Zbyla vám loňská dovolená? Přišel zlomový termín

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 7. 7. 2020 | 6 komentářů
O tom, kdy dostanete dovolenou, rozhoduje zaměstnavatel, i když v ideálním případě na váš návrh. Tohle pravidlo má ale jednu výjimku. A ta přichází ke slovu právě teď.
Zbyla vám loňská dovolená? Přišel zlomový termín

Zdroj: Shutterstock

Jestli vám ještě zbyla dovolená z loňského roku, zbystřete. Od července totiž můžete sami rozhodnout, kdy si ji chcete vybrat – tedy bez obvyklého souhlasu zaměstnavatele.

Stačí, když vám šéf do konce letošního června neurčil, kdy si zbytek loňské dovolené máte vzít. Rozhodující je, jestli o tom už rozhodl – bez ohledu na termín, který vám pro její čerpání stanovil (ten může připadat třeba i na podzim nebo Vánoce). 

Pokud ho zatím neurčil zaměstnavatel, můžete si teď termín zvolit vy. Platí přitom obecné pravidlo: oznámit to aspoň 14 dnů předem, a to písemně. Když se nedohodnete jinak, můžete tedy nastoupit na takovou dovolenou nejdřív od poloviny července – jestliže jste to nahlásili hned na začátku měsíce. Když to nahlásíte dneska, můžete si ji vzít nejdřív za 14 dnů. Zaměstnavatel už nemá možnost vás „přebít“ a určit jiný termín, ani nemusí vaši volbu odsouhlasit nebo potvrdit. Dejte si ale pozor, abyste mu oznámení opravdu prokazatelně doručili aspoň 14 dnů předem a splnili tak základní podmínku.

Pozor: Neznamená to, že by od července rozhodoval o termínu zbylé loňské dovolené už vždycky jenom zaměstnanec. Když váhá, takže nakonec ho s tím přece jenom předběhne zaměstnavatel, platí jeho rozhodnutí. Kdo dřív přijde...

Anketa

Kolik týdnů dovolené jste si loni vybrali?

Ať už o tom rozhodne šéf, nebo sám zaměstnanec, měli by loňskou dovolenou vyčerpat do konce letošního roku. Nezáleží na tom, zda jde o zbytek ze základních čtyř týdnů (na které má nárok v zásadě každý podle zákona), nebo třeba jenom pátý týden, který jako benefit dobrovolně poskytuje firma.

Opakovaný převod nevyčerpané dovolené (tedy například z roku 2019 do roku 2021) připouští zákoník jenom ve třech situacích: zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo čerpal mateřskou či rodičovskou dovolenou.

Proplatit zbytek dovolené lze jenom na konci pracovního poměru; jinak je prioritou, aby si jí zaměstnanec skutečně vybral a využil „na zotavenou“. 

Vrať se do práce!

Ani písemně odsouhlasená dovolená ještě nezaručuje, že ji opravdu v původně plánované délce využijete. Firma ji může na poslední chvíli zrušit, nebo vás dokonce odvolat z už probíhající dovolené. To platí jak pro standardně určenou dovolenou, tak pro výše popsanou výjimku.

Pro zaměstnavatel je to vlastně krajní způsob, jak i po začátku července přece jenom „přebít“ vaše rozhodnutí vybrat si loňské volno podle vámi určeného termínu.

Odvolání nebo zrušení dovolené by firma měla vysvětlit provozními důvody, podle některých názorů dokonce naléhavými – každopádně takovými, které neexistovaly nebo nešly předpokládat dřív.

V takovém případě vám firma musí nahradit náklady, které vznikly bez vašeho zavinění. Typicky jde o storno zájezdu, náklady na rychlou dopravu na pracoviště (případně pak i návrat zpět do místa dovolené) a podobně. A když se vrátíte vlastním autem třeba ze zahraničí, možná vznikne zbytku rodiny potřeba půjčit si tam auto – jak na přesuny v cizině, tak na případný návrat domů bez vás.

Padáte únavou?

Zdroj: Shutterstock

Může o termínu a délce vaší dovolené rozhodovat opravdu jenom zaměstnavatel? Kdy ji může zrušit a odvolat vás z ní? A do kdy si musíte vybrat zbytek? Projděte si praktický přehled pravidel.

Chcete dovolenou, šéf je proti. Na co máte nárok?


Za dobu dovolené nedostáváte v práci mzdu ani plat, ale náhradu mzdy. Naše kalkulačka ji vypočítá. Máme pro vás i přehled pravidel.

Kdy se vyplatí vzít dovolenou? Kalkulačka náhrady mzdy

Také proto je důležité, abyste pokud možno už v době placení dovolené měli v ruce písemný souhlas zaměstnavatele s daným termínem (nejde-li o výjimku po 1. červenci týkající se loňské dovolené). Jedině v takovém případě můžete s jistotou uplatnit nárok na případnou náhradu.

Současně ale platí, že nemáte povinnost sledovat během dovolené pracovní e-mail, telefon nebo třeba přebírat poštu na adrese bydliště. Výzva k návratu do práce by se tak k vám nemusela včas dostat – a firma vás pak za to nemůže nijak trestat. Záleží ale na konkrétní situaci a třeba i předchozí domluvě.

Co se zbytkem letošní dovolené?

Čerpání dovolené vám zaměstnavatel podle zákoníku práce musí určit tak, abyste ji vyčerpali do konce kalendářního roku, za který náleží. Má to ale výjimku: Tuhle povinnost nemusí splnit, jestliže v tom brání naléhavé provozní důvody (na straně zaměstnavatele) nebo překážky v práci na straně zaměstnance (nemocenská, karanténa, péče o dítě, studium v souladu s potřebami zaměstnavatele a podobně). 

V zásadě tedy platí, že když si z vážného důvodu nemůžete vybrat dovolenou v příslušném kalendářním roce, nepřijdete o ni a převede se vám do dalšího roku – pokud se na tom se zaměstnavatelem dohodnete. Jde třeba o případ, když si kvůli pracovnímu vytížení (se souhlasem zaměstnavatele) nestihnete vybrat dovolenou v rozumném termínu a nebylo by spravedlivé, abyste ji pak museli povinně čerpat v sychravém počasí na konci listopadu, kdy ostatní členové rodiny obvykle nemají volno. 

Jenže: Když na tom přesto firma trvá a přikáže vám, abyste si vybrali zbytek dovolené do konce roku, těžko to změníte. S výjimkou zmíněného čerpání loňské dovolené po 1. červenci následujícího roku tak pořád platí hlavní zásada: o termínu rozhoduje zaměstnavatel – přestože má při tom zohlednit i oprávněné zájmy zaměstnance.

Převod dovolené bude snadnější

Od roku 2021 se zjednoduší převod té části dovolené, kterou máte nad rámec zákonem stanoveného minima (což jsou většinou čtyři týdny). Když to o požádáte, může vám ji firma převést do dalšího roku bez dalších podmínek. Typicky jde o pátý týden jako benefit od firmy.

S takovým zjednodušením počítá čerstvě schválená novela zákoníku práce. Konkrétně stanoví, že „s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance lze na základě jeho písemné žádosti část dovolené za kalendářní rok, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce a která přesahuje 4 týdny a u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol 6 týdnů, převést do následujícího kalendářního roku“.

Politici pracovali

Zdroj: Shutterstock

Novela zákoníku práce definitivně prošla. Nejvýznamnější změny se týkají výpočtu nároku na dovolenou (nově se bude počítat v hodinách místo dnů) a zavedení sdíleného pracovního místa. Zaměstnanci působící na táborech a akcích pro děti a mládež získají jeden týden placené dovolené navíc.

Výpočet dovolené se změní. A na dětské akce bude týden navíc

Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 7. 2020 13:36, deprese

Tak to jsou fakt dementní rady, jak se rozhádat se zaměstnavatelem. A při propouštění poletíte jako první. :D

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Pracovní úraz a trvalé následky. Na co máte nárok a jak postupovat?

17. 3. 2025 | Zbyněk Drobiš | 1 komentář

Pracovní úraz a trvalé následky. Na co máte nárok a jak postupovat?

Trvalé následky pracovního úrazu mohou výrazně ovlivnit nejen profesní, ale i osobní život zaměstnance. Jak správně postupovat, aby cesta za získáním odškodnění byla úspěšná?

Nová podpora v nezaměstnanosti: Co se změní a kolik dostanete?

11. 3. 2025 | Kateřina Hovorková

Nová podpora v nezaměstnanosti: Co se změní a kolik dostanete?

Výraznou změnu v systému podpory v nezaměstnanosti schválili poslanci. Žadatelé dostanou na začátku o dost víc peněz, aby se nebáli odejít z práce jen kvůli strachu z nezaplacených... celý článek

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

8. 3. 2025 | Petr Kučera

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Novela zákoníku práce, kterou schválili poslanci, mění některá pravidla týkající se výpovědní doby. Neobsahuje však obávanou „výpověď bez udání důvodu“, nerozšiřuje ani dosavadní výpovědní... celý článek

Změny v zákoníku práce prošly. Co všechno vás čeká?

7. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Změny v zákoníku práce prošly. Co všechno vás čeká?

Snadnější výpovědi, delší zkušební doba, dřívější návrat z rodičovské, možnost brigády už pro čtrnáctileté a další změny. Velkou novelu zákoníku práce schválili poslanci. Změní se také... celý článek

Úřad špatně počítal důchodový věk. Někomu ubral, jiným přidal

24. 2. 2025 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Úřad špatně počítal důchodový věk. Někomu ubral, jiným přidal

Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu uvádí nesprávné údaje o věku, kdy můžeme odcházet do penze.

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services