Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investice do dluhopisů? Záchranná loď pro finance

| rubrika: Jak na to | 12. 11. 2014
V dnešní době finančních nejistot stále více investorů hledá způsob, kam bezpečně uložit své finance. Jedním z takových způsobů může být nákup dluhopisů. Proč je výhodné investovat právě do nich, kde dluhopisy koupit a na co si dát pozor?

Investice do dluhopisů se považuje za jednu z jistějších cest. Dluhopisy jsou obligace ve své nejjednodušší podobě. Vydavatel dluhopisů se zavazuje k tomu, že bude ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok. A zároveň také, že na konci splatnosti vrátí investorovi vloženou částku.

Co se vlastně děje po nákupu dluhopisů? Jako investor se stáváte věřitelem podniku, případně státu při nákupu státních spořících dluhopisů. Určitým rizikem může být možný neúspěch firmy. V těchto případech ale máte vyšší šanci na získání vložených financí než samotní akcionáři firmy.  Při likvidaci se na prvním místě zohledňuje uspokojení věřitelů a akcionáři přicházejí na řadu jako poslední.

Kdo může investovat do dluhopisů

Tento druh investice vhodný pro začínající investory. Pro ty, kdo se ve světě investic teprve začínají orientovat, jde o dobrý způsob, jak si svět investic osahat. Není zde totiž tolik potřebný rozhled na finančním trhu.

Samozřejmě investice do dluhopisů zajímá i zkušené investory. Ti se snaží tímto způsobem diverzifikovat své portfolio. Majetných Čechů, kteří investují do dluhopisů, je 84 %.  Jsou pro ně bezpečným přístavem. Nezaměřují se ale na nákup státních spořících dluhopisů, ale jejich zájem se přesouvá ke korporátním dluhopisům, u kterých vidí příležitost vyšších výnosů.

Druhy dluhopisů a kde je koupit

Dluhopisy nejčastěji vydávají instituce. Rozlišujeme státní dluhopisy, komunální (vydávané obcemi) a podnikové (vydávané přímo firmami a korporacemi, jinak také tzv. korporátní).

Způsobů, jak se dostat k dluhopisům je více. Nejčastější formou bývá jejich nákup na mimoburzovním trhu. Ten spočívá ve vzájemné dohodě jednotlivých stran obchodu, které si přímo mezi sebou domluví jednotlivé podmínky.

Dluhopisy si můžete obstarat i na běžných trzích. O emise dluhopisů se často starají banky, ale také nebankovní investiční společnosti,  které svou činnost mají pod dozorem ČNB. Dluhopisy se rovněž obchodují na burze cenných papírů. Zde je nejlepším řešením přímo kontaktovat obchodníka s cennými papíry. Ten za vás konkrétní dluhopisy nakoupí.

Na co si dát pozor při investici do dluhopisů

Nákup dluhopisů je vždy určitý druh půjčky. Do které ale investujete nemalé peníze. Stejně jako u běžné půjčky, i tady se vám může stát, že vám dlužník nezaplatí.

Než investujete do dluhopisů, mějte vždy na paměti, jaké problémy vám může způsobit neschopnost emitenta dluhopis splatit. Před samotnou investicí si proveďte analýzu. Zhodnoťte možná rizika emitenta a jejich pravděpodobnost.

V neposlední řadě se pojistěte. Pro případy neschopnosti emitenta dluhopis splatit. A to nejlépe nemovitostí, zárukou anebo směnkou.

Vhodná opatření, možnosti i hrozby by vám emitent, nebo manažer úpisu měl vždy předem sdělit. Je proto vhodné, obrátit se na prostředníka, který se na trhu pohybuje delší dobu, má s emisemi zkušenost a umí zajistit výhodné podmínky pro obě strany.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

BH Securities

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK