dluhopisy koupit a na co si dát pozor?

Investice do dluhopisů se považuje za jednu z jistějších cest. Dluhopisy jsou obligace ve své nejjednodušší podobě. Vydavatel dluhopisů se zavazuje k tomu, že bude ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok. A zároveň také, že na konci splatnosti vrátí investorovi vloženou částku.

Co se vlastně děje po nákupu dluhopisů? Jako investor se stáváte věřitelem podniku, případně státu při nákupu státních spořících dluhopisů. Určitým rizikem může být možný neúspěch firmy. V těchto případech ale máte vyšší šanci na získání vložených financí než samotní akcionáři firmy.  Při likvidaci se na prvním místě zohledňuje uspokojení věřitelů a akcionáři přicházejí na řadu jako poslední.

Kdo může investovat do dluhopisů

Tento druh investice vhodný pro začínající investory. Pro ty, kdo se ve světě investic teprve začínají orientovat, jde o dobrý způsob, jak si svět investic osahat. Není zde totiž tolik potřebný rozhled na finančním trhu.

Samozřejmě investice do dluhopisů zajímá i zkušené investory. Ti se snaží tímto způsobem diverzifikovat své portfolio. Majetných Čechů, kteří investují do dluhopisů, je 84 %.  Jsou pro ně bezpečným přístavem. Nezaměřují se ale na nákup státních spořících dluhopisů, ale jejich zájem se přesouvá ke korporátním dluhopisům, u kterých vidí příležitost vyšších výnosů.

Druhy dluhopisů a kde je koupit

Dluhopisy nejčastěji vydávají instituce. Rozlišujeme státní dluhopisy, komunální (vydávané obcemi) a podnikové (vydávané přímo firmami a korporacemi, jinak také tzv. korporátní).

Způsobů, jak se dostat k dluhopisům je více. Nejčastější formou bývá jejich nákup na mimoburzovním trhu. Ten spočívá ve vzájemné dohodě jednotlivých stran obchodu, které si přímo mezi sebou domluví jednotlivé podmínky.

Dluhopisy si můžete obstarat i na běžných trzích. O emise dluhopisů se často starají banky, ale také nebankovní investiční společnosti,  které svou činnost mají pod dozorem ČNB. Dluhopisy se rovněž obchodují na burze cenných papírů. Zde je nejlepším řešením přímo kontaktovat obchodníka s cennými papíry. Ten za vás konkrétní dluhopisy nakoupí.

Na co si dát pozor při investici do dluhopisů

Nákup dluhopisů je vždy určitý druh půjčky. Do které ale investujete nemalé peníze. Stejně jako u běžné půjčky, i tady se vám může stát, že vám dlužník nezaplatí.

Než investujete do dluhopisů, mějte vždy na paměti, jaké problémy vám může způsobit neschopnost emitenta dluhopis splatit. Před samotnou investicí si proveďte analýzu. Zhodnoťte možná rizika emitenta a jejich pravděpodobnost.

V neposlední řadě se pojistěte. Pro případy neschopnosti emitenta dluhopis splatit. A to nejlépe nemovitostí, zárukou anebo směnkou.

Vhodná opatření, možnosti i hrozby by vám emitent, nebo manažer úpisu měl vždy předem sdělit. Je proto vhodné, obrátit se na prostředníka, který se na trhu pohybuje delší dobu, má s emisemi zkušenost a umí zajistit výhodné podmínky pro obě strany.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

BH Securities

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services