Investice do dluhopisů? Záchranná loď pro finance

PR článek | rubrika: Jak na to | 12. 11. 2014
V dnešní době finančních nejistot stále více investorů hledá způsob, kam bezpečně uložit své finance. Jedním z takových způsobů může být nákup dluhopisů. Proč je výhodné investovat právě do nich, kde dluhopisy koupit a na co si dát pozor?

Investice do dluhopisů se považuje za jednu z jistějších cest. Dluhopisy jsou obligace ve své nejjednodušší podobě. Vydavatel dluhopisů se zavazuje k tomu, že bude ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok. A zároveň také, že na konci splatnosti vrátí investorovi vloženou částku.

Co se vlastně děje po nákupu dluhopisů? Jako investor se stáváte věřitelem podniku, případně státu při nákupu státních spořících dluhopisů. Určitým rizikem může být možný neúspěch firmy. V těchto případech ale máte vyšší šanci na získání vložených financí než samotní akcionáři firmy.  Při likvidaci se na prvním místě zohledňuje uspokojení věřitelů a akcionáři přicházejí na řadu jako poslední.

Kdo může investovat do dluhopisů

Tento druh investice vhodný pro začínající investory. Pro ty, kdo se ve světě investic teprve začínají orientovat, jde o dobrý způsob, jak si svět investic osahat. Není zde totiž tolik potřebný rozhled na finančním trhu.

Samozřejmě investice do dluhopisů zajímá i zkušené investory. Ti se snaží tímto způsobem diverzifikovat své portfolio. Majetných Čechů, kteří investují do dluhopisů, je 84 %.  Jsou pro ně bezpečným přístavem. Nezaměřují se ale na nákup státních spořících dluhopisů, ale jejich zájem se přesouvá ke korporátním dluhopisům, u kterých vidí příležitost vyšších výnosů.

Druhy dluhopisů a kde je koupit

Dluhopisy nejčastěji vydávají instituce. Rozlišujeme státní dluhopisy, komunální (vydávané obcemi) a podnikové (vydávané přímo firmami a korporacemi, jinak také tzv. korporátní).

Způsobů, jak se dostat k dluhopisům je více. Nejčastější formou bývá jejich nákup na mimoburzovním trhu. Ten spočívá ve vzájemné dohodě jednotlivých stran obchodu, které si přímo mezi sebou domluví jednotlivé podmínky.

Dluhopisy si můžete obstarat i na běžných trzích. O emise dluhopisů se často starají banky, ale také nebankovní investiční společnosti,  které svou činnost mají pod dozorem ČNB. Dluhopisy se rovněž obchodují na burze cenných papírů. Zde je nejlepším řešením přímo kontaktovat obchodníka s cennými papíry. Ten za vás konkrétní dluhopisy nakoupí.

Na co si dát pozor při investici do dluhopisů

Nákup dluhopisů je vždy určitý druh půjčky. Do které ale investujete nemalé peníze. Stejně jako u běžné půjčky, i tady se vám může stát, že vám dlužník nezaplatí.

Než investujete do dluhopisů, mějte vždy na paměti, jaké problémy vám může způsobit neschopnost emitenta dluhopis splatit. Před samotnou investicí si proveďte analýzu. Zhodnoťte možná rizika emitenta a jejich pravděpodobnost.

V neposlední řadě se pojistěte. Pro případy neschopnosti emitenta dluhopis splatit. A to nejlépe nemovitostí, zárukou anebo směnkou.

Vhodná opatření, možnosti i hrozby by vám emitent, nebo manažer úpisu měl vždy předem sdělit. Je proto vhodné, obrátit se na prostředníka, který se na trhu pohybuje delší dobu, má s emisemi zkušenost a umí zajistit výhodné podmínky pro obě strany.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

BH Securities

A tohle už jste četli?

Cenu za vytěsnění akcionářů PFN schválila ČNB

23. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Cenu za vytěsnění akcionářů PFN schválila ČNB

PFN Holding může spustit proces vytěsnění minoritních akcionářů. Česká národní banka schválila navrhovanou cenu, za kterou chce firma vykoupit akcie textilky PFNonwovens. Ta má dělat... celý článek

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Cena bitcoinu letí nahoru, pomohl mu PayPal

22. 10. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Cena bitcoinu letí nahoru, pomohl mu PayPal

Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměna posílila za poslední týden o 15 procent. Ve čtvrtek se bitcoin poprvé od loňského července dostal nad hranici 13 tisíc dolarů.

S Pilulkou se začne obchodovat i na RM-Systému

22. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

S Pilulkou se začne obchodovat i na RM-Systému

S akciemi internetového obchodníka Pilulka Lékárny se od pondělí bude volně obchodovat i na burze RM-Systém, která patří Fio bance.

Pilulka má rekord. Zájem byl víc jak pětinásobný

20. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Pilulka má rekord. Zájem byl víc jak pětinásobný

Jednoznačným úspěchem skončil úpis akcií společnosti Pilulka Lékárny na pražské burze. Zájem investorů byl enormní a převýšil počet prodaných akcií o 536 procent. Už dřív bylo jasné,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.