Pojišťovna odmítla platit za invaliditu, soud se ženy zastal

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 1. 7. 2020 | 7 komentářů
Dlouhý spor se znovu obrací, tentokrát ve prospěch ženy, které pojišťovna nechtěla vyplatit plnění za invaliditu. Uspěla s ústavní žalobou.
Pojišťovna odmítla platit za invaliditu, soud se ženy zastal

Zdroj: Shutterstock

Ústavní soud se zastal ženy, které pojišťovna nejprve odmítla vyplatit pojistné plnění za invaliditu a následně, když soudy rozhodly, že platit má, nechtěla vyplatit vše, protože prý došlo k promlčení.

Spor, který vznikl už na začátku minulého desetiletí, se tak nyní vrací k projednání ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Ten při jeho posuzování musí vzít v potaz stanovisko Ústavního soudu.

Žena si v roce 2010 vzala úvěr od Stavební spořitelny České spořitelny, a zároveň uzavřela pojištění schopnosti splácet s Pojišťovnou České spořitelny (ta se v roce 2019 sloučila s Kooperativou, která ve sporu pokračuje).

O rok později se žena stala invalidní a požadovala od pojišťovny plnění zhruba ve výši 350 tisíc korun.

Pojišťovna ale z několika důvodů plnit odmítla. Kromě jiného se u soudů bránila tím, že žena ji o výplatu pojistného plnění vůbec neměla nárok žalovat. To podle pojišťovny mohla udělat jen stavební spořitelna, se kterou žena smlouvu uzavřela.

Tento argument soudy nakonec neuznaly, přiznaly ženě právo pojišťovnu žalovat a nakonec uznaly i její nárok. Pojišťovna ale věc znovu napadla s tím, že už je nárok ženy promlčený. Obecné soudy to akceptovaly a ženě přiznaly jen 53 tisíc. Ta podala ústavní žalobu, se kterou tedy dnes uspěla.

Podle Ústavního soudu totiž není námitka promlčení nároku v tomto případě v souladu s dobrými mravy. Spor tedy bude pokračovat.

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+112
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 7. 2020 10:58, Franta

Taktéž i já mám velice špatnou zkušenost s přístupem České spořitelny, a.s., a její smluvní pojišťovnou. Asi před deseti léty jsem si bral u ČS, a.s., půjčku na větší obnos peněz. Před podpisem smlouvy jsem se chtěl chránit, proto jsem uzavřel v té době údajně velice výhodné pojištění neschopnosti splácet a to jak při dlouhodobé PN, invaliditě, ztrátě zaměstnání, ... Před podpisem tohoto pojištění jsem nahlásil, že se léčím pro chronické astma. Na toto mi příslušná pracovnice ČS sdělila, že toto nemá vliv na případné plnění. Když jsem toto nenašel ani ve výluce plnění, šel jsem do toho. V té době jsem byl ještě hodně bláhový a bankám jsem věřil. Má chyba. Po nějaké době se mi začala nemoc rozjíždět. Následně jsem po několika létech skončil na roční PN. Ihned jsem požádal o plnění pojistné smlouvy. K mému údivu mi místo plnění přišlo pouze sdělení, že se jedná o PN z důvodu chronické astma a dále o výpověď pojistné smlouvy. Pojistku, kterou jsem platil měsíčně 500 Kč (v té době ještě poměrně dost peněz) mi tedy vypověděli bez jakéhokoliv plnění. I když před podpisem smlouvy o tomto mém zdravotním problému věděli, nevrátili mi ani měsíční poplatek za pojistku. Nepomohlo ani odvolání. Lidi, nevěřte těmto společnostem. Jde jim pouze o zisk.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 7. 2020 5:34, podvod jak dělanej

ženská si vymyslela krásný podvod.
nejdříve se pojistila proti schopnosti splácet a pak jakoby náhodou po necelém roce se stala "invalidní" a šup... zaplaťte mi statisíce.
nejmenovala se náhodou eržika ??

-28
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Rixo startuje online srovnání životního pojištění

29. 4. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Rixo startuje online srovnání životního pojištění

Služba Rixo.cz oznámila, že jako první na trhu dokáže porovnat nabídky životního pojištění online. Po vyplnění základních údajů hned ukáže zájemcům konkrétní produkty s cenou a dalšími... celý článek

Kooperativa má v akci dvojnásobné plnění při invaliditě

31. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Kooperativa má v akci dvojnásobné plnění při invaliditě

Pojišťovna Kooperativa nabídne od začátku dubna do konce června zvýhodněné životní pojištění. U sjednaného rizika pojištění invalidity zdvojnásobí po celou dobu trvání smlouvy plnění... celý článek

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

22. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

Nejrizikovější úseky na českých silnicích najdete v Ústí nad Labem, v Hodoníně a u České Lípy. Ukazuje to Automapa Allianz, která vychází z oficiálních policejních statistik.

Pojištění dlouhodobé péče pomáhá těm, na které klasické životní pojištění nemyslí

25. 7. 2020 | Martin Vlnas

Pojištění dlouhodobé péče pomáhá těm, na které klasické životní pojištění nemyslí

„Je to produkt, který umožní poradci klidně spát,“ pochvaluje si Petr Němeček, ředitel externí distribuce pojišťovny NN její nové životní pojištění NN Orange. Jeho specialitou je pojištění... celý článek

Život po životě. Proč nepodcenit pojištění

5. 3. 2020 | Lukáš Patrman | 2 komentáře

Život po životě. Proč nepodcenit pojištění

Spousta lidí ignoruje životní pojištění, protože si nechce připustit, že se může stát něco špatného. Jeho smysl se naplno projeví ve chvíli, kdy je zle.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.