Kompenzační bonus pokračuje, obchody otevřou

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2021 15:00
Kompenzační bonus pokračuje, obchody otevřou

Zdroj: Shutterstock

Vláda dnes podle očekávání prodloužila kompenzační bonus i na květen. Podmínky se nemění, na podporu ve výši 1000 korun za den dosáhnou i dál osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společníci malých s.r.o. Na poloviční bonus mají nárok dohodáři. 

Podmínkou na získání bonusu je opět propad tržeb alespoň o 50 procent. Bonus v květnu získá ten, komu se takto tržby propadly letos v dubnu. Tržby z dubna se budou poměřovat proti průměrným měsíčním příjmům z prvního čtvrtletí roku 2020 nebo 2019. Pokračuje také kompenzace ve výši 500 korun za den v karanténě pro OSVČ.

„Finanční správa začne přijímat žádosti o kompenzační bonus za květen zkraje příštího týdne,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

A prodlužují se i dotační programy, které spravuje ministerstvo průmyslu. Covid 2021 a Covid nepokryté náklady dosud byly vypsané jen do konce března. Vláda je teď prodlužuje v prvním případě do 9. května, ve druhém do konce května.

Vláda také dnes potvrdila, že epidemiologická situace se zlepšuje. Od pondělí 10. května tedy mohou otevřít všechny obchody a další služby. Vláda tak potvrdila plán, který oznámila už v pondělí. Ve všech krajích se s výjimkou skupinových prohlídek otevřou také galerie, muzea nebo památky.

Rozvolnění se týká i školství. Od 10. května otevřou mateřské školky a v systému rotační výuky i druhé stupně základních škol ve všech krajích, kde zatím zůstaly zavřené. Vláda také nově bude proplácet PCR testy (maximálně 200 korun za kus) školám, které budou chtít spolehlivější testy zavést.

Drobné změny se týkají i vysokých škol, od 10. května se obnoví klinická a praktická výuka všech ročníků, jinak zůstávají vysoké školy zavřené. Podobný režim je na středních školách.

Od začátku příštího týdne se rozvolní třeba i podmínky pro dětské sportování, venku budou moci děti nově sportovat po třiceti. Otevřít pro všechny samoplátce s indikovaným zdravotním problémem budou moci také lázně.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

9. 6. 2021 | Monika Veselíková

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

Před rokem organizátoři Smetanovy Litomyšle improvizovali a vyšla z toho akce s jedinečnou atmosférou. Letos pro jistotu pracovali se dvěma variantami, vyhrála ta zkrácená. Přijedou... celý článek

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

8. 6. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

Všechny obchodní korporace, které v základních dokumentech uvádějí obecný předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, čekají komplikace.... celý článek

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

28. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

Od pondělí 31. května se otevřou dosud uzavřené restaurace, vnitřní bazény, koupaliště, wellness zařízení, bary, herny či kasina. Návštěvníci budou muset mít doklad o negativním testu,... celý článek

Jak vyplnit přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Návod pro OSVČ

23. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Jak vyplnit přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Návod pro OSVČ

Daně jste přiznali, teď je čas na přehledy. Letos s mimořádnými covidovými položkami. Projděte si průvodce pro živnostníky a další podnikatele.

Karty má přijímat víc obchodů. Zájem o terminál zdarma ožil

21. 5. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Karty má přijímat víc obchodů. Zájem o terminál zdarma ožil

Možnost vyzkoušet si platební terminál nebo bránu zdarma využilo od loňského března šest a půl tisíce podnikatelů. To je výrazně méně, než státem podporovaný projekt očekával. Na vině... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.