Jak obchodovat opční neutrální strategii Butterfly

| rubrika: Jak na to | 3. 10. 2008
Jak obchodovat opční neutrální strategii Butterfly
Minule jsme popsali neutrální strategii Butterfly - jak se sestavuje, kdy je vhodné jí použít a kde stanovit body pro stop-loss příkazy a cíl pro zisk. Dnes ukážeme obchod uskutečněný touto strategií. Podkladovým aktivem je index S&P 500.

Motýl, neboli butterfly, je obchodní strategie, která obchodníkovi vydělává, když cena podkladového aktiva roste i když klesá. Pohyby nahoru a dolů ovšem nesmí být velké. Fungování této strategie si ukážeme na obchodu, jehož podkladovým aktivem byl index S&P 500.

akcie, dluhopis, Matrix se všemi informacemi o obchodě

Matrix se všemi informacemi o obchodě


akcie, dluhopis, Technická analýza sestaveného obchodu

Technická analýza sestaveného obchodu


akcie, dluhopis, Grafická analýza upravené pozice

Grafická analýza upravené pozice


akcie, dluhopis, Denní cenový graf  indexu S&P 500

Denní cenový graf indexu S&P 500


akcie, dluhopis, Matrix s údaji při ukončení obchodu

Matrix s údaji při ukončení obchodu

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit

Do obchodu jsme vstoupili v pátek 8. 8. 2008. Měsícem ukončení kontraktů bude září. Do expirace tak zbývá 42 dnů. Striky volíme podle pravidel, která byla popsaná v minulém článku. Střední strike pro vypisování opcívolíme at-the-money, horní strike jsme zvolili podle první standardní deviace – bereme rozhraní mezi první a druhou standardní deviací, a spodní call strike je umístěný ve stejné vzdálenosti od at-the-money jako horní strike. Poměr opcí je 1:2:1.

Z matrix zjistíme všechny informace o sestaveném obchodě. Za obchod zaplatíme 1 886 USD. Hodnota řeckého písmene delta je -12,4 %. To způsobí, že v případě pohybu trhu nahoru se dostaneme dříve do ztráty, než kdyby cena podkladového aktiva klesala.

U neutrální strategie ovšem nepředpovídáme směr trhu, a proto chceme, aby teoretický průběh obchodu byl souměrný podle středního striku. Proto přikoupíme jednu call opci, která má kladnou deltu s hodnotou nejblíže 12.

K úpravě jsme použili strike 1 370 USD, kde call opcemá deltu 13,2. Jak se tato úprava projeví v analýze obchodu je vidět ve třetím obrázku.

Plán pro tento obchod:

  • Pozici uzavřeme se ztrátou na bodech 1 % od nulového bodu, tj. na ceně podkladového aktiva: 1 208, nebo 1 362 USD.
  • Předpokládaný zisk pro ukončení pozice: 15 % ze zaplacené částky z obchodu tj. 323 USD.
  • Pozici nejpozději uzavřeme druhý pátek v září.

Datum vstupu do obchodu byl 8. 8. a až do 20. 8. se podkladový indexnijak výrazně nepohyboval ani jedním směrem. Klesla i volatilita, což obchodu společně s časovým úbytkem hodnoty opce pomohlo. Cíl pro zisk jsme z důvodu nevýrazného pohybu indexu postupně navyšovali a až po 12 dnech jsme pozici uzavřeli.

Dosáhli jsme výrazného zisku, protože cena se pohybovala okolo středního kupovaného striku, kde je zisk nejvyšší.

Celkem jsem vydělali 1765 USD. Na brokerských poplatcích jsme zaplatili 15 USD.

U neutrálních strategií je vhodné období pro obchodování stabilní situace na trhu, kdy nedochází k velkým výkyvům v cenách. Proto současná situace na trhu není pro tuto strategii vhodná.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.