Lehman Brothers: investoři za hodinu zchudli o 300 miliard dolarů

Lehman Brothers: investoři za hodinu zchudli o 300 miliard dolarů
Z Wall Street zmizely dvě obří investiční banky. Lehman Brothers požádala o bankrotovou ochranu. Banku Merrill Lynch koupila Bank of America. Světové akciové trhy se propadly. Na trhu přitom tiká další bomba – ve vážných problémech je největší americká pojišťovna AIG.

Netrvalo ani hodinu a investoři do amerických akcií byli dohromady chudší o tři sta miliard dolarů. Pád začal toto pondělí úderem deváté hodiny newyorského času, kdy se otevřela tamní burza. Index Dow Jonesspadl za celý den o 504 bodů (4,4 %). To už měly za sebou propady i trhy v Evropě a některé burzy v Asii. Peklo rozpoutala jediná informace: investiční banka Lehman Brothers požádala v pondělí ráno o ochranu před věřiteli, jinými slovy stojí před bankrotem. K tomu se ještě přidalo bleskové převzetí dalšího wallstreetského investičního giganta Merrill Lynch bankou Bank of America.

Co je ochrana před věřiteli

Americké firmy, které nejsou schopny splácet dluhy, mohou požádat federální soud o ochranu podle Kapitoly 11 zákona o bankrotu. Firma dál funguje, zatímco soud dohlíží na reorganizaci jejích smluvních závazků a dluhů. Soud může úplně nebo částečně zbavit firmu jejích závazků, aby mohla znovu začít fungovat s čistým štítem. Pokud dluhy převyšují aktiva firmy, její vlastníci přijdou o své podíly a novými vlastníky se stanou věřitelé.

„Tektonické desky pod světovým finančním systémem se pohnuly a začal se rodit nový světový finanční řád,“ okomentoval situaci pro agenturu Bloomberg Peter Kenny, ředitel brokerské společnosti Knight Capital Group.

V Americe ovšem tiká ještě jedna časovaná bomba. Největší pojišťovna American International Group (AIG) zatím nedokázala sehnat dost kapitálu, aby pokryla ztráty způsobené hypoteční krizí. Hovoří se o čtyřiceti miliardách dolarů, bez nichž AIG přijde o dobrý úvěrový rating, což bude mimo jiné znamenat, že nebude mít dost peněz na uspokojení svých věřitelů, které pojistila proti ztrátám spojených s hypotékamia dalšími rizikovými cennými papíry. Od začátku roku její akcie spadly o 79 procent. V pondělí ubraly oproti pátečnímu zavíracímu kurzu dalších 60 procent a americká centrální banka FED požádala podle informací listu Wall Street Journal banky Goldman Sachs a J. P. Morgan, aby pojišťovně poskytly nouzové úvěry ve výši 70 miliard dolarů.

Kdo uvěřil v minulých měsících hlasům, že hypoteční a úvěrová krize skončila, nyní tvrdě prozřel.

Lehman Brothers doplatila stejně jako před ní investiční banka Bear Stearns na krach na trhu nemovitostí a na následnou krizi spojenou s nesplácením rizikových hypoték. Cesta do záhuby začala v roce 2004, kdy banka koupila kalifornskou společnost BNC Mortgage, jednoho z velkých poskytovatelů hypoték pro nejméně solventní klienty. Lehman Brothers si tím zajistila trvalý přísun úvěrů, které mohla zabalit do cenných papírů, jež pak s velkým ziskem prodávala dál. K BNC Mortgage si banka pořídila ještě firmu Aurora Loan Sevices, která poskytovala hypotéky bez doložení příjmu. Výsledek byl na první pohled úžasný: banka vykazovala historicky nejvyšší příjmy a zisky.

Kdo je Lehman Brothers

Dnešní banku Lehman Brothers založili v roce 1850 tři židovští přistěhovalci z Německa, Henry, Emanuel a Myer Lehmanové, pod názvem Alabama Cotton Treader. Před vyhlášením bankrotu byla čtvrtou největší investiční bankou a obchodníkem s cennými papíry v USA. Zaměsnává téměř 26 tisíc lidí v 61 pobočkách po celém světě. Ještě v roce 2007 se banka umístila na prvním místě žebříčku Nejobdivovanějších investičních firem, který sestavuje časopis Fortune.

Past sklapla na začátku roku 2007. Ceny nemovitostí v Americe začaly výrazně padat, počet lidí, kteří nedokázali platit drahé rizikové hypotéky, stoupal. Přesto banka pokračovala ve vydávání cenných papírů zajištěných hypotékami. Jenže jejich hodnota prudce klesala a Lehman Brothers místo pohádkových zisků začala vykazovat rekordní ztráty. Pomoci mohl jen příchod investora, který by díry zalepil. Jenže všechna jednání selhala. Jako poslední se k bancev neděli otočila zády britská bankovní trojka Barclays Bank, protože americká vláda se nezaručila za případné ztráty vzniklé z převzetí těžko ocenitelných aktiv Lehman Brothers. Ze hry vypadla i Bank of America. Pondělní žádost o ochranu před věřiteli byla nevyhnutelná.

Ve stejnou dobu, kdy vrcholila jednání o osudu Lehman Brothers se upekl prodej konkurenční investiční banky Merrill Lynch, jejíž akciese za poslední rok a půl zřítily o osmdesát procent. Za padesát miliard dolarů ji koupila právě Bank of America a zachránila ji tak před podobným osudem, jaký postihl Lehman Brothers. I když Merrill Lynch byla podle analytiků přece jen v lepší kondici než konkurenční banka. Navíc byla pro kupující Bank of America cennější. Neboť má více než šestnáct tisíc finančních poradců, kteří spravují Američanům majetek v hodnotě 1,6 bilionu dolarů. Tak rozsáhlá retailová síť investičního poradenství zatím Bank of America chyběla. „Vzniklý synergický efekt by měl vést k tomu, že Bank of America bude silně konkurovat Citigroup, jedničce na americkém trhu,“ domnívá se Milan Lávička, analytik z Atlantik FT.

Po tomto víkendu zůstaly na Wall Street dvě samostatné velké investiční banky, Goldman Sachs a Morgan Stanley. Ještě před rokem jich bylo pět. I silná dvojka bude mít ovšem podle analytiků oslovených listem Wall Street Journal těžký život. Ekonomika zpomaluje, firmy se nepouštějí do fúzí a akvizic, nehledají nový kapitál na finančních trzích, mrtvo je i v hedgeových fondech. Jen v letošním prvním pololetí proto klesly příjmy v odvětví investičního bankovnictví o 63 procent. Konsolidace bankovního sektoru po zkušenostech z minulé krize po prasknutí bubliny technologických akcií bude trvat ještě minimálně rok. Tak dlouho bude bankám trvat, než provedou restrukturalizaci a přizpůsobí se novým podmínkám na trhu. A začnou zase vykazovat dobré hospodářské výsledky.

Do té doby bude lepší se investicím do bankovních akcií raději vyhnout.

Má dnes smysl investovat do bankovních akcií, nebo je lépe se akciím jako takovým vyhnout? Podělte se o názor.

 

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

16. 9. 2008 | 21:24 | Dizzy

S nákupy bankovních akcií bych raději chvíli počkal, protože problémové hypotéky ještě neřekly své poslední slovo... více

16. 9. 2008 | 10:41 | Jan

Dalo se to očekávat. Podívejte se na film Peníze jako dluh. To objasňuje jak je to s financema. odkaz je na blogu Komoditní věstník v článku Jak funguje FOREX. Stojí to za to. Adresa http://futures.blog.cz více

16. 9. 2008 | 9:39 | Mario

ja si myslim, ze to upekli uz driv. proste to byl jeden z pripravenych scenaru, a kdyz zkrachovala jednani o lehmanech, vytahli merilla více

16. 9. 2008 | 8:49 | Jan Dvořák

Můj názor na převzetí Merrill Lynch:


Nemohu se zbavit dojmu, že převzetí Merrill Lynch je jen naoko, pro uklidnění trhů. Že cílem je dát trhu nějakou dobrou zprávu za účelem omezení paniky. Tvrdí, že jednat...
více

16. 9. 2008 | 4:17 | Siemens

Výborně, zase jsou dnes lepší nákupní kurzy akcií Citigroup, Bank of America, Barclays, Royal bank of Scotland, Santander a Bilbao. Všechno rating STRONG BUY. George Soros by ale mel jít uz do duchodu, kupoval pro jeho...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.