Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Českým pojišťovnám krize zatím hlavu nedělá

| rubrika: Co se děje | 2. 2. 2009 | 2 komentáře
Českým pojišťovnám krize zatím hlavu nedělá
Tuzemské pojišťovny zatím z krize nemají těžkou hlavu. Český pojistný trh vykazuje ve srovnání s jinými evropskými zeměmi vynikající výsledky a ani klienti naštěstí příliš „neplaší“. To je pozitivní. Zdražování pojistného se také prý zatím nerýsuje. S prognózami však přicházejí experti jen velmi opatrně.

Ačkoli současná situace na finančních trzích pořádně zatřásla s leckterými světovými finančními ústavy včetně evropských pojišťoven, tuzemské pojišťovnictví vykazuje stále pozitivní trendy. Český pojistný trh zažil i v roce 2008 silný vývoj a podle některých vybraných parametrů patří spolu se Slovinskem k těm nejrozvinutějším ve Střední a Východní Evropě (CEE). Tuzemský trh má slibné vyhlídky i podle mezinárodních ratingových agentur. Maximální možný rating poslední lednový týden získala od agentury Standard&Poors například Česká pojišťovna, která obdržela stejnou známku jako Česká republika, totiž A+ se stabilním výhledem. Český pojistný trh bude příznivě pokračovat podle expertů z agentur a tuzemských pojišťoven i letos. Růst se ale nejspíš zpomalí.

Postupná ztráta tempa růstu daná ekonomickým vývojem bude podle Marka Vícha z pojišťovny Kooperativa platit nejen pro Česko, ale i pro celý svět. Horší to prý bude především v těch zemích, kde dochází k výraznějšímu propadu HDP jako například v Pobaltí. Také vývoj pojistného trhu nejrozvinutějších zemí Západní Evropy se dá v nejbližší budoucnosti očekávat jako negativní. U zemí jako je Rakousko, bude nejspíš trh stagnovat, domnívá se analytik pojišťovacího sektoru Erste Group Christopha Schultes.

„Tuzemský pojistný trh ale zdaleka není ovlivněn finanční krizí plynoucí z amerického hypotečního trhu a to především díky konzervativnější investiční politice a díky kvalitní práci regulátora,“ konstatuje Zbyněk Veselý z představenstva pojišťovny Uniqa a dodává: „S ohledem na vynikající výsledky českého pojistného trhu v posledních letech neočekáváme proto do budoucna ani žádné drastické dopady, spíše konzervativní přístup při upisování rizik.“ Podle expertů z ČSOB Pojišťovny se rovněž zatím žádné výraznější změny domácího pojistného trhu nerýsují. Opatrně hovoří Marek Vích z pojišťovny Kooperativa: „Efekty krize jsou zatím časově posunuté oproti reálným problémům firem a občanů, takže uvidíme, co se odehraje letos. Bude také třeba odlišit skutečné dopady krize od jakéhosi emočního dopadu, který bude mít krize na občany. “

Anketa

Už jste někdy změnili či zrušili pojistnou smlouvu kvůli finančním problémům domácnosti?

Většina oslovených expertů se shoduje, že na analýzu rozhodování klientů vzhledem k vývoji v uplynulém roce je ještě relativně krátká doba a že krize se v chování klientů českých pojistných ústavů příliš neprojevuje. Podle České podnikatelské pojišťovny (ČPP) spíše vzrůstá počet dotazů, s nimiž se lidé obracejí na klientské centrum. „Klienti se v pojišťovně Uniqa pojišťují přibližně stejně jako v loňském roce. Nezaznamenali jsme ani nárůst pojistných podvodů. Musíme však zůstat ostražití, protože může nastat situace, že se někteří potencionální klienti mohou pokusit řešit své finanční problémy podvodem,“ upozorňuje Zbyněk Veselý. Takto hovoří i mluvčí České pojišťovny Václav Bálek: „Nezaznamenali jsme žádné významné změny v zájmu o naše pojištění. Naopak věříme, že současná situace nejistoty na finančních trzích způsobí zvýšený zájem o produkty s vyšší mírou garance a zajištění rizik.“ Podle Pavly Pasekové z pojišťovny Allianz pravděpodobně vzroste zájem o některé dříve méně exponované typy pojištění, jako je kupříkladu odpovědnost manažerů. K žádnému zvyšování cen pojistných produktů kvůli krizi prý také nedošlo a oslovené pojišťovny jej neplánují ani v nejbližší budoucnosti.

Zástupci většiny pojistných ústavů tak předpokládají, že v nadcházejícím období budou mít lidé spíše větší potřebu krýt nejen běžná, ale i finanční rizika a budou také upřednostňovat produkty, které jim zaručí jistý, byť třeba i nižší výnos.“ Řada klientů v současné době mnohem více uvažuje o vyšším zabezpečení sebe sama i své rodiny, například pro případ ztráty zaměstnání, onemocnění či úrazu. Zvýšený zájem nyní sledujeme u produktů s garantovaným zhodnocením,“ říká Mikuláš Duda z Pojišťovny České spořitelny, která vloni změnila majitele a nyní je součástí největší rakouské pojišťovací skupiny Vinenna Insurance Group.

Rozhodování klientů se však podle Marka Vícha z pojišťovny Kooperativa mění u dlouhodobého životního pojištění, kdy klesá odvaha uzavírat smlouvy na delší období. „Dnešní produkty jsou ale už mnohdy natolik variabilní, že je možné je upravovat či redukovat i v průběhu trvání pojistné smlouvy. Strach, že tak nebudu mít někdy v budoucnu na pojistné, je proto bezpředmětný,“ zdůrazňuje Vích. Z analytického pohledu Chritopha Schultese z Erste Group bude trh se životním pojištěním letos nejspíš podstatně kolísavější (volatilní) než u ostatních segmentů pojištění.

Změnili jste v uplynulém roce své pojistné smlouvy? Z jakého důvodu? Podělte se o názor a zkušenosti.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

2. 2. 2009 | 8:02 | Věra Tůmová

Děkujeme za pozorné čtení článků na Penize.cz a přejeme příjemný den. VT více

2. 2. 2009 | 5:10 | x

nechybí v úvodu slovo "trh"...Český pojistný trh??:-) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK