Konec dobrý, všecko dobré. dTest radí, jak správně opustit nájemní byt

Lukáš Zelený | rubrika: Jak na to | 14. 5. 2018
Hlavu máte jak pátrací balon – však se říká, že než se stěhovat je lepší vyhořet. Ve všem shonu kolem nového bydlení ale nezapomeňte na to staré. Abyste z něj odcházeli podle pravidel a vzpomínky na něj vám neztrpkly.
Konec dobrý, všecko dobré. dTest radí, jak správně opustit nájemní byt

Abyste ale nemuseli hlavu zatěžovat zbytečným přemýšlením, v dTestu jsme pro vás připravili několik praktických rad. Projděte si náš pětibodový seznam, a když se ho budete držet, měli byste nájem ukončit bez problému a odevzdání bytu zpátky pronajímateli by mělo proběhnout hladce.

1. Kdy odevzdat byt

Když se s domácím nedohodnete jinak, musíte byt odevzdat v den určený zákonem.

Pokud nájem bytu ukončujete po dohodě s pronajímatelem, nejspíš nebude problém se s ním domluvit na konkrétním dni předání bytu, tak aby vám oběma vyhovoval. Pokud se nedohodnete, bude se den předání bytu řídit zákonem. U nájmu na dobu určitou musíte byt předat v den, který je určen v nájemní smlouvě jako den skončení nájmu. Končí-li nájem výpovědí, musíte byt odevzdat poslední den výpovědní doby. Je-li nájem bytu vypovídán bez výpovědní doby, což se může stát při závažném porušení povinností nájemce i pronajímatele, musíte ho odevzdat do měsíce od skončení nájmu.

Jestliže probíhá soudní řízení, ve kterém se má rozhodnout, jestli ke skončení nájmu platně došlo, nemusíte se až do pravomocného ukončení řízení z bytu vystěhovat.

Lukáš Zelený

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

2. Předávací protokol je jistota

Klíč ve schránce sice stačí, ale papír je papír.

Podle zákona k odevzdání bytu stačí, abyste pronajímateli předali klíče, třeba i jen vhozením do poštovní schránky, umožnili mu vstup do bytu a nebránili mu v jeho užívání. Doporučujeme ale sepsat s pronajímatelem protokol o předání bytu. Jeho součástí může být i fotodokumentace nebo videonahrávka zachycující stav bytu. Byt byste podle zákona měli odevzdat ve stavu odpovídajícím běžnému opotřebení. Pokud máte k dispozici protokol o převzetí bytu na začátku nájmu, můžete snadno porovnat pomocí obou protokolů stav bytu před a po. Do protokolu zaznamenejte stavy měřáků energií, abyste později neplatili víc, než jste spotřebovali, platíte-li pronajímateli za služby formou záloh.  

3. Co vracet do původního stavu? Musíme malovat?

Už v nájemní smlouvě se můžete s pronajímatelem dohodnout, jak to bude s vámi prováděnými úpravami bytu. V první řadě tedy na tom, jestli vůbec můžete úpravy provést. Případně taky jestli vám je pronajímatel proplatí, případně jestli si je můžete „odbydlet“ – nějakou dobu neplatit nájem nebo platit nájem snížený. Obecně platí, že bez souhlasu pronajímatele můžete úpravy provádět jen ve výjimečných případech (například kvůli tělesnému hendikepu), a pokud vám je povolí soud. I v případě, že úpravami provedenými bez souhlasu pronajímatele či soudu zvýšíte hodnotu bytu, pronajímatel vám je nemusí proplácet. Po skončení nájmu musíte úpravy odstranit, ledaže byste se dohodli s pronajímatelem na opaku.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Jestliže nájem trvá delší dobu, měli byste byt i vymalovat, zvlášť jestli jste ho převzali čerstvě vymalovaný. Tady se vychází z hygienických doporučení, podle kterých by se měl byt malovat každých čtyři až pět let, a také z toho, že malování během nájmu patří mezi běžnou údržbu prováděnou dle zákona nájemcem.

4. Řekněte si o vrácení kauce.

Jestliže jste na začátku složili pronajímateli kauci, požádejte při skončení nájmu o její vrácení. Pronajímatel má právo si ji započítat pouze na náhradu škody či dlužné platby.

5. Nezapomeňte na přepis energií.

Jestliže na sebe máte napsanou elektřinu a plyn, pohlídejte si jejich přepsání. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět, ovšem smlouvu na dobu určitou si obvykle budete muset převést do nového bydliště, jestliže nebudete chtít platit smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy. Stěhování totiž jako důvod pro předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou uznávají jen někteří dodavatelé. Můžete se také zkusit domluvit, že ve smlouvě bude pokračovat nový obyvatel bytu.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Energie zlevňují. Je čas změnit dodavatele elektřiny a plynu?

22. 4. 2023 | Jana Divinová

Energie zlevňují. Je čas změnit dodavatele elektřiny a plynu?

Trh se pomalu uklidňuje, dodavatelé elektřiny a plynu přicházejí s nabídkami citelně pod vládním cenovým stropem. Analytici ani zástupci velkých společností nepředpokládají, že by před... celý článek

Soud: SVJ nesmí zakázat krátkodobé pronájmy bytu

13. 4. 2023 | Petr Kučera

Soud: SVJ nesmí zakázat krátkodobé pronájmy bytu

Nejvyšší soud poprvé řešil otázku, jestli společenství vlastníků může ve svých stanovách omezit opakovaný pronájem bytů přes platformy jako Airbnb.

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Spořitelna staví dostupné byty pro sestřičky, doktory a učitele

4. 4. 2023 | Hynek Just

Spořitelna staví dostupné byty pro sestřičky, doktory a učitele

Po vzoru Rakouska, Německa, Nizozemska či Finska se i v Česku začíná řešit, jak zajistit chybějící tisíce dostupných nájemních bytů pro profese typu zdravotníků, policistů či učitelů.... celý článek

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

19. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

Tři čtvrtiny obyvatel Česka chtějí bydlet raději v rodinném domě (74 %) než v bytě (26 %). V naprosté většině přitom preferují vlastnictví nemovitosti před pronájmem. Ukázal to lednový... celý článek

Partners Financial Services