Vyúčtování služeb. Na co má nárok nájemce, na co pronajímatel

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 16. 5. 2018 | 27 komentářů
Do kdy vám musí pronajímatel dodat vyúčtování služeb? Co dělat, když s ním nesouhlasíte? Do kdy musíte zaplatit nedoplatky nebo naopak dostat zpátky přeplatek? A jak vysoké pokuty nájemci i pronajímateli hrozí, když povinnosti poruší? Odpovíme.
Vyúčtování služeb. Na co má nárok nájemce, na co pronajímatel

Vyúčtování plateb za služby musí pronajímatel nájemníkovi doručit nejpozději do čtyř měsíců po konci zúčtovacího období – to smí být nejvýš dvanáctiměsíční a jeho start určuje pronajímatel. Pokud nájem ukončíte dřív, pravidlo se nemění – zákonná čtyřměsíční lhůta na předložení vyúčtování se rozbíhá s koncem původně sjednaného zúčtovacího období, nikoli s koncem nájmu. Na vyrovnání nedoplatků má nájemce čtyři měsíce ode dne doručení vyúčtování. Stejně dlouhá lhůta platí pro navrácení přeplatku od pronajímatele.

Když nájemce nebo pronajímatel dluh včas nevyrovná, má druhá strana nárok na úrok z prodlení.

Propojeno!

Dluhy na nájmu

Když nájemník neplatí, nehrozí mu jen výpověď z bytu, naskakuje taky úrok z prodlení. Spočítá vám ho naše kalkulačka. Přečtěte si podrobnosti. I o tom, co už si pronajímatel účtovat nesmí.

Dluhy na nájmu: jak rostou. Přehled a kalkulačka úroků

Výši úroku z prodlení si můžete sjednat ve smlouvě – jeho výše ale podle občanského zákoníku nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Když se ve smlouvě na výši úroku výslovně nedohodnete, vychází se z nařízení vlády (č. 351/2013 Sb.), podle kterého se úrok z prodlení rovná součtu repo sazby stanovené Českou národní bankou a osmi procent. Vychází se vždy z repo sazby platné první den kalendářního pololetí, ve kterém došlo k prodlení. Protože se v poslední době sazba několikrát měnila, jiné úroky se budou platit z dluhů vzniklých loni, jiné z dluhů z letošního prvního pololetí a jiné z dluhů, co vzniknou od  prázdnin dál:

Výše úroku je roční, rozpočítává se ale a naskakuje za každý den zpoždění.

Naše kalkulačka spočítá výši úroku z prodlení za vás.

Kalkulačka úroků z prodlení za půjčky, nájem a další pohledávky

Další kalkulačky

Hledáte pomocnou ruku?

Potřebujete radu nebo pomoc? V našich nových profesních rejstřících najdete odborníka, ke kterému to máte kousek:

Kdy vyúčtování není povinné

„Povinnost odevzdat nájemci vyúčtování pronajímateli odpadá jedině v případě, že se spolu písemně dohodli, že nájemné a částka za služby bude sloučená do jedné paušální platby, která se už následně nevyúčtovává,“ říká Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz. Tato varianta má ale omezení: u nájmů uzavřených na dobu delší než dvacet čtyři měsíců nebo na dobu neurčitou není možné do paušální platby zahrnout platbu za dodávku tepla, centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody a odvádění odpadních vod; platby za tyto služby je nutné vyúčtovat.

Když vyúčtování nedostanete včas

Pokud vám pronajímatel vyúčtování služeb ve čtyřměsíční lhůtě neposkytne, nezbývá než se zákonného nároku domáhat u soudu. Nájemce má také nárok na pokutu z prodlení. Její výši si můžete sjednat v nájemní smlouvě, ne ale úplně libovolně, sankce nesmí přesáhnout padesát korun za den prodlení. Když si výši pokuty smluvně nedohodnete, vychází se ze zákona: pokuta dělá padesát korun denně.

Propojeno!

Jak vystěhovat neplatiče

Zbavit se nájemníka, který neplatí, nemusí být jednoduché. Spor se může táhnout roky. Zvlášť když neplatič odejít nechce, využije všech obranných prostředků, které mu zákon dává, a vy chcete postupovat legálně:

Nájemník neplatí, odejít nechce. Jak ho vystěhovat

Když s vyúčtováním nesouhlasíte

„Pokud nájemce nesouhlasí s předloženým vyúčtováním, může písemně požádat o nahlédnutí do podkladů pro vyúčtování. Pronajímatel je povinen nejpozději do pěti měsíců po skončení zúčtovacího období doložit příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů,“ pokračuje Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz.

Když nájemce s čímkoli ve vyúčtování nesouhlasí, musí pronajímateli předložit své námitky neprodleně, nejpozději ale do třiceti dnů od doručení vyúčtování, respektive po doložení vyžádaných podkladů. Pronajímatel má pak na vyřízení námitek třicet dnů ode dne, kdy je od nájemce obdržel.

Když pronajímatel námitky uspokojivě (nebo vůbec) nevyřeší nebo včas nedojde k finančnímu vyrovnání, pronajímatel tedy včas nevrátí přeplatek a ani po vaší výzvě to nenapraví, nezbývá než se obrátit na soud.

Smí pronajímatel blokovat kauci?

Ukončíte nájem, ale ještě jste nevyrovnali nedoplatky za služby, může pronajímatel blokovat kauci (jistotu) do doby, než podle vyúčtování služeb nedoplatek uhradíte? „Kauce má být vrácena v den ukončení nájmu a je tedy vymahatelná den po jeho skončení, pronajímatel ji do zaplacení služeb zadržovat nesmí. Může ale kauci samozřejmě započíst oproti již splatným dluhům nájemce vůči pronajímateli,“ uzavírá Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz.

Líbil se vám článek?

+65
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2019 10:14

Citace - Xxx / 27.03.2019 17:52

Dobry den prestehovali sme se do jineho.bytu jen o.patro vis a chtej pome.viuctovani za rok 2018 de udelat to i bez vody.majitelka.nechce dat viuctovani za vodu dekuji


já bych se zaměřil na to, aby sis dodělal základku retarde!

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 1. 2019 21:44, Josef

Kupte si stan

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

Před několika lety rozšířil developer Lubomír Šilhavý svou nabídku kanceláří o coworkingová centra WorkLounge. Teď chce flexibilním profesionálům nabídnout coliving. Komunitní bydlení... celý článek

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

13. 5. 2021 | Vladimír Zuzák | 4 komentáře

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

Jak je na tom český realitní trh po roce s koronavirem? Co se teď víc vyplatí: pronajmout, nebo raději prodat? Tato otázka nemá univerzální odpověď. Každý kraj, město a vesnice jsou... celý článek

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

3. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

Průměrná tržní cena bytů loni stoupla meziročně téměř o 13 procent. Rodinné domy zdražily o desetinu a pozemky o více jak 13 procent. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů... celý článek

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají... celý článek

Na turisty už nesázejte. Dlouhodobý nájemník je jistá investice

2. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 1 komentář

Na turisty už nesázejte. Dlouhodobý nájemník je jistá investice

Spoléhat se jen na turisty jakožto krátkodobé nájemníky už bude riskantní, říká Michal Rambousek, potvrzuje zakladatel služby TvůjSprávce.cz, která se specializuje na dlouhodobé pronájmy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.