Lidé hromadně ruší živnosti. Nechtějí datové schránky

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 20. 2. 2023 | 2 komentáře
Lidé hromadně ruší živnosti. Nechtějí datové schránky

Zdroj: Shutterstock

Počet žádostí o zrušení živnostenských oprávnění se v posledních třech měsících skokově zvýšil. Důvodem jsou povinné datové schránky – stát je od letoška automaticky přiděluje i lidem, kteří si podnikáním jen přivydělávají nebo kteří mají živnost přerušenou. Upozornila na to poradenská společnost Dun & Bradstreet.

Od listopadu do ledna zrušilo živnost celkem přes 40 tisíc podnikatelů, zatímco v letech 2020 a 2021 to bylo v průměru pod čtyři tisíce měsíčně.

„V lednu až září loňského roku se měsíční průměr rušených živností zvýšil na 4700, v říjnu to bylo 8400, v listopadu 11 800 a v prosinci rekordních 17 400. Poslední měsíc v roce bývá z pohledu zrušených živností dlouhodobě nejsilnější, nicméně v roce 2021 živnost zrušilo necelých 6100 podnikatelů a v roce 2020 to bylo 6320. V lednu 2023 podnikání zrušilo skoro 11 000 lidí, toto číslo však ještě není konečné,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Za celý rok 2020 zrušilo živnost 44 600 podnikatelů, o rok později 47 710 a v roce 2022 to bylo 80 160.

Aktuálně je v Česku registrováno více než 2,179 milionu živnostníků. „Podle interní metodiky Dun & Bradstreet podnikatelské aktivity vykonává zhruba 1,143 milionu OSVČ, což představuje 52 % z celkového počtu. Ostatní vydaná živnostenská oprávnění jsou takzvaně spící, což v praxi znamená, že fyzická osoba má vydaný živnostenský list, ale podnikatelské aktivity nevykonává,“ upřesňuje Štěpánová. Mezi lety 2021 až 2022 stoupl počet podnikatelů jen o 6846, což je srovnatelný přírůstek jako v období 2020 až 2021. 

Datové schránky jsou od roku 2023 povinné pro všechny živnostníky a další podnikatele (OSVČ). Včetně těch, kteří mají podnikání jen jako vedlejší nebo pozastavenou činnost. Povinnost se rozšířila také na spolky, sdružení a nadace včetně společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Stát jim datovou schránku aktivuje automaticky, přihlašovací údaje dostávají noví uživatelé postupně od ledna do března.

Nepodnikající fyzické osoby nakonec nedostanou datovou schránku automaticky (zákon původně počítal s její aktivací, jakmile člověk při komunikaci se státem aspoň jednou použije některou z forem elektronické identity). Když o ni budou mít zájem, mohou si ji nechat zřídit dobrovolně.

Počty rušených živností v letech 2020 až 2022Zdroj: Dun & Bradstreet

Počty zrušených živností v letech 2020 až 2022

Psali jsme víc:


redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Naskenovat ho nestačí. Jak na daňové přiznání s povinnou datovkou

20. 3. 2023 | Petr Kučera

Naskenovat ho nestačí. Jak na daňové přiznání s povinnou datovkou

Abyste splnili povinnost podat daňové přiznání elektronicky, musí být ve formátu XML. Nestačí tedy poslat například naskenovaný formulář ve formátu PDF prostřednictvím datové schránky... celý článek

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

18. 3. 2023 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

Přiznání z příjmů fyzických osob za rok 2022 sice nepřináší revoluční novinky, pár změn ale stojí za pozornost. Tady je přehled.

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

Kolik automobilů značek obecně uznávaných za luxusní, je v Česku registrováno na firmy? Ve vozovém parku českých firem nejsou takové službáky nijak výjimečné. Zjistila to ve své analýze... celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

13. 3. 2023 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled... celý článek

Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

8. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům. To je asi o 20 tisíc víc než za celý loňský rok. Může za to automatické zavádění datových schránek všem OSVČ, se kterým se pojí... celý článek

Partners Financial Services