Zákonná maximální lhůta splatnosti faktur neodráží realitu

Adam Šoukal | rubrika: BrandInsight | 8. 2. 2023
Od ledna je účinná novela občanského zákoníku, která určuje pravidla maximální lhůtu splatnosti faktur. Vznikla kvůli tomu, jak dlouhé doby splatnosti nastavují větší odběratelé svým dodavatelům. Má tedy chránit malé a střední podnikatele proti velkým a silným. Jak je to ale v praxi?
Zákonná maximální lhůta splatnosti faktur neodráží realitu

Zdroj: Shutterstock

Základní pravidlo, podle kterého je délka splatnosti faktur omezena na 30 dní, zůstává platné. Změna nastala v možnosti, jak zjednodušit aplikaci tohoto zákonného ustanovení o maximální době splatnosti. Právo podnikatele odvolat se na neúčinnost právního jednání bylo zrušeno a nahrazeno možností domáhat se neplatnosti právního jednání odporujícího zákonnému ustanovení. V praxi by se tím mělo použití ustanovení zjednodušit.

Délka splatnosti faktur v praxi

Přestože bylo ustanovení § 1963 novelizováno, je velmi pravděpodobné, že si v praxi budou podnikatelé domlouvat vlastní délku splatnosti, která bude nadále předmětem obchodních jednání. Interní databáze Platební instituce Roger ukazuje, že délka splatnosti faktur poměrně často dosahuje víc než 60 dnů. Firmy jsou v takovém případě nuceny čekat, než odběratel zaplatí, a to na úkor rozvoje a investic do dalších zakázek. Splatnost faktur je pak průměrně nejdelší v odvětví lidských zdrojů, logistiky a služeb. 

Podle průzkumu Intrum Czech je na tom polovina českých společností hůř než před pandemií a čtyři z pěti firem z různých důvodů akceptují stále delší odklady splatností. Pouze 13 procent českých firem se soustředí na vymáhání svých/vlastních pohledávek.

O autorovi

Zdroj: Roger

Adam Šoukal je spoluzakladatel a CEO Platební instituce Roger. Stará se o strategický vývoj a vedení společnosti. Před založením Rogera pracoval dva roky pro banku Santander, kde měl na starost bankovní akvizice. Adam je velkým zastáncem fintechových řešení a moderních technologií ve spojení s financemi.

Paralela s minulostí

Jakkoli si přejeme zůstat optimističtí, situace na finančním trhu vypadá přinejmenším nejistě. Ke zpomalení přispívá současná výše inflace spojená se zdražováním energií, nedostatek pracovníků téměř ve všech odvětvích či válka na Ukrajině. Když nahlédneme do minulosti, do určité míry jsme mohli podobnou situaci pozorovat v době velké recese před patnácti lety.

Platební morálka českých firem se od roku 2005 zlepšovala. Na přelomu let 2007 a 2008 ovšem došlo k prvnímu zakolísání ekonomiky, a s ním i k dočasnému prodloužení návratnosti pohledávek. Všeobecnou nejistotu a úhrady po splatnosti výrazně prodloužil pád banky Lehman Brothers na podzim roku 2008. V krizovém roce 2009 čekaly firmy na platby v průměru 77 dní. 

Menší dodavatelé čelí velkému tlaku

Dnes je sice délka splatnosti faktur omezena na zmíněných 30 dní, je ale otázka, jestli se reálně dá dosáhnout toho, aby pohledávky byly v takové lhůtě spláceny a splaceny. Především vysoká inflace nutí české podnikatele úhradu plateb odkládat. Nezvládají zrátka svým dodavatelům platit včas. Dlouhodobě se průměrná splatnost faktur v Česku pohybuje okolo 52 dnů. Podnikatel přesto musí na měsíční bázi platit své náklady, jako je DPH, mzdy nebo materiál. Menší podniky pak kvůli dlouhé splatnosti musí odmítat nové zakázky. Můžou se sice uchýlit k řešení ve formě úvěrů, ty ale rychle zdražují.

Partner seriálu

Zdroj: Roger

Partnerem seriálu je Platební instituce Roger, která zkracuje dlouhou splatnost faktur na tři dny a pomáhá tak podnikatelům s optimalizací provozních financí. V roce 2020 se Roger spojil s jedním z největších hráčů na bankovním trhu – Komerční bankou. Spolu s ní dále zefektivňuje a digitalizuje oblast provozních financí.

Ještě loni byla likvidita levná a úroková sazba relativně nízká, dnes se ale situace liší. Je to patrné například na růstu objemů profinancovaných faktur. Firmy jsou také obezřetnější při vytváření finančních rezerv na neočekávané situace.

Přirozený vývoj trhu

Pokud obchodník prodá své zboží v průměru za 90 dnů, nastaví si podle toho splatnost faktur. To znamená, že dodavatel obdrží peníze až poté, co obchodník obdrží peníze od koncového zákazníka. Východiskem z takové situace může být postoupení pohledávek, které nabízejí nejenom banky, ale i fintech společnosti jako například Platební instituce Roger. Odběratelé si můžou ponechat již nastavenou splatnost a dodavatelé mají v případě potřeby finanční prostředky na účtu do několika dní. 

Menší dodavatelé se tak vyhnou riziku, že přijdou o své obchodní partnery, a zajistí si větší konkurenceschopnost. Zkrácení splatnosti faktur je rychlé a efektivní řešení bez narušení obchodních vztahů, které v krátkodobém horizontu dokáže pomoci i v případě nárůstu nákladů, například energií nebo materiálu. Z dlouhodobého hlediska je služba Roger Platba společnostmi využívána jako doplněk k tradičním bankovním produktům, a to typicky v situacích, jako jsou sezónní výkyvy, mimořádné náklady nebo v případě získání nové velké zakázky.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Adam Šoukal

Spoluzakladatel a CEO Platební instituce Roger. Stará se o strategický vývoj a vedení společnosti. Před založením Rogera pracoval dva roky pro banku Santander, kde měl na starost bankovní akvizice. Je velkým zastáncem fintechových... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

22. 1. 2024 | Marek Hejdušek

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

Jeden čas se firmě skvěle daří, ale pak může přijít nečekaná krize – jak ostatně dobře ukázalo několik posledních let. Pro podnikatele je extrémně důležité, aby měli dokonalý přehled... celý článek

Partners Financial Services