Od ledna si na penzi můžeme přilepšit: Jak? Ptejte se Jiřího Rusnoka

PR článek | rubrika: Co se děje | 25. 6. 2012 | 9 komentářů
PR text. Kdo se nechce spoléhat jen na státní důchod, spoří si na penzijním připojištění. Společně s důchodovou reformou však přichází další možnost zajištění prostředků na důchod – tzv. druhý pilíř. Reforma nám tak říká, že o svou budoucnost bychom se měli více postarat sami.
Od ledna si na penzi můžeme přilepšit: Jak? Ptejte se Jiřího Rusnoka

„Na penzi bychom měli mít na měsíc připravenou částku, která odpovídá 60–80 procentům našeho současného příjmu. Státní důchod činí asi polovinu. Se stoupajícím počtem starobních důchodců a klesajícím počtem poplatníků povinného sociálního pojištění, se však bude nejspíš stále snižovat. A tak si chtě nechtě budeme muset spořit,“ vysvětluje předseda představenstva ING Penzijního fondu Jiří Rusnok.

Tři pilíře

Doposud jsme své příjmy v penzi opírali o první pilíř, tedy o státní penzi. Ta je vyplácena ze státního důchodového účtu, na který povinně přispíváme odvody na sociálním pojištění.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Předseda představenstva ING Penzijního fondu, a. s. Ve společnosti ING působí od roku 2003. Zároveň je prezidentem Asociace penzijních fondů ČR. V minulosti působil také jako ministr financí a ministr průmyslu a obchodu ČR. ING Penzijní fond, a. s., je součástí globální finanční skupiny ING. Tato společnost holandského původu nabízí stabilní a kvalitní služby v oblasti pojišťovnictví, bankovnictví a správy aktiv pro 85 milionů klientů ve více než 40 zemích světa.

Známe také tzv. třetí pilíř, soukromé spoření v podobě penzijního připojištění. To je pro nás zajímavé nejen garancí nezáporného zhodnocení vložených prostředků, ale také státními příspěvky až 150 Kč měsíčně a daňovými odpočty až 12 000 korun.

Od ledna však vznikne ještě druhý pilíř – dobrovolné, avšak nevratné rozhodnutí vyvést tři procenta z prvního pilíře – za podmínky přidání dalších dvou procent z hrubé mzdy – do soukromých fondů důchodového spoření. Ty budou nabízet čtyři státem definované investiční strategie: dynamickou, vyváženou, konzervativní a státních dluhopisů. Kdo bude více riskovat, bude moci také více získat.

Co se stane s penzijkem

Dočkáme se však ještě jedné novinky. Penzijní fondy projdou transformací a stanou se z nich penzijní společnosti, které budou nabízet třetí i druhý pilíř. Stávající penzijní připojištění se změní na doplňkové penzijní spoření a my si i zde budeme moci volit investiční strategii v účastnických fondech. Penzijní připojištění však nezanikne, budou jej spravovat transformované fondy. Nebude však možné si jej nově zřídit, na to je čas jen do konce listopadu. Změní se však u něj státní podpora – abychom na ni dosáhli, budeme muset spořit nejméně 300 Kč.

Děkujeme za vaše otázky, odpovědi Jiřího Rusnoka najdete zde 

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 6. 2012 9:12, Jindřich Pavézka

Zamražení penzijního fondu je určitá varianta, pokud Vám nevadí, že si na naspořené prostředky nesáhnete. Ty by se měly úročit bězným způsobem a pokud stihnete nové penzijní připojištěni založit do posledního listopadu 2012, podmínky staré smlouvy Vám budou zachovány

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

16. 6. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

Většina Čechů zůstává ve starých fondech penzijního připojištění, kde jim inflace požírá jejich úspory. Nová penzijní společnost to chce změnit a motivovat lidi k přechodu do fondů... celý článek

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Tohle vás nepotěší

19. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Tohle vás nepotěší

Výnosy ve „starých“ fondech loni klesly, inflace naopak rostla. Kdo chce víc, nesmí se bát.

Nová penzijní společnost: Reforma musí začít ve vaší hlavě

23. 2. 2021 | Martin Vlnas | 21 komentářů

Nová penzijní společnost: Reforma musí začít ve vaší hlavě

Po osmi letech přichází na trh nová penzijní společnost. Vzniká pod hlavičkou Partners a jmenovat se bude Rentea. Ani ona vám ale k zajištěnému důchodu nepomůže – když si nenastavíte... celý článek

Největší penzijní společnosti v Česku. Nový žebříček

19. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Největší penzijní společnosti v Česku. Nový žebříček

Penzijní společnosti sečetly výsledky za loňský rok. Nejvíce smluv v něm sjednala Česká spořitelna, která postupně dohání lídra trhu Generali.

Úspory na penzi má ochránit autopilot. Může však i uškodit

15. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Úspory na penzi má ochránit autopilot. Může však i uškodit

Penzijní společnosti musí naspořené peníze těsně před důchodem převést do bezpečnějších fondů. Zákonná úprava tohoto systému je ale velmi hrubá. Když se převod trefí do propadu trhů,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.