Z povinného ručení můžete získat peníze i za rány na duši

Lukáš Kaplan | rubrika: Analýza | 3. 7. 2020
V druhém dílu seriálu o nárocích z povinného ručení se podíváme na odškodnění duševních útrap. Může jít až o statisícové částky.
Z povinného ručení můžete získat peníze i za rány na duši

Zdroj: Shutterstock

Po dopravní nehodě vám nemusí vzniknout nároky na odškodnění jen v souvislosti s poškozením vašeho těla, kterým jsme se věnovali v první části třídílného seriálu o nárocích z povinného ručení. Můžete žádat i o odškodnění za rány na duši.

Duševní útrapy jsou nemajetková újma, která vznikla manželce či manželovi, rodiči, dítěti nebo jiné osobě blízké v důsledku smrti poškozeného nebo bylo-li mu zvlášť závažně ublíženo na zdraví. Na rozdíl od dřívější právní úpravy není okruh osob ani výše odškodnění určena nijak fixně zákonem nebo podle tabulek.

Odčinění se určuje podle skutečné intenzity vztahů mezi poškozenými. Tato skutečnost činí klientům při uplatňování nároků značné potíže, protože popisovat pro pojišťovnu vztahy se svými nejbližšími, kteří zemřeli nebo utrpěli vážný úraz, není nic snadného. Je to ale pro získání odškodnění zcela zásadní. Proto v naší kanceláři s popisem duševních útrap pomáhají poškozeným kvalifikovaní pracovníci s psychologickým vzděláním. Díky tomu dokážou poškození svoje vztahy s blízkými a z toho plynoucí nároky lépe popsat.

O autorovi

  • Lukáš Kaplan je vystudovaný právník, odborník na problematiku sporů s pojišťovnami. V roce 2013 se stal jednatelem společnosti EUCS, která se zaměřuje na férové odškodnění pojistných událostí. Je garantem projektu PoradnaPoskozeneho.cz, který zajištuje pomoc poškozeným při nezaviněných dopravních nehodách a vážných pracovních úrazech.
  • Společnost EUCS od roku 2012 vymohla více než 400 milionů korun pro poškozené klienty na finančním trhu a vyhrála více než 1000 sporů s pojišťovnami. Poskytuje elektronické srovnání pojištění na českém trhu, nezávislou likvidaci pojistných událostí a provozuje i zmíněný projekt PoradnaPoskozeneho.cz.

U odškodnění duševních útrap pozůstalých se v současnosti aplikuje pravidlo, že jako základ pro odškodnění nejbližších rodinných příslušníků s nejintenzivnějšími citovými vazbami se bere dvacetinásobek průměrné mzdy. Aktuálně tedy 682 500 Kč. Podle okolností však může být odškodnění vyšší i nižší. Maximální odškodnění, které lze z naší zkušenosti v těchto případech získat, se pohybuje kolem 1 milionu korun pro jednoho poškozeného. Probíhají však i soudní spory o částky vyšší.

U odškodnění za závažné úrazy osob blízkých se výše plnění pohybuje v řádu desítek až nižších stovek tisíc korun. Například dcera, která psychicky trpí v důsledku vážného úrazu svojí matky, která má 3. stupeň invalidity, a o kterou dcera současně pečuje, může získat v rámci tohoto nároku 200 až 300 tisíc korun. Matka, jejíž dcera je v důsledku úrazu doživotně upoutána na lůžko, může nárokovat přibližně 500 tisíc korun. V těchto případech mluvíme o tzv. sekundárních obětech.

Nárok na odškodnění duševních útrap však může vzniknout i přímým účastníkům dopravních nehod. Zde pak mluvíme o tzv. primárních obětech dopravních nehod. Jedná se například o situace, kdy průběh léčení následků úrazu výrazně vybočuje z běžného rámce léčení, například když dochází k různým komplikacím, a v důsledku toho má poškozený o svůj život strach.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Vůz. Zdroj: Shutterstock.com
Vůz. Zdroj: Shutterstock.com

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Pod další odškodnitelné duševní útrapy zahrnujeme situace, které výrazně ovlivňují osobní život poškozených. Jde například o situaci, kdy poškozený nemůže absolvovat dlouho plánovanou dovolenou nebo prožít vánoční svátky s rodinou, zmešká promoci, nemůže být u porodu vlastního dítěte, nemůže odjet na svatební cestu nebo nemůže být přítomen na pohřbu blízké osoby. Patří sem i odškodnění pro těhotnou ženu, která v důsledku vlastního úrazu měla strach o to, aby se její dítě narodilo zdravé. Výše odškodnění se v těchto případech pohybuje zpravidla v řádů desítek tisíc korun, maximálně 100 až 150 tisíc korun.

Důležité je také vědět, že nárok na odškodnění újmy na zdraví a duševních útrap má i spolujezdec v automobilu nebo na motorce. Často se může jednat o situaci, kdy nehodu způsobí životní partner, jehož blízcí sedí na sedadlech spolujezdce. V těchto případech platí, že nároky z povinného ručení lze uplatnit i tehdy, kdy je v zájmu poškozených zastavit trestní stíhání vůči viníkovi, kterým může být právě rodinný příslušník.

Lukáš Kaplan

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Prohlídku pojištěného auta na dálku umí i ČPP

20. 4. 2021 | Petr Kučera

Prohlídku pojištěného auta na dálku umí i ČPP

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) zahájila ostrý provoz asistované prohlídky vozidla technikem na dálku. Klienti už díky tomu nemusejí přijet osobně při sjednání havarijního pojištění... celý článek

Povinné ručení: Garance ceny je fajn, ale přímá likvidace zásadní

13. 4. 2021 | Jiří Matusík | 11 komentářů

Povinné ručení: Garance ceny je fajn, ale přímá likvidace zásadní

Kooperativa od dubna láká na tříletou fixaci ceny pojištění auta. Jde o revoluční novinku na trhu, nebo něco takového nabízejí i konkurenti? Vyplatí se to? A na co si teď při sjednání... celý článek

Dvacet nejlepších finančních produktů. Hlasujte, kdo vyhraje

8. 3. 2021 | redakce Peníze.CZ

Dvacet nejlepších finančních produktů. Hlasujte, kdo vyhraje

Finálové kolo hlasování o Cenu veřejnosti Zlaté koruny vrcholí. I vy můžete vybírat z dvaceti nejoblíbenějších finančních produktů, které se probojovaly do užšího výběru. Hlasování... celý článek

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

31. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

Silvestrovský výběr z kuriózních hlášení klientů tuzemských pojišťoven. Letos se o ně podělily Uniqa a ERV Evropská pojišťovna, od ostatních jsme na konec přidali i to nejlepší z předchozích... celý článek

Na dálnice bez nálepky. Připravte se na e-známku

3. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Na dálnice bez nálepky. Připravte se na e-známku

Už žádné lepení a sloupávání z předního skla auta. Od příštího roku budou dálniční známky jen elektronické. Prodej začne v prosinci.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.