Od ledna si na penzi můžeme přilepšit: Jak? Ptejte se Jiřího Rusnoka

PR článek | rubrika: Co se děje | 25. 6. 2012 | 9 komentářů
PR text. Kdo se nechce spoléhat jen na státní důchod, spoří si na penzijním připojištění. Společně s důchodovou reformou však přichází další možnost zajištění prostředků na důchod – tzv. druhý pilíř. Reforma nám tak říká, že o svou budoucnost bychom se měli více postarat sami.
Od ledna si na penzi můžeme přilepšit: Jak? Ptejte se Jiřího Rusnoka

„Na penzi bychom měli mít na měsíc připravenou částku, která odpovídá 60–80 procentům našeho současného příjmu. Státní důchod činí asi polovinu. Se stoupajícím počtem starobních důchodců a klesajícím počtem poplatníků povinného sociálního pojištění, se však bude nejspíš stále snižovat. A tak si chtě nechtě budeme muset spořit,“ vysvětluje předseda představenstva ING Penzijního fondu Jiří Rusnok.

Tři pilíře

Doposud jsme své příjmy v penzi opírali o první pilíř, tedy o státní penzi. Ta je vyplácena ze státního důchodového účtu, na který povinně přispíváme odvody na sociálním pojištění.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Předseda představenstva ING Penzijního fondu, a. s. Ve společnosti ING působí od roku 2003. Zároveň je prezidentem Asociace penzijních fondů ČR. V minulosti působil také jako ministr financí a ministr průmyslu a obchodu ČR. ING Penzijní fond, a. s., je součástí globální finanční skupiny ING. Tato společnost holandského původu nabízí stabilní a kvalitní služby v oblasti pojišťovnictví, bankovnictví a správy aktiv pro 85 milionů klientů ve více než 40 zemích světa.

Známe také tzv. třetí pilíř, soukromé spoření v podobě penzijního připojištění. To je pro nás zajímavé nejen garancí nezáporného zhodnocení vložených prostředků, ale také státními příspěvky až 150 Kč měsíčně a daňovými odpočty až 12 000 korun.

Od ledna však vznikne ještě druhý pilíř – dobrovolné, avšak nevratné rozhodnutí vyvést tři procenta z prvního pilíře – za podmínky přidání dalších dvou procent z hrubé mzdy – do soukromých fondů důchodového spoření. Ty budou nabízet čtyři státem definované investiční strategie: dynamickou, vyváženou, konzervativní a státních dluhopisů. Kdo bude více riskovat, bude moci také více získat.

Co se stane s penzijkem

Dočkáme se však ještě jedné novinky. Penzijní fondy projdou transformací a stanou se z nich penzijní společnosti, které budou nabízet třetí i druhý pilíř. Stávající penzijní připojištění se změní na doplňkové penzijní spoření a my si i zde budeme moci volit investiční strategii v účastnických fondech. Penzijní připojištění však nezanikne, budou jej spravovat transformované fondy. Nebude však možné si jej nově zřídit, na to je čas jen do konce listopadu. Změní se však u něj státní podpora – abychom na ni dosáhli, budeme muset spořit nejméně 300 Kč.

Děkujeme za vaše otázky, odpovědi Jiřího Rusnoka najdete zde 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 6. 2012 9:12, Jindřich Pavézka

Zamražení penzijního fondu je určitá varianta, pokud Vám nevadí, že si na naspořené prostředky nesáhnete. Ty by se měly úročit bězným způsobem a pokud stihnete nové penzijní připojištěni založit do posledního listopadu 2012, podmínky staré smlouvy Vám budou zachovány

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

11. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2023.

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

22. 11. 2022 | Petr Kučera

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

Lednová valorizace a příspěvek 500 Kč za vychované dítě. Jaké další novinky týkající se důchodů už jsou definitivně schválené a jaké se teprve chystají? Provedeme vás.

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

17. 10. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

Povědomí Čechů o ochraně jejich peněz v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách za posledních pět let výrazně vzrostlo. Zatímco v roce 2017 vědělo o existenci zákonného... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.