Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nájemník neplatí, odejít nechce. Jak ho vystěhovat

| rubrika: Jak na to | 18. 4. 2018 | 16 komentářů
Zbavit se nájemníka, který neplatí, nemusí být jednoduché. Spor se může táhnout roky. Zvlášť když neplatič odejít nechce, využije všech obranných prostředků, které mu zákon dává, a vy chcete postupovat legálně.

Když nájemník přestane platit, můžete jeho dluh pokrýt z kauce (řečí zákona jistoty), pokud vám ji zaplatil. To je ale jen dočasné řešení. Když neplatí dál, budete ho chtít pravděpodobně vystěhovat. Jenže to nemusí být snadné, výpověď z bytu nestačí.

Kdy můžete dát výpověď

Nájem podle občanského zákoníku může skončit výpovědí, odstoupením od smlouvy nebo uplynutím doby, na kterou byl sjednaný. Když chcete dát nájemníkovi výpověď, musíte pro to mít zákonný důvod – a neplacení nájemného je jedním z nich.

Pozor! Když je pronájem sjednaný na dobu určitou, ale nájemce (nájemník) do tří měsíců byt nevyklidí a pronajímatel ho k tomu nevyzve, bere se za to, že je nájem uzavřený znovu na stejnou dobu, jako byl dřív. Nejvýš ale na dva roky, pokud se ve smlouvě nedohodnete jinak. Výzva k vyklizení musí být písemná. (§ 2285 občanského zákoníku)

Úroky z prodlení

Když vám někdo dluží – třebas nájemné – každý den se k dluhu připočítává úrok z prodlení. Jeho výši jste si buď předem sjednali ve smlouvě, nebo je daná zákonem a odvozuje se od repo sazby České národní banky. Podstatné je, kdy dluh vzniknul – jiný úrok pasuje k dluhům z loňska a let předešlých, jiný k dluhům z letošního prvního pololetí. A zase jiný bude platit pro dluhy od července dál: 

Pokud vás ale teorie moc nebaví, jen chcete vědět, kolik se k dluhu přičítá, tu je kalkulačka:

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Když vám nájemce dluží za nájem, můžete nájemní smlouvu na dobu určitou i neurčitou, vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou, která začíná běžet od prvního kalendářního dne v měsíci, který následuje po doručení výpovědi nájemníkovi.

Když vám nezaplatí nájem a služby za tři měsíce a víc, máte právo dát mu okamžitou výpověď, bez výpovědní doby – nájem končí doručením výpovědi. Třemi měsíci se tu ale nemyslí časový úsek; podstatná je výše dluhu. Když nájemník tři měsíce platí nájem a služby jen částečně, okamžitou výpověď dostat nemůže. Jde to teprve, když dluh přesáhne tři nájmy (a úhrady za služby).

Jenže ani okamžitá výpověď v praxi nemá okamžité účinky. Předem musíte nájemce písemně vyzvat, aby dluh uhradil, jinak bude výpověď z nájmu neplatná. Když ani po písemné urgenci nezaplatí, můžete mu dát okamžitou výpověď – pak má měsíc na to, aby byt vyklidil a předal vám ho.

Co je dobré vědět o výpovědi z nájmu

Výpověď (okamžitá i s výpovědní lhůtou) musí být písemná. Je třeba v ní jasně uvést, jaké důvody k ní vedly. A také v ní musíte nájemníka informovat, že pokud s uvedenými důvody nesouhlasí, má právo vznést námitky nebo se obrátit na soud s žádostí o přezkoumání její oprávněnosti. Když výpověď tyto náležitosti nemá, je neplatná.

Nájemník může do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď byla doručená, podat soudu návrh, aby přezkoumal, jestli je výpověď oprávněná. Podání takového návrhu samozřejmě nebrání tomu, aby nájemník byt dobrovolně opustil. Horší bude, když se nebude chtít hnout.

Násilím ho k vyklizení bytu nutit nemůžete, nemůžete mu sbalit kufry a vytáhnout ho za flígr na ulici. A to platí, i když se nájemník sám na soud neobrací.

Samozřejmě je tu možnost, že se nájemník nebude bránit ani si nikde stěžovat. Ale jestli zná svá práva, hrozí, že na vás podá trestní oznámení.

Jako pronajímatel máte v podstatě jedinou legální šanci, jak se nájemníka, který odmítá odejít, zbavit: obrátit se na soud. Konkrétně podat žalobu na vyklizení nemovitosti. Soud následně může (ale nemusí) obě řízení sloučit do jednoho. Může se taky stát, že soud řízení o vyklizení bytu přeruší, dokud se nerozhodne o oprávněnosti výpovědi z nájmu. Celý proces se nakonec může táhnout i roky.

Kupujete? Poradíme!

Srovnání půjček na bydlení

Chcete taky zažít radosti pana domácího? Nebo se chcete zbavit starostí s domácím? Koupili byste byt, jen jaksi nevíte, z čeho ho platit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Silou radši ne

Když se do prázdného bytu nebo domu někdo svévolně nastěhuje, aniž k tomu měl oprávnění, tedy byt v podstatě obsadí jako squatter, páchá trestný čin. Jenže: pokud váš nájemník měl platnou nájemní smlouvu a byt nepřetržitě užívá, nikdy ho nevyklidil a neodevzdal, tím, že v bytě zůstává, žádný trestný čin nepáchá – bez ohledu na to, že nájemní smlouva už byla ukončená a nájemník od vás dostal výpověď. Jeho jednání je sice protiprávní, ale případnou trestní odpovědnost za něj může nést teprve ve chvíli, kdy soud pravomocně rozhodne, že musí byt vyklidit.

A pozor: pokud naopak vy, jako pronajímatel, bez souhlasu nájemníka nebo proti jeho vůli vstoupíte do bytu, který stále obývá, může být vaše jednání v krajním případě vyhodnocené jako trestný čin porušování domovní svobody.

Abyste nájemníka mohli vystěhovat, musíte mít v ruce rozhodnutí soudu. Když se nájemník ani ve lhůtě určené v rozsudku nevystěhuje, můžete případ předat soudnímu vykonavateli nebo exekutorovi, kteří nájemníka vystěhují. 

Odpojit energie? Má to rizika

Možná vás napadne, že zkusíte nepohodlného nájemce vystrnadit tak, že mu necháte odpojit vodu nebo elektřinu. S tím ale velmi opatrně. Spácháte totiž trestný čin – ať už energie odpojíte sami nebo úmyslně nezaplatíte dodavateli a počkáte, až energie odpojí on.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+36
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 4. 2018 16:06, Pronajímatel multimilionář

Tsss stačí podnájemní smlouva a jde ven hned :-) Tady Židák musí dělat smlouvu o tlustou jako Temno od Aloise Jiráska :-)

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 4. 2018 19:08, Ko

Měřiče odmontovat nepotřebujete, stačí zastavit dodávku. Navíc elektroměry jsou většinou venku na chodbě.
Autorovi článku: proč bych měla jednat protiprávně, pokud odpojím elektřinu (samozřejmě až poté, co jsme se časově dohrabali k okamžité výpovědi, postupuji legálně)? Je to můj byt a nájemník pozbyl okamžitou výpovědí právo tam zůstat, čili nevidím důvod, proč bych si měla hradit zálohy na elektřinu, když ji nepotřebuji. Váš výklad, že budu jednat protiprávně, slyším poprvé a při nejlepší vůli nemohu přijít na to, proč.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (josef 20. 04. 2018 12:30)

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

9. 9. 2018 | 0:17 | Milka

Ano DISKRIMINACE a tvrde rizena statem!Nejde pouze o to, koho si do sveho pustite atd. Dokonce, kdyz smlouva na dobu urcitou je ukoncena, nova neni napsana, tudiz neexistuje zadna smlouva, vy se do sveho domu nemuzete nastehovat,...více

21. 6. 2018 | 16:17 | JUDr. Miroslav Koběrský

JUDr. Miroslav Koběrský Narozen 5. ledna 1951, Vsetín Pracující důchodce, dříve podnikový právník bytových družstev
Telefon: 723753810 E-mail schránka JUDr. Miroslav Koběrský Kobersky.vs@centrum.cz
více

17. 5. 2018 | 21:01 | Ko

No ale já ji mám. A pište si, že když bude třeba, tak to udělám. Ostatně, bude stačit odpojit jen elektřinu, bez ní, myslím, plynový kotel nezapne. Problém je v batech akorát s vodou, naštěstí to je ta nejmenší položka....více

25. 4. 2018 | 15:48 | Pavel

Ty firmy (myšleno plynárny, elektrány a jiné -árny) mají ve zvyku, že buď provedete přepis nebo ukončíte smlouvu s demontáží nebo bez demontáže měřidel. Bez demontáže si koledujete o flastr, protože nájemník pojede vesele...více

23. 4. 2018 | 9:22 | josef

Takovejch lidi, co si tohle myslelo bylo spoustu. Pokud mate merice v bytu, tak treba v panelaku nemate sanci dodavku zastavit. Ani plyn, ani teplo, ani vodu. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK