Můžete si prodloužit nebo zkrátit zkušební dobu?

Ani vy, ani firma si nejste jistí, jestli vám to spolu bude klapat. Můžete si prodloužit zkušební dobu? A může vám ji firma zkrátit, abyste nefrnknuli, dokud je to snadné? Neo z vás chvilku po nástupu udělají šéfa, budete mít novou zkušební dobu?
Můžete si prodloužit nebo zkrátit zkušební dobu?

Co je zkušební doba, ví asi každý. Zkušební doba sjednaná v pracovní smlouvě dává možnost jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci možnost poznat toho druhého, zaměstnanci zhodnotit podmínky práce a její ocenění, zaměstnavateli výkonnost, schopnosti a přínosnost zaměstnance pro firmu. A pokud něco z toho jednomu nebo druhému nevyhovuje, můžou se rozloučit a snadno a rychle pracovní poměr ukončit.

Rychlý a hladký rozchod

Během zkušební doby můžou obě strany pracovní poměr kdykoliv, z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu zrušit. Výjimkou je jedině čtrnáct dní pracovní neschopnosti zaměstnance, tehdy je chráněný a zaměstnavatel pracovní poměr zrušit nesmí. Jinak ale zaměstnavatel nepotřebuje žádné výpovědní důvody, nic. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je třeba provést písemně a oznámení o ukončení pracovního poměru doručit druhé straně, to jsou veškeré formality. Pracovní poměr pak skončí dnem doručení oznámení o jeho zrušení, není-li v něm uveden den pozdější. Když má zkušební doba skončit řekněme třeba 20. v měsíci, a je teprve 15., je možné ukončit pracovní poměr k tomuto dni nebo k jakémukoliv dalšímu dni až do onoho 20. dne.

Kalkulačky pro pracující

Čistému vše čisté. Kolik vyděláte a kolik z toho hned zase zaplatíte.


Však se nějak dohodneme. Ale na čem? Jaká je mzda, kolik musíte odvést na zdravotní a sociální pojištění a kolik budou daně:


Posílají vás na služební cestu? A kolik vám na ni dají?


Jedete na dovolenou? Kolik dostanete, když právě nepracujete?

Sjednat předem

Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději ten den, kdy má zaměstnanec do nové práce nastoupit, pokud je pracovní poměr zakládán pracovní smlouvu, nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance, je-li pracovní poměr zakládán jmenováním na vedoucí místo. To znamená, že zkušebka se nedá sjednávat dodatečně a zpětně, musí být dojednaná předem v pracovní smlouvě (nebo dodatku k ní) nebo – takříkajíc za minutu dvanáct – v první pracovní den. Dohoda na zkušební době musí mít písemnou podobu.

Nejvýš na tři, u šéfů na šest měsíců

Délka zkušební doby je na dohodě, nesmí být ale delší než tři měsíce ode dne vzniku pracovního poměru, případně než šest měsíců u vedoucího zaměstnance. Pro smlouvy na dobu určitou může být důležité ještě jedno omezení: zkušební doba nesmí být delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. Pokud bude sjednána delší zkušební doba, než dovoluje zákon, neznamená to, že by vůbec neplatila, bude trvat jenom povolené maximum – tři měsíce pro pěšáka, šest měsíců pro vedoucího.

Prodlužování jen o absence v práci a o dovolenou

Sjednaná zkušební doba se nesmí prodlužovat. Jediné přípustné prodloužení je „o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené“. Zkušebka se tedy prodlužuje jen o celé dny, které promarodíte nebo se třeba staráte o nemocného člena rodiny, o dohodnuté neplacené volno nebo o dny dovolené, pokud ji člověk už tak brzo po nástupu do práce dostane. Podrobněji jsme už o takovém prodlužování zkušební doby psali:

Není tedy možné vzít si dva měsíce na rozmyšlenou, jestli myslíme pracovní poměr vážně, a pak si říct, že vlastně pořád ještě nevíme a že bychom si snad nechali ještě jeden měsíc na další přemýšlení.

Anketa

Odcházeli jste někdy z práce ve zkušebce?

Platí, že řadový zaměstnanec může mít zkušebku maximálně tříměsíční, kdežto zaměstnanec vedoucí až půlroční. Není to ale tak, že když vás vezmou jako obyčejného zaměstnance a po dvou měsících ve zkušební době vám nabídnou šéfovskou židli, že byste se při tom dohodli na nějakém prodloužení zkušební doby, třebas o další dva měsíce. Podobně platí, že ani povýšení třeba po letech, není důvod pro nějakou novou zkušební dobu – samozřejmě se můžete se šéfem dohodnout, že budete dělat vedoucího na zkoušku, ale to je přece jenom něco docela jiného.

Pokud se na vás usměje štěstí s povýšením, samozřejmě gratulujeme, ale připomínáme, že být šéf má i jisté praktické nevýhody:

Zkrátit lze

Že sjednanou zkušební dobu není možné dodatečně prodloužit, ale neznamená, že ji nelze naopak platně dodatečně zkrátit. Smyslem (účelem) sjednání zkušební doby je, aby zaměstnanec a zaměstnavatel měli čas bezpečně se zorientovat a posoudit, jestli spolu opravdu chtějí být. Není ale vyloučeno, že to bude vědět dávno před uplynutím sjednané zkušební doby. Pokud jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec usoudí, že pracovní poměr splňuje jejich očekávání, není důvod jim bránit, aby smluvně (na základě vzájemné dohody) původně sjednanou zkušební dobu dodatečně zkrátili.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

17. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

Za každých deset let fyzicky náročné práce mají lidé odejít o rok dříve do důchodu. Na úlevu však oproti původnímu návrhu dosáhne mnohem méně lidí, což vadí odborům. Firmám se zase... celý článek

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

6. 5. 2022 | Martin Horvát | 4 komentáře

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

Při plnění pracovních úkolů může zaměstnanec způsobit škodu nějaké třetí osobě – typicky zákazníkovi, klientovi nebo dodavateli svého zaměstnavatele. Na koho se má poškozený obrátit... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti. Kolik teď dostanete, když přijdete o práci

25. 4. 2022 | Zdeněk Bauer | 9 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti. Kolik teď dostanete, když přijdete o práci

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

13. 4. 2022 | Martin Horvát | 7 komentářů

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

Okamžitá výpověď za předstírání přítomnosti na pracovišti. Užívání služebního auta bez souhlasu zaměstnavatele. Vyřizování soukromých záležitostí v pracovní době. Neoprávněné předložení... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.