Od ledna si na penzi můžeme přilepšit: Jak? Ptejte se Jiřího Rusnoka

PR článek | rubrika: Co se děje | 25. 6. 2012 | 9 komentářů
PR text. Kdo se nechce spoléhat jen na státní důchod, spoří si na penzijním připojištění. Společně s důchodovou reformou však přichází další možnost zajištění prostředků na důchod – tzv. druhý pilíř. Reforma nám tak říká, že o svou budoucnost bychom se měli více postarat sami.
Od ledna si na penzi můžeme přilepšit: Jak? Ptejte se Jiřího Rusnoka

„Na penzi bychom měli mít na měsíc připravenou částku, která odpovídá 60–80 procentům našeho současného příjmu. Státní důchod činí asi polovinu. Se stoupajícím počtem starobních důchodců a klesajícím počtem poplatníků povinného sociálního pojištění, se však bude nejspíš stále snižovat. A tak si chtě nechtě budeme muset spořit,“ vysvětluje předseda představenstva ING Penzijního fondu Jiří Rusnok.

Tři pilíře

Doposud jsme své příjmy v penzi opírali o první pilíř, tedy o státní penzi. Ta je vyplácena ze státního důchodového účtu, na který povinně přispíváme odvody na sociálním pojištění.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Předseda představenstva ING Penzijního fondu, a. s. Ve společnosti ING působí od roku 2003. Zároveň je prezidentem Asociace penzijních fondů ČR. V minulosti působil také jako ministr financí a ministr průmyslu a obchodu ČR. ING Penzijní fond, a. s., je součástí globální finanční skupiny ING. Tato společnost holandského původu nabízí stabilní a kvalitní služby v oblasti pojišťovnictví, bankovnictví a správy aktiv pro 85 milionů klientů ve více než 40 zemích světa.

Známe také tzv. třetí pilíř, soukromé spoření v podobě penzijního připojištění. To je pro nás zajímavé nejen garancí nezáporného zhodnocení vložených prostředků, ale také státními příspěvky až 150 Kč měsíčně a daňovými odpočty až 12 000 korun.

Od ledna však vznikne ještě druhý pilíř – dobrovolné, avšak nevratné rozhodnutí vyvést tři procenta z prvního pilíře – za podmínky přidání dalších dvou procent z hrubé mzdy – do soukromých fondů důchodového spoření. Ty budou nabízet čtyři státem definované investiční strategie: dynamickou, vyváženou, konzervativní a státních dluhopisů. Kdo bude více riskovat, bude moci také více získat.

Co se stane s penzijkem

Dočkáme se však ještě jedné novinky. Penzijní fondy projdou transformací a stanou se z nich penzijní společnosti, které budou nabízet třetí i druhý pilíř. Stávající penzijní připojištění se změní na doplňkové penzijní spoření a my si i zde budeme moci volit investiční strategii v účastnických fondech. Penzijní připojištění však nezanikne, budou jej spravovat transformované fondy. Nebude však možné si jej nově zřídit, na to je čas jen do konce listopadu. Změní se však u něj státní podpora – abychom na ni dosáhli, budeme muset spořit nejméně 300 Kč.

Děkujeme za vaše otázky, odpovědi Jiřího Rusnoka najdete zde 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 6. 2012 9:12, Jindřich Pavézka

Zamražení penzijního fondu je určitá varianta, pokud Vám nevadí, že si na naspořené prostředky nesáhnete. Ty by se měly úročit bězným způsobem a pokud stihnete nové penzijní připojištěni založit do posledního listopadu 2012, podmínky staré smlouvy Vám budou zachovány

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jak změnit důchody. Tohle nám radí OECD, Maláčová je pro

19. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 178 komentářů

Jak změnit důchody. Tohle nám radí OECD, Maláčová je pro

České důchody jsou nepřehledné a rovnostářské, upozorňuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Co doporučuje?

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

7. 10. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

Současné nastavení důchodového systému povede k nárůstu počtu seniorů, kterým nevznikne nárok na starobní důchod. Upozorňuje na to veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

31. 8. 2020 | Petr Kučera | 105 komentářů

Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevěří, že politici přijdou s takovou důchodovou reformou, která vyřeší hlavní problém penzijního systému, tedy stárnutí populace. „Žádná důchodová... celý článek

Nová podpora spoření. Vláda chce vylepšit penzijko i investice

25. 8. 2020 | Petr Kučera | 38 komentářů

Nová podpora spoření. Vláda chce vylepšit penzijko i investice

Daňové výhody penzijního spoření se mají rozšířit na investiční produkty. Zájemcům by se otevřel i nový penzijní fond, odvážnější než ten dynamický. Návrh dostal od koalice zelenou... celý článek

Maláčová nevzdává změny důchodů. Chystá třeba výchovné

3. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 96 komentářů

Maláčová nevzdává změny důchodů. Chystá třeba výchovné

Důchodová komise v pátek jednala o možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.