Vyúčtování služeb. Na co má nárok nájemce, na co pronajímatel

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 16. 5. 2018 | 33 komentářů
Do kdy vám musí pronajímatel dodat vyúčtování služeb? Co dělat, když s ním nesouhlasíte? Do kdy musíte zaplatit nedoplatky nebo naopak dostat zpátky přeplatek? A jak vysoké pokuty nájemci i pronajímateli hrozí, když povinnosti poruší? Odpovíme.
Vyúčtování služeb. Na co má nárok nájemce, na co pronajímatel

Vyúčtování plateb za služby musí pronajímatel nájemníkovi doručit nejpozději do čtyř měsíců po konci zúčtovacího období – to smí být nejvýš dvanáctiměsíční a jeho start určuje pronajímatel. Pokud nájem ukončíte dřív, pravidlo se nemění – zákonná čtyřměsíční lhůta na předložení vyúčtování se rozbíhá s koncem původně sjednaného zúčtovacího období, nikoli s koncem nájmu. Na vyrovnání nedoplatků má nájemce čtyři měsíce ode dne doručení vyúčtování. Stejně dlouhá lhůta platí pro navrácení přeplatku od pronajímatele.

Když nájemce nebo pronajímatel dluh včas nevyrovná, má druhá strana nárok na úrok z prodlení.

Propojeno!

Dluhy na nájmu

Když nájemník neplatí, nehrozí mu jen výpověď z bytu, naskakuje taky úrok z prodlení. Spočítá vám ho naše kalkulačka. Přečtěte si podrobnosti. I o tom, co už si pronajímatel účtovat nesmí.

Dluhy na nájmu: jak rostou. Přehled a kalkulačka úroků

Výši úroku z prodlení si můžete sjednat ve smlouvě – jeho výše ale podle občanského zákoníku nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Když se ve smlouvě na výši úroku výslovně nedohodnete, vychází se z nařízení vlády (č. 351/2013 Sb.), podle kterého se úrok z prodlení rovná součtu repo sazby stanovené Českou národní bankou a osmi procent. Vychází se vždy z repo sazby platné první den kalendářního pololetí, ve kterém došlo k prodlení. Protože se v poslední době sazba několikrát měnila, jiné úroky se budou platit z dluhů vzniklých loni, jiné z dluhů z letošního prvního pololetí a jiné z dluhů, co vzniknou od  prázdnin dál:

Výše úroku je roční, rozpočítává se ale a naskakuje za každý den zpoždění.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Naše kalkulačka spočítá výši úroku z prodlení za vás.

Kalkulačka úroků z prodlení za půjčky, nájem a další pohledávky

Další kalkulačky

Hledáte pomocnou ruku?

Potřebujete radu nebo pomoc? V našich nových profesních rejstřících najdete odborníka, ke kterému to máte kousek:

Kdy vyúčtování není povinné

„Povinnost odevzdat nájemci vyúčtování pronajímateli odpadá jedině v případě, že se spolu písemně dohodli, že nájemné a částka za služby bude sloučená do jedné paušální platby, která se už následně nevyúčtovává,“ říká Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz. Tato varianta má ale omezení: u nájmů uzavřených na dobu delší než dvacet čtyři měsíců nebo na dobu neurčitou není možné do paušální platby zahrnout platbu za dodávku tepla, centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody a odvádění odpadních vod; platby za tyto služby je nutné vyúčtovat.

Když vyúčtování nedostanete včas

Pokud vám pronajímatel vyúčtování služeb ve čtyřměsíční lhůtě neposkytne, nezbývá než se zákonného nároku domáhat u soudu. Nájemce má také nárok na pokutu z prodlení. Její výši si můžete sjednat v nájemní smlouvě, ne ale úplně libovolně, sankce nesmí přesáhnout padesát korun za den prodlení. Když si výši pokuty smluvně nedohodnete, vychází se ze zákona: pokuta dělá padesát korun denně.

Propojeno!

Jak vystěhovat neplatiče

Zbavit se nájemníka, který neplatí, nemusí být jednoduché. Spor se může táhnout roky. Zvlášť když neplatič odejít nechce, využije všech obranných prostředků, které mu zákon dává, a vy chcete postupovat legálně:

Nájemník neplatí, odejít nechce. Jak ho vystěhovat

Když s vyúčtováním nesouhlasíte

„Pokud nájemce nesouhlasí s předloženým vyúčtováním, může písemně požádat o nahlédnutí do podkladů pro vyúčtování. Pronajímatel je povinen nejpozději do pěti měsíců po skončení zúčtovacího období doložit příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů,“ pokračuje Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz.

Když nájemce s čímkoli ve vyúčtování nesouhlasí, musí pronajímateli předložit své námitky neprodleně, nejpozději ale do třiceti dnů od doručení vyúčtování, respektive po doložení vyžádaných podkladů. Pronajímatel má pak na vyřízení námitek třicet dnů ode dne, kdy je od nájemce obdržel.

Když pronajímatel námitky uspokojivě (nebo vůbec) nevyřeší nebo včas nedojde k finančnímu vyrovnání, pronajímatel tedy včas nevrátí přeplatek a ani po vaší výzvě to nenapraví, nezbývá než se obrátit na soud.

Smí pronajímatel blokovat kauci?

Ukončíte nájem, ale ještě jste nevyrovnali nedoplatky za služby, může pronajímatel blokovat kauci (jistotu) do doby, než podle vyúčtování služeb nedoplatek uhradíte? „Kauce má být vrácena v den ukončení nájmu a je tedy vymahatelná den po jeho skončení, pronajímatel ji do zaplacení služeb zadržovat nesmí. Může ale kauci samozřejmě započíst oproti již splatným dluhům nájemce vůči pronajímateli,“ uzavírá Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+95
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2019 10:14

Citace - Xxx / 27.03.2019 17:52

Dobry den prestehovali sme se do jineho.bytu jen o.patro vis a chtej pome.viuctovani za rok 2018 de udelat to i bez vody.majitelka.nechce dat viuctovani za vodu dekuji


já bych se zaměřil na to, aby sis dodělal základku retarde!

Zobrazit celé vlákno

+38
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 7. 2020 15:28

Ukrajino jdi do ...

Zobrazit celé vlákno

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

4. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

Vládní politici říkají, že většině z nás elektřina zdraží jen trochu. Opoziční říkají, že moc. Naše kalkulačka říká pravdu. I když jen orientačně a zatím ne definitivně.

ČEZ, Innogy a MND hlásí další zlevnění energií

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČEZ, Innogy a MND hlásí další zlevnění energií

Dodavatelé elektřiny a plynu oznamují další snížení cen pro domácnosti. ČEZ od ledna zlevní nefixované ceny elektřiny a plynu, Innogy od prosince zlevní elektřinu a MND od listopadu... celý článek

Partners Financial Services