Sazby na vytápění a ohřev vody. Jak získat levnější elektřinu

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 21. 5. 2018 | 5 komentářů
Noční proud je minulostí, ale pokud doma máte přímotopy nebo bojler, může vám i tak do zásuvek proudit levnější elektřina. Jak získat výhodnější sazbu? A jak poznáte, že jde lacinější proud?
Sazby na vytápění a ohřev vody. Jak získat levnější elektřinu

Místo nočního proudu najdete dnes v ceníkách dodavatelů elektřiny pojem nízký tarif. Vyplatí se, pokud je vaše spotřeba vyšší, když například topíte elektrickými přímotopy, máte tepelné čerpadlo nebo si ze zásuvky dobíjíte auto. Využít levnější proud ale pochopitelně můžou i další spotřebiče v domácnosti, můžete tak například levněji vyprat prádlo nebo umýt nádobí v myčce.

Levnější elektřině se celé roky říkalo noční proud a toto označení je zažité. To proto, že dřív do zásuvek proudila hlavně v noci. U řady sazeb ale dnes může elektřina v nízkém tarifu jít jak v noci, tak i během dne. Záleží na předpokládaném zatížení sítě.

Seřezejte náklady

Ceny plynu a elektřiny rostou. Zajistěte si nejvýhodnější nabídku, dokud je čas.


Nevíte? Nevadí. Poradíme vám.

Elektřina pro vytápění i nabíjení elektromobilu

Každý odběratel elektřiny spadá pod některou z distribučních sazeb. Dvě z nich (D01d a D02d) jsou určené pro domácnosti, které elektřinou svítí a napájejí běžné spotřebiče, jako je třeba lednička, myčka, pračka nebo televize. Abyste na tyto dvě sazby dosáhli, nemusíte splňovat žádné speciální podmínky. D01d je vhodná pro byty s malou spotřebou, například pro jednočlenné domácnosti.

Dvoutarifních distribučních sazeb je sedm. Po část dne proudí do zásuvek levnější elektřina. „Pro přiznání konkrétní dvoutarifní sazby je ale vždy potřeba splnit podmínky stanovené k jednotlivým typům sazby. Na odběrném místě musí být řádně nainstalovány příslušné spotřebiče,“ uvádí Božena Herodesová, tisková mluvčí E.ON.

O přidělení dvoutarifní sazby můžete požádat svého distributora (tedy nikoli dodavatele), působí v Česku tři: ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PRE Distribuce. Aby vám výhodnější tarif přidělili, musíte splnit požadované podmínky, zejména využívat elektřinu pro ohřev teplé vody, pro vytápění nebo nově také pro nabíjení elektromobilů. Zároveň taky musíte doložit, že příslušný spotřebič, například bojler, přímotopy, akumulační kamna nebo tepelné čerpadlo, jsou zapojené. Tyto spotřebiče musí být nastaveny tak, aby pracovaly pouze v době platnosti nízkého tarifu. Zajistit musíte i zprávu revizního technika.

Sedmero sazeb s levnější elektřinou

Podle způsobu využití elektřiny v domácnosti můžete požádat o následující distribuční sazby, v nichž po část dne odebíráte levnější proud.

  • Sazba D25d je vhodná pro odběrná místa s elektrickými akumulačními spotřebiči. Elektřina v nízkém tarifu do vaší domácnosti proudí 8 hodin denně.
  • Sazba D26d je vhodná pro odběrná místa s vyšší spotřebou, typicky pro domácnosti vybavené elektrickými akumulačními spotřebiči pro vytápění. Časové omezení platnosti nízkého proudu je rovněž osmihodinové a je rozděleno do více časových úseků, nejvíce však do tří.
  • Sazba D27d je stvořená pro vlastníky a uživatele elektromobilů. Klienti můžou využívat osmihodinové pásmo v nízkém tarifu od 18 do 8 hodin, tedy v době, aby svůj elektromobil mohli pohodlně dobít.
  • Sazba D35d je vhodná pro odběrná místa s hybridním neboli smíšeným systémem elektrického vytápění, kdy nízký tarif platí 16 hodin denně.
  • Sazba D45d je určená pro odběrná místa s významným zastoupením elektrických přímotopných spotřebičů. Doba platnosti nízkého tarifu dosahuje v této sazbě 20 hodin denně.
  • Sazba D57d je vhodná sazba pro odběrná místa vytápěná topným elektrickým spotřebičem, jako je tepelné čerpadlo. Levnější elektřina do této domácnosti proudí 22 hodin denně.
  • Sazba D61d je určená především pro chalupáře a chataře. Doba nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 do neděle 22.00 hodin.

Přidělení sazby není jen tak

Výběr distribuční sazby je třeba podřídit využívaným spotřebičům, jejich příkonu a celkové spotřebě domácnosti. „Základní rozlišení na běžný standard je zjednodušeně takové: ohřívám vodu, topím, užívám akumulační spotřebiče, užívám přímotopné spotřebiče,“ říká Martin Schreier, tiskový mluvčí ČEZ.

Při nároku na dvoutarifní sazbu, kdy nízký tarif platí 22 hodin denně, je nutné splnit některé konkrétní podmínky, například prokázat předchozí instalaci přímotopů, akumulačního vytápění nebo tepelného čerpadla. „Jakmile naopak zákazník zmíněný spotřebič přestane používat, je povinen změnu nahlásit a distribuční sazbu změnit,“ dodává Martin Schreier.

Většina dodavatelů i distributorů elektřiny vám s výběrem vhodné distribuční sazby poradí, například na zákaznické lince nebo na své pobočce. Cestu k získání nízkého tarifu vám ovšem můžou znesnadnit parametry odběrného místa, například nedostatečně velký jistič v odběrném místě. Pokud budete o navýšení velikosti jističe žádat, musíte si pozvat revizního technika, který žádost připraví. Spotřebiče, na něž se nízký tarif vztahuje, musí být v době kdy běží vysoký tarif, technicky blokované.

Jak poznáte levnější proud?

Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem je řízeno centrálně prostřednictvím hromadného dálkového ovládání (HDO). Domácnost, která má dvoutarifní sazbu, musí mít instalovaný přijímač HDO, který spíná příslušné elektrické okruhy i měření na elektroměru.

Informaci o platnosti nízkého tarifu zjistíte na webových stránkách distributora. Tyto časy nejsou pro všechny sazby jednotné a během roku se můžou měnit.

Líbil se vám článek?

+55
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Vládní novelu, která má pomoct s prudkým zdražením energií, podepsal prezident.

Hypotéka skoro za polovinu. Zkuste státní půjčku pro mladé

21. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Hypotéka skoro za polovinu. Zkuste státní půjčku pro mladé

V bance už hypotéku pod 4 % nedostanete. Státní fond ale nabízí lidem do 40 let půjčku na bydlení za 2,49 %. Zájem je veliký, zbývá necelých 500 milionů korun.

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

20. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing... celý článek

Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

19. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

Česká spořitelna založila společnost ČS Dostupné bydlení, která plánuje v úzké spolupráci s městy v následujících letech postavit stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů zejména... celý článek

Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

19. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

Ani na prosincových 2,99 % už teď v praxi nikdo nedosáhne. Noví zájemci v lednu těžko seženou hypotéku s úrokem pod 4 %.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.