Nezvedejte nám daně, vzkazují Maláčové živnostníci

jih | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020 15:08 | 222 komentářů

Živnostníci sdružení v Hospodářské komoře České republiky se ozvali proti možnému navýšení odvodů na sociální pojištění. S tím počítá návrh důchodové reformy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Osoby samostatně výdělečně činné dnes odvádějí důchodové pojištění z poloviny zisku, tedy z rozdílu mezi příjmy a skutečnými výdaji nebo výdajovými paušály. Ministryně v zatím předběžném návrhu reformy chce, aby se pojištění počítalo ze 75 procent daňového základu. To by znamenalo růst minimální zálohy z dnešních zhruba 2500 na 4000 korun.

„To jinými slovy znamená zvýšení daní. Ačkoliv si živnostníci uvědomují nezbytnost důchodové reformy, pro OSVČ s nízkými příjmy by toto zvýšení odvodu bylo likvidační a vhánělo by je do šedé zóny,“ říká Irena Bartoňová Pálková, viceprezidentka Hospodářské komory.

Podnikáte?

Formulář má kolem 540 kolonek k vyplnění za každé čtvrtletí. Čeká na menší podnikatele, kteří se chtějí vyhnout elektronickému evidování tržeb.

Šílená byrokracie místo úlevy od EET. Tak vypadá nový formulář


Rovný důchod 10 500 korun pro každého, masivnější valorizace, vyšší odvody pro OSVČ či přehlednější systém, který umožní každý rok výpočet budoucího důchodu. Tak vypadá ideální reforma podle ministryně práce.

Důchodová reforma podle Maláčové. Projděte si návrh

„Tím by samozřejmě došlo k významnému snížení počtu OSVČ, a i pracovních míst, které tyto OSVČ vytvářejí, a též ke zpomalení tvorby HDP naší země,“ dodává Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů ČR.

OSVČ odvádějí ze svých výdělků pojistné na důchodové pojištění se sazbou ve výši 28 procent. Základem pro výpočet výše pojistného je polovina rozdílu mezi dosaženými hrubými příjmy a vynaloženými výdaji.

Hospodářská komora upozorňuje, že tento výpočtový základ zahrnuje zisk i příjem z pracovní činnosti pro vlastní podnik. „Tak jako se pojistné neodvádí ze zisku zaměstnavatelů, tak se pojistné neplatí z podnikatelského zisku OSVČ, ale jen z peněz odpovídajících mzdě. Stávající rozdělení smíšeného důchodu půl na půl je výsledkem intenzivních politických a odborných diskuzí, vedených v minulosti,“ říká Bartoňová Pálková.

Ministryně Maláčová chce změnu u odvodů OSVČ, protože jejich důchody podle ní představují jeden z problémů v současném systému. Většina z nich platí jen minimální odvody a mají pak nízké důchody. Starobní důchod takových celoživotních OSVČ by byl v podmínkách roku 2019 ve výši 8400 korun měsíčně. To je o 30 procent pod hranicí příjmové chudoby pro jednotlivce a také to představuje jen zhruba 60 procent průměrného důchodu.

Líbil se vám článek?

+330
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 222 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 2. 2020 20:42, Robert

Uvědomte si ale jaké pohodlí toto odvádění pro Vás znamená. Placené dovolené, neschopenky apod. jako OSVČ neuvidíte. Práci a příležitosti si taky musíte vyhledat sám. Narozdíl od zaměstnaců je u OSVČ, dle mého, i vyšší motivace skutečně pracovat: nepracuji, nežeru. Zaměstnanec si odsedí svoje hodiny a je v pohodě - není to paušální věc, ale hodně lidí takto uvažuje. Nějak ten den v práci doklepat a inkasovat výplatu. Je pravda že OSVČ budou mít kvůli nízkým odvodům také nižší důchody, ale o to mají možnost se lépe zabezpečit na svůj důchod oni sami. Nespoléhat se na stát. Dokonce bych i řekl že dnes si OSVČ uvědomují potřebu se zajišťovat mnohem lépe, než zaměstnanec.

Zobrazit celé vlákno

+1238
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2020 16:21, pag

Nezvedejte nám daně,vždyť už platíme skoro pětinu toho, co platí zaměstnanci!

-729
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (222 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Týká se vás silniční daň? Přiznání se blíží

18. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Týká se vás silniční daň? Přiznání se blíží

Daňové přiznání k silniční dani za rok 2021 je potřeba podat nejpozději v pondělí 31. ledna. Kdo musí platit silniční daň a jaká jsou další pravidla? Tady je aktuální přehled a kalkulačka. celý článek

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 111 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Vyplatí se vám paušální daň? Na změnu zbývá týden

4. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Vyplatí se vám paušální daň? Na změnu zbývá týden

Podnikatelé se mohou dobrovolně přihlásit do 10. ledna. Kdo se zapojil už loni, nemusí nic dělat – pokud se naopak nechce odhlásit.

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2022 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Bankovní identita se může rozšířit. Sjednáme i nájemní a pracovní smlouvy na dálku?

28. 12. 2021 | Petra Martínková | 3 komentáře

Bankovní identita se může rozšířit. Sjednáme i nájemní a pracovní smlouvy na dálku?

Pomáhal připravovat rámec bankovní identity. V budoucnu by s ní mělo jít na dálku podepisovat i nájemní nebo pracovní smlouvy, říká František Korbel, partner advokátní kanceláře Havel... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.