Platební morálka firem se v krizi zhoršuje. Jak na to nedoplatit?

Adam Šoukal | rubrika: FINMARKET | 21. 2. 2023
Ekonomická situace firmám nenahrává. Ceny vstupních nákladů rostou, ziskovost se snižuje. Do toho řeší pozdní nebo neproplacené pohledávky odběratelů, což představuje značný zásah do jejich rezerv. Východiskem může být postoupení pohledávky třetí straně.
Platební morálka firem se v krizi zhoršuje. Jak na to nedoplatit?

Zdroj: Shutterstock

Česká ekonomika zpomaluje a firmy se připravují na recesi. Podle studie společnosti Deloitte letos mimo jiné klesne hrubý domácí produkt o 1,1 procenta. S krizí na finančním trhu souvisí také prodlužování splatnosti faktur a zhoršování platební morálky firem. Podobnou situaci jsme pozorovali v roce 2009. Po pádu banky Lehman Brothers se výrazně prodloužila návratnost pohledávek a firmy na proplacení faktur čekaly v průměru 77 dnů.

I nepatrné prodlení se splatností faktur podnikatelé cítí skoro okamžitě. Nyní se průměrná splatnost faktur pohybuje okolo 52 dnů. Pokud tedy zákazník zaplatí o týden později, musí firma svou finanční rezervu navýšit o 15 procent. Když k tomu připočteme 20procentní nárůst nákladů, provozní kapitál by měl proti loňskému roku narůst o celých 35 procent.

O autorovi

Adam ŠoukalZdroj: Roger

Adam Šoukal je spoluzakladatel a CEO Platební instituce Roger. Stará se o strategický vývoj a vedení společnosti. Před založením Rogera pracoval dva roky pro banku Santander, kde měl na starost bankovní akvizice. Adam je velkým zastáncem fintechových řešení a moderních technologií ve spojení s financemi.

Ale prověřuj

O to víc je teď důležitá ostražitost vůči obchodním partnerům. K jednoduchému prověření partnera můžou podnikatelé využít například portál justice.cz nebo Roger Ověření. Můžou tak předejít potenciálním problémům plynoucím z neuhrazené či pozdně proplacené faktury – obzvlášť nyní v souvislosti s rostoucí cenou vstupních nákladů. Také u spolupráce s už ověřeným odběratelem by měl dodavatel počítat s nastavením delší splatnosti faktur, než byl dosud zvyklý.

Většina firem takovou situaci řeší pomocí tradičního podnikatelského úvěru nebo kontokorentu. Ty jsou teď ale kvůli vysokým úrokovým sazbám ČNB drahé i hůř dostupné. Hrozba přicházející recese banky nutí ke zpřísňování podmínek. Navíc pořád platí pravidlo, že společnost za sebou musí mít určitou historii, pokud žádá větší částky.

Partner seriálu

Zdroj: Roger

Partnerem seriálu je Platební instituce Roger, která zkracuje dlouhou splatnost faktur na tři dny a pomáhá tak podnikatelům s optimalizací provozních financí. V roce 2020 se Roger spojil s jedním z největších hráčů na bankovním trhu – Komerční bankou. Spolu s ní dále zefektivňuje a digitalizuje oblast provozních financí.

Pomoct může faktoring

Alternativní řešení nabízí fintechy – společnosti, které se soustředí na inovace ve finančních technologiích. V případě postoupení pohledávky třetí straně se podnikatel ještě víc zajistí vůči riziku neproplacení faktury. Pokud mezi odběratelem a dodavatelem stojí faktoringová společnost, je větší pravděpodobnost, že bude pohledávka proplacena ve stanoveném termínu. 

Příkladem může být situace ve stavebnictví. Objednatel zadává projekt nebo jeho jednotlivé částí ke zhotovení velké stavební společnosti, která různě rozsáhlé práce dále outsourcuje na menší firmy nebo živnostníky. Ti dostanou zaplaceno za odvedenou práci až poté, co developer uhradí prostředky vůči stavební společnosti, bez ohedu na to, že původně vystavili fakturu s kratší dobou splatnosti.

Firmy na účet obdrží dostatek peněz na pokrytí nezbytných nákladů v době, kdy to nejvíc potřebují. Ušetří si starosti s dlouhým čekáním na splatnost faktury a zároveň si lépe pohlídají spolehlivost odběratele. Díky spolupráci s třetí stranou se snižuje pravděpodobnost, že dojde k pozdější úhradě nebo dokonce k neproplacení pohledávky. 

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Naskenovat ho nestačí. Jak na daňové přiznání s povinnou datovkou

20. 3. 2023 | Petr Kučera

Naskenovat ho nestačí. Jak na daňové přiznání s povinnou datovkou

Abyste splnili povinnost podat daňové přiznání elektronicky, musí být ve formátu XML. Nestačí tedy poslat například naskenovaný formulář ve formátu PDF prostřednictvím datové schránky... celý článek

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

18. 3. 2023 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

Přiznání z příjmů fyzických osob za rok 2022 sice nepřináší revoluční novinky, pár změn ale stojí za pozornost. Tady je přehled.

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

Kolik automobilů značek obecně uznávaných za luxusní, je v Česku registrováno na firmy? Ve vozovém parku českých firem nejsou takové službáky nijak výjimečné. Zjistila to ve své analýze... celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

13. 3. 2023 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled... celý článek

Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

8. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům. To je asi o 20 tisíc víc než za celý loňský rok. Může za to automatické zavádění datových schránek všem OSVČ, se kterým se pojí... celý článek

Partners Financial Services