Neplatíte včas? Úroky z prodlení rostou a budou růst dál

Když dlužník neplatí včas, dluh navyšuje úrok z prodlení. A to i tehdy, když ve smlouvě nebyl sjednaný. Tento zákonný úrok z prodlení se od prvního ledna po letech zvýšil. A v polovině roku vzroste zas.
Neplatíte včas? Úroky z prodlení rostou a budou růst dál

Po dlužníkovi, který se zpožďuje s placením svých závazků (v řeči paragrafů „je v prodlení“), může věřitel – pokud sám plní povinnosti, které vůči dlužníkovi má – chtít kromě splacení samotného dluhu také úroky z prodlení. Za každý den navíc. Výši úroku z prodlení si můžou dopředu dohodnout, ale neměla by být nepřiměřená – v rozporu s dobrými mravy, natož lichvářská, pak by věřiteli hrozil za jejich uplatňování a vymáhání trestní postih. Obvykle se ale na výši úroku z prodlení nemyslí, věřitel a dlužník si ho předem nedohodnou. Ostatně třeba ani nepočítají s tím, že jeden z nich bude věřitelem a druhý dlužníkem. Stejně dobře jako o pozdě splácenou půjčku může jít třeba o neplacený nájem. Pro případ, že žádný úrok z prodlení není dopředu dohodnutý, určuje ho nařízení vlády. Jeho výše je v něm stanovená na osm procent plus výše repo sazby České národní banky, jaká byla první den kalendářního pololetí, ve kterém došlo k prodlení. Pokud se tedy dostanete do prodlení s placením právě dnes, bude se váš věřitel při výpočtu úroku z prodlení dívat na repo sazbu platnou k prvnímu lednu.

Z historie úroků z prodlení

Před polovičkou roku 2013 se úroky z prodlení počítaly podle jiných pravidel a měnily se častěji. Čtenáře, který by se o tom chtěl dozvědět víc, odkážeme na článek Richarda W. FetteraBulletinu advokacie.

Budete platit víc. Poděkujte inflaci

Dlouhou dobu – od července 2013 do 31. prosince 2017 – byla roční sazba úroků z prodlení beze změny 8,05 procenta. Repo sazba roky stagnovala pět setinek procenta na nulou. Až loni se v ekonomice daly věci do pohybu. A na to – zejména na rychlý růst inflace – reagovala Česká národní banka. Ve druhém pololetí loňského roku dvakrát zvedla repo sazbu, nejprve na 0,25 a později na 0,5 procenta. Pro výpočet úroků z prodlení je podstatné až druhé zvýšení: to je sazba, která platila k prvnímu lednu, k začátku kalendářního pololetí. Proto tedy věřitelé budou moci po všech dlužnících, kteří se dostali a dostanou do prodlení letos od ledna do konce června, požadovat úroky z prodlení ve výši 8,5 procenta ročně.

Centrální banka ale svoje základní sazby zvyšovala i po Novém roce. Druhého února zvedla repo sazbu na 0,75 procenta. Pokud ji nestačí do prázdnin zvednout ještě jednou, bude tedy pro prodlení vzniklá po letošním 30. červnu platit úroková sazba 8,75 procenta ročně.

Pozor!

Pro jistotu. Podstatné je, kdy se dlužník dostane do prodlení se splácením. Pokud mu úroky z prodlení začnou nabíhat teď v únoru, jejich výše se bude počítat podle repo sazby platné na začátku roku. Napořád, i když se mezitím zvedla repo sazba a od července bude pro nová prodlení platit úrok vyšší.

Od kdy do kdy úroky účtovat a jak

Úroky z prodlení může věřitel dlužníkovi napočítat od 1. dne prodlení, tedy ode dne následujícího po dni, ke kterému mělo být zaplaceno, až do posledního dne prodlení, kterým je den, kdy dlužník konečně aspoň dodatečně zaplatil.

Výpočet úroků z prodlení můžete svěřit naší kalkulačce:

Kalkulačka úroků z prodlení za půjčky, nájem a další pohledávky

Další kalkulačky

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, repo sazba, úroky z prodlení

A tohle už jste četli?

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Češi nejsou finančně zdraví. Proti téhle krizi mají slabou imunitu

13. 9. 2022 | Jana Divinová

Češi nejsou finančně zdraví. Proti téhle krizi mají slabou imunitu

Z evropského srovnání „finančního zdraví“ vyšli Češi slušně. Jenže se srovnávala data z loňska. Mezitím přišlo zdražování energií a inflace a ukazuje se, že zdraví je relativní: proti... celý článek

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

Akce, díky které se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, od 1. září pokračuje. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se mírně změnila. Na dlouhou dobu má jít o poslední podobnou... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 7. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Rejstřík vyloučených osob z hazardních her se od začátku července rozšíří o přibližně šest tisíc neplatičů alimentů. Konkrétně o lidi neplnící svou vyživovací povinnost k nezaopatřenému... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.