Konec dobrý, všecko dobré. dTest radí, jak správně opustit nájemní byt

Lukáš Zelený | rubrika: Jak na to | 14. 5. 2018
Hlavu máte jak pátrací balon – však se říká, že než se stěhovat je lepší vyhořet. Ve všem shonu kolem nového bydlení ale nezapomeňte na to staré. Abyste z něj odcházeli podle pravidel a vzpomínky na něj vám neztrpkly.
Konec dobrý, všecko dobré. dTest radí, jak správně opustit nájemní byt

Abyste ale nemuseli hlavu zatěžovat zbytečným přemýšlením, v dTestu jsme pro vás připravili několik praktických rad. Projděte si náš pětibodový seznam, a když se ho budete držet, měli byste nájem ukončit bez problému a odevzdání bytu zpátky pronajímateli by mělo proběhnout hladce.

1. Kdy odevzdat byt

Když se s domácím nedohodnete jinak, musíte byt odevzdat v den určený zákonem.

Pokud nájem bytu ukončujete po dohodě s pronajímatelem, nejspíš nebude problém se s ním domluvit na konkrétním dni předání bytu, tak aby vám oběma vyhovoval. Pokud se nedohodnete, bude se den předání bytu řídit zákonem. U nájmu na dobu určitou musíte byt předat v den, který je určen v nájemní smlouvě jako den skončení nájmu. Končí-li nájem výpovědí, musíte byt odevzdat poslední den výpovědní doby. Je-li nájem bytu vypovídán bez výpovědní doby, což se může stát při závažném porušení povinností nájemce i pronajímatele, musíte ho odevzdat do měsíce od skončení nájmu.

Jestliže probíhá soudní řízení, ve kterém se má rozhodnout, jestli ke skončení nájmu platně došlo, nemusíte se až do pravomocného ukončení řízení z bytu vystěhovat.

Lukáš Zelený

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

2. Předávací protokol je jistota

Klíč ve schránce sice stačí, ale papír je papír.

Podle zákona k odevzdání bytu stačí, abyste pronajímateli předali klíče, třeba i jen vhozením do poštovní schránky, umožnili mu vstup do bytu a nebránili mu v jeho užívání. Doporučujeme ale sepsat s pronajímatelem protokol o předání bytu. Jeho součástí může být i fotodokumentace nebo videonahrávka zachycující stav bytu. Byt byste podle zákona měli odevzdat ve stavu odpovídajícím běžnému opotřebení. Pokud máte k dispozici protokol o převzetí bytu na začátku nájmu, můžete snadno porovnat pomocí obou protokolů stav bytu před a po. Do protokolu zaznamenejte stavy měřáků energií, abyste později neplatili víc, než jste spotřebovali, platíte-li pronajímateli za služby formou záloh.  

3. Co vracet do původního stavu? Musíme malovat?

Už v nájemní smlouvě se můžete s pronajímatelem dohodnout, jak to bude s vámi prováděnými úpravami bytu. V první řadě tedy na tom, jestli vůbec můžete úpravy provést. Případně taky jestli vám je pronajímatel proplatí, případně jestli si je můžete „odbydlet“ – nějakou dobu neplatit nájem nebo platit nájem snížený. Obecně platí, že bez souhlasu pronajímatele můžete úpravy provádět jen ve výjimečných případech (například kvůli tělesnému hendikepu), a pokud vám je povolí soud. I v případě, že úpravami provedenými bez souhlasu pronajímatele či soudu zvýšíte hodnotu bytu, pronajímatel vám je nemusí proplácet. Po skončení nájmu musíte úpravy odstranit, ledaže byste se dohodli s pronajímatelem na opaku.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Jestliže nájem trvá delší dobu, měli byste byt i vymalovat, zvlášť jestli jste ho převzali čerstvě vymalovaný. Tady se vychází z hygienických doporučení, podle kterých by se měl byt malovat každých čtyři až pět let, a také z toho, že malování během nájmu patří mezi běžnou údržbu prováděnou dle zákona nájemcem.

4. Řekněte si o vrácení kauce.

Jestliže jste na začátku složili pronajímateli kauci, požádejte při skončení nájmu o její vrácení. Pronajímatel má právo si ji započítat pouze na náhradu škody či dlužné platby.

5. Nezapomeňte na přepis energií.

Jestliže na sebe máte napsanou elektřinu a plyn, pohlídejte si jejich přepsání. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět, ovšem smlouvu na dobu určitou si obvykle budete muset převést do nového bydliště, jestliže nebudete chtít platit smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy. Stěhování totiž jako důvod pro předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou uznávají jen někteří dodavatelé. Můžete se také zkusit domluvit, že ve smlouvě bude pokračovat nový obyvatel bytu.

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

7. 7. 2021 | Viktor Mejzlík | 5 komentářů

Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

Brno rychle dohání Prahu v ceně nemovitostí. I přesto je stále výhodnější pořídit investiční byt právě v moravské metropoli.

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

Před několika lety rozšířil developer Lubomír Šilhavý svou nabídku kanceláří o coworkingová centra WorkLounge. Teď chce flexibilním profesionálům nabídnout coliving. Komunitní bydlení... celý článek

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

13. 5. 2021 | Vladimír Zuzák | 4 komentáře

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

Jak je na tom český realitní trh po roce s koronavirem? Co se teď víc vyplatí: pronajmout, nebo raději prodat? Tato otázka nemá univerzální odpověď. Každý kraj, město a vesnice jsou... celý článek

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

3. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

Průměrná tržní cena bytů loni stoupla meziročně téměř o 13 procent. Rodinné domy zdražily o desetinu a pozemky o více jak 13 procent. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů... celý článek

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.