Paušální daň pro OSVČ: Stačí stovka měsíčně, ale bez slev

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 10. 10. 2019 | 44 komentářů
Ministerstvo financí přišlo s novou variantou, koalice by měla doladit detaily v příštím týdnu. Souhlasí i opozice, nechce ale rušit daňové slevy.
Paušální daň pro OSVČ: Stačí stovka měsíčně, ale bez slev

Zdroj: Shutterstock

Podnikatelé s ročním obratem do jednoho milionu korun by mohli v roce 2021 posílat státu jedinou platbu ve výši kolem 5500 korun měsíčně. Na hrubých obrysech takzvané paušální daně se shodla vládní koalice ANO a ČSSD, informovala agentura ČTK. Přechod na nový systém má být dobrovolný.

O záměru hovoří ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) od začátku letošního roku. Původně plánovala daň ve výši 500 korun měsíčně. Zbytek do 5500 korun by byly minimální odvody na zdravotní a sociální pojištění, které podnikatelé platí i dosud. Odvést šest tisíc ročně na dani by pro většinu podnikatelů zřejmě nebylo výhodné, protože v současnosti díky slevám neplatí prakticky žádnou daň.

Ministerstvo nakonec pro koaliční jednání připravilo dvě varianty. Ta původní počítá s daní 500 korun měsíčně a minimálními odvody na sociální a zdravotní pojištění. Druhá (nová) varianta počítá s daní jenom 100 korun měsíčně, s minimálním odvodem na zdravotní pojištění a minimálním odvodem na sociální pojištění zvýšeným o 15 procent. 

Přiznání?

Daně už vyřídíte stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Na přiznání dostanete víc času, vrácení přeplatku se můžete dočkat i dřív než doteď. Slibuje to návrh, který schválila vláda. Detailně jsme prozkoumali, co přináší.

Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu, s novými termíny i sankcemi


Poslanci definitivně schválili rozšíření elektronické evidence tržeb. Vládní koalice odmítla většinu opozičních návrhů, přehlasovala i senátní veto. Láká na nižší DPH a úlevu pro drobné podnikatele.

Rozšíření EET neuteče skoro nikdo. Projděte si, co schválili poslanci


Nechcete řešit daně ani pojištění? Zaplaťte 500 korun za měsíc. Takovou pobídku pro drobné podnikatele chystá ministerstvo financí. Těm nejmenším se to ale nevyplatí.

Klid za 500 korun. Spočítali jsme, komu se vyplatí paušální daň

Koalice se přiklání k druhé variantě. Schillerová po úterním jednání upřesnila, že z celkové částky kolem 5500 korun by v roce 2021 měla jít na daň jenom stokoruna měsíčně, dalších přibližně 2500 korun na zdravotní pojištění a zbytek – největší část – na sociální pojištění.

Celková výše odvodu by se postupně zvyšovala podle růstu minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění, které se odvíjejí od růstu průměrné mzdy.

O finální podobě paušální daně bude rozhodovat koaliční rada vlády v příštím týdnu. Druhou variantu – s vyšším odvodem na důchodové pojištění na úkor daně - ale prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Je tedy pravděpodobné, že pokud se má koalice shodnout, dostane přednost.

„Ministerstvo financí touto druhou variantou definitivně eliminovalo jakékoliv obavy z negativního vlivu institutu paušální daně na systém sociálního zabezpečení na výši důchodů pro podnikatele z řad osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), kteří by se pro paušální daň rozhodli. Je patrné, že druhá varianta povede k posílení průběžného pilíře a bude mít příznivý dopad na důchodový systém,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

„Ani v případě první varianty se však není, dle údajů, které má ministerstvo k dispozici, třeba obávat relevantního výpadku na straně příjmů do systému sociálního zabezpečení. Již nyní jen minimum živnostníků odvádí na sociálním pojistném více, než musí. Zároveň platí, že takzvaný první pilíř (povinný státní systém důchodů – pozn. red.) není jedinou možností, jak se fyzická osoba může zajistit na stáří; existuje celá řada jiných nástrojů spoření, zejména ve třetím pilíři (dřívější penzijní připojištění – pozn. red.),“ dodává mluvčí.

Z vládní kuchyně

Zrušením daňové výhody ušetříme dvě miliardy ročně, plánuje ministryně Jana Maláčová. Využila by je i na takzvané zálohované výživné.

Omezte slevu na manželku, říká Maláčová. Kdo nepracuje, nezaslouží si kapesné


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Paušální daň má podle ministerstva zůstat nepovinná. Platit jenom stokorunu měsíčně na daních by ji mohlo pro podnikatele udělat atraktivnější. Platili by sice víc než doteď, ale roční daň kolem 1200 korun by se jim už mohla vyplatit výměnou za to, že jim odpadnou starosti se samostatným a podrobným vyplňováním daňového přiznání plus dvou přehledů k povinnému pojištění. Odpadla by také hrozba kontroly z finančního úřadu. Zjednodušeně řečeno by podnikatelé odvedli předem určenou částku a už by nikdo nezkoumal, zda odpovídá jejich skutečným příjmům. Celkový měsíční odvod je sice v obou variantách stejný, druhá z nich by jim ale mírně zvedla základ pro budoucí důchod.

Na druhou stranu by si už nemohli odečítat dosavadní daňové slevy, protože by vůbec nepodávali přiznání. Většina osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přitom doteď – po odečtení slevy na poplatníka, případně i slev na děti a dalších zvýhodnění – neplatí vůbec žádnou daň. Díky daňovému bonusu tak můžou od státu naopak peníze dostat. O tuhle možnost by při využití paušální daně přišli.

Paušální daň podporují i ODS, TOP 09 nebo Piráti – pokud zůstane dobrovolná. Pravicové strany i Piráti by však chtěli, aby podnikatelům s paušální daní zůstaly slevy na děti. „Nevidím důvod, proč by živnostníci, kteří využívají paušál, měli o bonusy na děti přijít,“ řekl České televizi místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). S tím Schillerová nesouhlasí. „Pokud mají paušální odvod, tak už nemůžou uplatnit vůbec nic. Paušálním odvodem všechno končí,“ uvedla.

Princip „paušálním odvodem všechno končí“ ale zároveň znamená, že podnikatelům stačí odvést na sociální a zdravotní pojištění jenom částku odpovídající minimální záloze (u sociálního zřejmě navýšenou o 15 procent). Zatímco doteď musí nakonec doplatit pojistné podle skutečných příjmů za minulý rok, nově by odváděli jenom zmíněných 5400 korun (v roce 2021). A záleželo by jenom na nich, jak by se vypořádali s hrozbou výrazně nižšího důchodu.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 44 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 10. 2019 13:02, Kominík

Pokud by tomu bylo tak, tak mne to vychází tisíc Kč měsíčně na daň. Pokud nebudu muset vést další papíry, atd. Běhat co čtvrt roku na FÚ a probíhalo by to tak že za poslední 3 roky jsem nepřekročil 900 tisíc obrat za rok, jsem pro. Klidně odvedu měsíčně 1000 Kč na daně. Proč ne. Ale musí být jasně nastavená pravidla a ne každou chvíli něco měnit. Něco podobného tu bylo za Kalouska a fungovalo to. Pokud ale budou dále udavači jak to je teď, položím to a jdu do továrny a budu dělat fušky na černo. Tak jak to bylo za dob KSČ

+47
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 10. 2019 12:07, Milan

A co kdyby se daň rovnala celkovým odvodům z minimální mzdy

-20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (44 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 7 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

9. 6. 2021 | Monika Veselíková

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

Před rokem organizátoři Smetanovy Litomyšle improvizovali a vyšla z toho akce s jedinečnou atmosférou. Letos pro jistotu pracovali se dvěma variantami, vyhrála ta zkrácená. Přijedou... celý článek

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

8. 6. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

Všechny obchodní korporace, které v základních dokumentech uvádějí obecný předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, čekají komplikace.... celý článek

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

28. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

Od pondělí 31. května se otevřou dosud uzavřené restaurace, vnitřní bazény, koupaliště, wellness zařízení, bary, herny či kasina. Návštěvníci budou muset mít doklad o negativním testu,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.