
Velkým americkým bankám docházejí kvůli odepisování špatných hypoték a firemních dluhů peníze. Šance firem a domácností na nové úvěry se tak rychle snižuje. To by mohlo podkopat jejich investice a spotřebu a dál oslabit americkou ekonomiku.

Islandské banky nadělaly při expanzi do zahraničí dluhy ve výši devíti islandských HDP. Teď kvůli finanční krizi přestaly mít přístup k penězům na financování těchto úvěrů. Do propasti tak mohou stáhnout celou islandskou ekonomiku.

Dolů, nahoru a zase prudce dolů. Takový je v posledních týdnech obrázek cen akcií na světových burzách. Kdo se snaží při obchodování využít technickou analýzu, neměl by ani v těch zjitřených dnech narazit. Jen musí obchodům nastavit správné parametry.

Neúspěšné hlasování o americkém záchranném balíku pro tamní banky srazil americké burzy za jeden den o hodnoty, které investoři nepamatují po několik desetiletí. Za den ztratily americké akcie dohromady přes 1,2 bilionu dolarů. To je skoro deset českých HDP.

Daňoví poplatníci musí hasit požár i v evropských bankách. Jejich peníze zachránily čtyři velké peněžní ústavy. V Americe se mezitím schyluje k dramatu - Kongres neschválil předjednaný plán na záchranu tamních bank.

Každá nová zpráva z finančního světa činí z předpovědí analytiků jen prázdná slova. Odhadovat, co se na trzích stane v příštích dnech a týdnech, se proto už skoro nikomu nechce.

Americký ministr financí zatím s plánem na záchranu bank v hodnotě 700 miliard dolarů v Kongresu narazil. Podle některých zákonodárců ho bude muset výrazně předělat. Akciové trhy se kvůli těmto zprávám zase výrazně propadly.

Z Wall Street zmizely dvě obří investiční banky. Lehman Brothers požádala o bankrotovou ochranu. Banku Merrill Lynch koupila Bank of America. Světové akciové trhy se propadly. Na trhu přitom tiká další bomba – ve vážných problémech je největší americká pojišťovna AIG.

Americká vláda je nucena k intervencím, za které dříve kritizovala ostatní vlády, aby ochránila hypotéční ústavy Freddie Mac a Fannie Mae. Menší americké banky přitom krachují. Nervozita se přelila i na českou burzu.

Když se řekne sekuritizace, vybaví se nejspíš hypoteční krize, kterou tento relativně nový nástroj ve světě financí způsobil. Myšlenka sekuritizace přináší mnoho výhod, na druhé straně ale vytváří nezanedbatelná rizika.

I když se objevují prohlášení, že americká finanční krize je u konce, fakta hovoří spíše o opaku. Americké banky výrazně zpřísňují poskytování úvěrů. Připravit se prý mají na nesplácení dalších dluhů. To vše zasáhne tvrdě domácnosti, které až dosud táhly americkou ekonomiku.

Kvůli nemovitostní krizi přišlo loni v USA o dům či byt přes dva miliony domácností. Neměly dost peněz na splácení hypoték. Jedním z nich byl i John D. z texaského Austinu, kterého nákup drahého domu spolu s neúspěchem v podnikání poslal do osobního bankrotu.
Proč vyjádření britské vlády neujistilo Brity, že za jejich peníze ve zkrachovalé bance Northern Rock ručí, a uspořádali run na tuto banku? Protože jsou lidé zvyklí, že jim vláda lže. Ministr financí měl říct, běžte a vyberte si vše do poslední pence. Takto vysvětlují dva britští komici nejen okolnosti vedoucí k pádu jedné velké britské hypoteční banky.
Co je to riziková hypotéka? To je, když přijde hypoteční makléř za černochem, který sedí na verandě polorozpadlého domu a nabídne mu hypotéku, za níž si dům bude moci koupit. I tak popisují dva britští komici, kteří si zahráli na reportéra a investičního bankéře, finanční krizi na portálu Youtube.