Kompenzační bonus pokračuje, obchody otevřou

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2021 15:00
Kompenzační bonus pokračuje, obchody otevřou

Zdroj: Shutterstock

Vláda dnes podle očekávání prodloužila kompenzační bonus i na květen. Podmínky se nemění, na podporu ve výši 1000 korun za den dosáhnou i dál osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společníci malých s.r.o. Na poloviční bonus mají nárok dohodáři. 

Podmínkou na získání bonusu je opět propad tržeb alespoň o 50 procent. Bonus v květnu získá ten, komu se takto tržby propadly letos v dubnu. Tržby z dubna se budou poměřovat proti průměrným měsíčním příjmům z prvního čtvrtletí roku 2020 nebo 2019. Pokračuje také kompenzace ve výši 500 korun za den v karanténě pro OSVČ.

„Finanční správa začne přijímat žádosti o kompenzační bonus za květen zkraje příštího týdne,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

A prodlužují se i dotační programy, které spravuje ministerstvo průmyslu. Covid 2021 a Covid nepokryté náklady dosud byly vypsané jen do konce března. Vláda je teď prodlužuje v prvním případě do 9. května, ve druhém do konce května.

Vláda také dnes potvrdila, že epidemiologická situace se zlepšuje. Od pondělí 10. května tedy mohou otevřít všechny obchody a další služby. Vláda tak potvrdila plán, který oznámila už v pondělí. Ve všech krajích se s výjimkou skupinových prohlídek otevřou také galerie, muzea nebo památky.

Rozvolnění se týká i školství. Od 10. května otevřou mateřské školky a v systému rotační výuky i druhé stupně základních škol ve všech krajích, kde zatím zůstaly zavřené. Vláda také nově bude proplácet PCR testy (maximálně 200 korun za kus) školám, které budou chtít spolehlivější testy zavést.

Drobné změny se týkají i vysokých škol, od 10. května se obnoví klinická a praktická výuka všech ročníků, jinak zůstávají vysoké školy zavřené. Podobný režim je na středních školách.

Od začátku příštího týdne se rozvolní třeba i podmínky pro dětské sportování, venku budou moci děti nově sportovat po třiceti. Otevřít pro všechny samoplátce s indikovaným zdravotním problémem budou moci také lázně.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. září

27. 9. 2021 | Petr Kučera

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. září

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

21. 9. 2021 | Daniel Tácha | 2 komentáře

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

Nejistota, výpadky dodávek, rostoucí inflace, ale i ekonomický růst nutí mnohé firmy k přehodnocení svých byznysových modelů. Průměrná splatnost faktur se prodlužuje, což může narušit... celý článek

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 2 komentáře

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 45 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.