Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Kateřina Hovorková | rubrika: Aktuality | 17. 11. 2023 | 1 komentář
Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Zdroj: Shutterstock

Česká asociace pojišťoven rozšířila takzvané povodňové mapy o další informace. Kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně například svahové stability, odtokové linie, eroze nebo poddolování. Data poskytly ministerstvo zemědělství, Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, Výzkumný ústav vodohospodářský a Česká geologická služba.

I v budoucnu se mapy mají rozšiřovat o další funkce. „Povodňový model pojišťoven je unikátním nástrojem, který již řadu let neslouží jen pojišťovnám, ale informace o rizicích povodní našly uplatnění například i na realitním trhu,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Povodňovou zónu zohledňují pojišťovny při výpočtu pojistného i při rozhodování, zda danou nemovitost vůbec pojistí. Více než čtvrtině adres v Česku hrozí nízké, střední nebo vysoké riziko výskytu povodní či záplav, uvádí asociace. Pokud se nemovitost nachází v zóně zvýšeného povodňového rizika, může to ovlivnit i podmínky hypotéky. 

Kdo si chce zjistit, v jaké zóně jeho nemovitost leží, musí za využití povodňové mapy zaplatit. Nejnižší cena je 135 korun a ukáže pouze povodňová rizika. Rozšířený report, který je doplněný ještě o radonový index, hlukové mapy, počet sídel společností a základní informace z katastru nemovitostí, vyjde na 190 korun včetně DPH. Dá se zaplatit online kartou nebo převodem na účet. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podle Matouška má rozšíření sledovaných dat v rámci povodňových map celospolečenský přínos. „Je to naše reakce na klimatické změny, kdy chceme klást důraz na prevenci lokálních povodní v souvislosti s častějšími přívalovými dešti. Další mapové vrstvy nám zase pomohou zlepšit spolupráci s obcemi, zejména při plánování protipovodňových opatření v krajině,“ říká šéf asociace. 

Například erozní vrstva pomůže kontrolovat dodržování takzvané erozní vyhlášky a činnost zemědělců. Až 80 procent erozních událostí je možné zabránit, uvádí asociace pojišťoven. Dalším příkladem využití map nebezpečí povodní je kontrola dodržování vodního zákona. 

Povodňová mapaZdroj: ČAP

Náhled zvětšíte kliknutím

Povodňová mapaZdroj: ČAP

Náhled zvětšíte kliknutím

„Česká krajina se mění a s klimatickou změnou vstupují do hry nová rizika. Naším úkolem je tato rizika nejen definovat, rozumět jim pro správnou ochranu našich klientů, ale aktivně se zasazovat o předcházení následkům katastrof. A když už nastanou, tak správně označit jejich příčiny. Zjednodušeně, někdy možná za následky přívalového deště nemůže ani tak počasí, ale spíše zemědělec,“ vysvětluje Matoušek.   

Jak získat z pojištění majetku víc? Poradíme!

Pro nemovitost i domácnost najdeme nejvýhodnější pojištění majetku.

Podle něj se množí případy obcí, které jsou zaplaveny bahnem i po normální letní bouřce, čistě jen díky tomu, že zemědělec zasel například kukuřici tam, kde neměl. „Takovým případům chceme ve spolupráci se státními institucemi předcházet,“ dodává šéf asociace. 

Povodňové mapy se v budoucnu rozšíří o další rizika, jako je třeba požár v krajině nebo vichřice. Do budoucna jsou v plánu také analytické vrstvy, jako první se připravuje propojení na již digitalizovanou a zhuštěnou síť měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu. To pomůže podle pojišťoven lépe popsat rizika krupobití a vichřic, ale nabízí se i další automatizace a zrychlení využití dat. 

Mapy najdete na webu České asociace pojišťoven

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

15. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

Pouze 57 procent domácností v Česku má sjednáno pojištění proti vykradení rodinného domu či bytu. Ukázal to průzkum společnosti ČPP Servis, dceřiné společnosti České podnikatelské pojišťovny,... celý článek

Jakou hodnotu má váš dům? Můžete přijít o miliony

3. 5. 2023 | Hynek Just | 2 komentáře

Jakou hodnotu má váš dům? Můžete přijít o miliony

Ceny nemovitostí prudce rostou, jejich pojištění ale většinou neměníme. S každým růstem inflace, zdražením stavebních materiálů či pozemků přitom klesá suma, kterou dostanete od pojišťovny,... celý článek

Než bys řekl grog. Kdo a jak vám pojistí lyže před restaurací proti krádeži

5. 12. 2022 | Jana Divinová

Než bys řekl grog. Kdo a jak vám pojistí lyže před restaurací proti krádeži

Heady, Atomiky, Rossignoly. Lyže a snowboardy stojí spoustu peněz. Jenže někdy je prostě musíte nechat o samotě, než se vyčuráte, ohřejete, najíte. Příležitost pro zloděje. Dá se proti... celý článek

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

31. 10. 2022 | Petr Kučera

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

Ergo pojišťovna se 28. října přejmenovala na SV pojišťovnu. S novým názvem chce veřejně zviditelnit změnu vlastníka, která byla dokončena před rokem.

Partners Financial Services