Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 21. 4. 2022 | 11 komentářů
Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Zdroj: LanKS, Shutterstock

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku 21 až 61 let, který reprezentuje jednotlivé regiony, věkové skupiny, pohlaví a ekonomickou aktivitu respondentů.

Téměř třetina respondentů (29,9 %) by takové pojištění „rozhodně uvítala“, další třetina (31,3 %) „spíše uvítala“. Víc než pětina (21,3 %) lidí neví. Zbytek odpověděl, že „spíše ne“ (13,6 %) nebo „rozhodně ne“ (3,9 %). Otázka neřešila cenu takového pojištění.

Riziko poškození majetku (nemovitost, domácnost, auto) v souvislosti s válkou nekryje žádná z tuzemských pojišťoven, potvrdila únorová analýza společnosti EUCS Analytics. Pojišťovny vylučují i méně extrémní situace: nekryjí ani škodu vzniklou následkem hromadných nepokojů, zásahem státní moci nebo veřejné správy. Lepší situace je u životního pojištění, tedy pro případ úrazu, pracovní neschopnosti, invalidity či smrti – některé pojišťovny do něj zahrnují i riziko války.

Průzkum společnosti EMA data ukázal, že dvě pětiny lidí (39 %) za to, aby se pojištění majetku týkalo i války, nechtějí platit nic navíc. Čtvrtina dotázaných (24,7 %) je ochotná připlatit si maximálně desetinu. Na otázku však odpovídali všichni respondenti – tedy i ti, kteří by o takové pojištění vůbec neměli zájem. Obecně jsou lidé, kteří by o něj stáli, častěji ochotnější si za něj i připlatit.

Zájem o pojištění majetku pro případ válečných událostí:

Zdroj: EMA data

Otázka: Ruský vpád na Ukrajinu zvýraznil výluky u pojištění. Pojišťovny vylučují např. válečný konflikt. Uvítali byste možnost pojištění majetku i pro případ válečných událostí?

Ochota připlatit si za zahrnutí válečných událostí:

Zdroj: EMA data

Otázka: Kolik byste byli ochotni si připlatit za pojištění majetku pro případ válečných událostí? (odpovídali všichni respondenti bez ohledu na jejich zájem o takové pojištění)

S rostoucím věkem stoupá podíl respondentů, kteří nemají o pojištění pro případ válečných událostí zájem.

Respondenti z obcí do 1000 obyvatel chtějí častěji než ostatní zahrnout válečné události do pojištění majetku, ale bez příplatku. Podobně je tu u čtyřčlenných domácností: mají sice větší zájem, jenže jsou nejméně ochotné si připlatit.

Odkaz na podrobné výsledky průzkumu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 4. 2022 9:38, Fogyn

V případě války se bortí nejen domy, ale i organizační struktury. Vůbec není jisté, zda pojišťovny budou moci někomu pomoci. Nejspíš i ony budou válkou dotčené stejně tak, jako chudák pojištěný.

+23
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

Pojišťovna Allianz spustila novou službu nazvanou Oprava od Allianz. Klientům s privátním majetkovým pojištěním (domácnosti, nemovitosti) ji nabídne jako alternativu k finančnímu plnění. celý článek

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

1. 3. 2022 | Dušan Šídlo, Daniel Šafrán | 2 komentáře

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

Co si nikdo nepřál, se bohužel stalo skutečností. Kvůli válce jsou v ohrožení životy i majetek. Jak se na válku dívají pojistné podmínky různých pojišťoven v Česku?

Perličky z pojišťoven. Nejsem Bivoj. Kroupy mám v mrazáku

31. 12. 2021 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Perličky z pojišťoven. Nejsem Bivoj. Kroupy mám v mrazáku

Projděte si silvestrovský výběr ze zajímavých hlášení a příběhů klientů tuzemských pojišťoven. Letos se o ně podělily Allianz, ERV Evropská pojišťovna a Uniqa, od ostatních jsme na... celý článek

A teď chceme tornádo v pojistkách. Tipy, co vylepšit

27. 10. 2021 | Jiří Matusík | 1 komentář

A teď chceme tornádo v pojistkách. Tipy, co vylepšit

Pojištění nemovitostí nefunguje nejlíp. Půlka smluv už neposkytuje dostatečné krytí, protože ceny, na které jste uzavírali pojistku, už neplatí. Je nejvyšší čas, aby v tom pojišťovny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.