Výpočet dovolené se změní, souhlasí vláda. Vzniknou i sdílená místa

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 12. 2019 | 1 komentář

Vláda dnes podpořila novelu zákoníku práce z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.

Nejvýznamnější změny, které má od roku 2021 přinést, se týkají výpočtu nároku na dovolenou a zavedení sdíleného pracovního místa.

Nárok na dovolenou se má počítat jednodušším a spravedlivějším způsobem. Nově bude záviset na počtu odpracovaných hodin místo dnů. Změna se dotkne zaměstnanců s nepravidelnou pracovní dobou, jejichž pracovní den není pokaždé stejně dlouhý. Rozdíl oproti standardním osmi hodinám je vidět hlavně tam, kde se pracuje na směny, typicky v továrně nebo v dopravě. Některé směny trvají dvanáct hodin, jiné jenom šest. 

Usnadnit se má také převod nevyčerpaného zbytku dovolené do následujícího roku – ovšem jenom nad rámec čtyřtýdenního základu. Naopak změna, která mohla přinést spravedlivější proplácení dovolené, nakonec neprošla.

Samotná délka dovolené ze zákona – tedy v zásadě přinejmenším čtyři týdny pro každého – se měnit nemá. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) by sice ráda podpořila komunistický návrh přidat pátý týden všem, ale nesouhlasí s tím ani všichni ministři, natož zaměstnavatelské svazy.

Podrobnosti o změnách ve výpočtu dovolené, jejím převádění a proplácení jsme přinesli v samostatném článku

Kolik to hodí?

Kalkulačka čisté mzdy 2019

Hledáte si novou práci, víte, kolik firma nabízí jako hrubou mzdu, ale rádi byste věděli, kolik byste na konci měsíce přesně dostali do ruky? Použijte náš

Výpočet čisté mzdy 2019

Novela zákoníku práce zavádí také „sdílené pracovní místo“. Upraví situaci, kdy se víc zaměstnanců dělí o stejné místo, přičemž pracovní dobu (vzájemné střídání) si průběžně rozdělují mezi sebou. Takový systém může ve firmách fungovat už teď, novela mu ale dá jasná pravidla a měla by ho usnadnit.

Zjednoduší se doručování písemností. Doteď stačilo, když si zaměstnanec poštu nepřebíral, a oddaloval tak například začátek výpovědní doby. Podobně to bude fungovat i směrem k zaměstnavateli.

Novela zvyšuje i jednorázové odškodnění pozůstalých po člověku, který zemřel v zaměstnání, a úhradu za zřízení pomníku či desky. Nově porostou podle vývoje průměrné mzdy, zatímco doteď šlo o pevně určenou částku. 

Reaguje i na unijní směrnici ohledně takzvaného vysílání pracovníků do zemí Evropské unie.

Návrh teď zamíří k poslancům. Na novele se už dřív dohodlo ministerstvo práce se zástupci firem a odboráři. Vládní koalice slíbila, že nepodpoří případné poslanecké návrhy, které by šly nad rámec dohody.

Chcete víc?

Co konkrétně bude jinak? Čtěte podrobnosti ohledně výpočtu dovolené, jejím převádění a proplácení. Vyzkoušet můžete i kalkulačku.

Výpočet dovolené se změní. Má být spravedlivější


Pololetní čísla ukazují, kdo si za poslední tři roky nejvíc polepšil. Nebo třeba jak se liší mzdy podle dosaženého vzdělání, pohlaví a regionu.

Nejlépe a nejhůře placené práce v Česku. Projděte si nové žebříčky


Když vás zaměstnavatel vyšle na takzvanou služební cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se změní cestovní náhrady pro rok 2020?

Za pracovní cestu dostanete víc. Stoupne stravné i náhrada za auto

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

1. 2. 2023 | Veronika Hejná | 1 komentář

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali... celý článek

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

16. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.

Svátky v roce 2023. Kdy přinesou prodloužený víkend?

13. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Svátky v roce 2023. Kdy přinesou prodloužený víkend?

Na kdy připadají svátky v České republice v roce 2023? Kdy vycházejí těsně vedle víkendu? A jak budou zavřené obchody? Tady je přehled.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

11. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2023.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.