Jak vydělat, když cena akcie klesá nebo stagunuje

| rubrika: Jak na to | 12. 9. 2008 | 1 komentář
Jak vydělat, když cena akcie klesá nebo stagunuje
Půjde akcie dolů, nahoru, nebo do strany? U jednoduché strategie Bear Call spread vyděláme, když podkladové aktivum půjde dolů i do strany. Ukážeme si strategii s dobrou pravděpodobností úspěchu.

V jednom z minulých článků jsme popsali jeden z vertikálních spreadů – Bull Call spread. V dnešním pokračování na tento článek navážeme dalším vertikálním spreadem a to je Bear Call spread.

akcie,dluhopis, Matrix – informace o obchodě z opčního software OptionVue

Matrix – informace o obchodě z opčního software OptionVue


akcie,dluhopis, Grafická analýza Bear Call spreadu

Grafická analýza Bear Call spreadu


akcie,dluhopis, denní cenový graf IBM

Denní cenový graf IBM


akcie,dluhopis, Matrix – informace o obchodu

Matrix – informace o obchodu


akcie,dluhopis, grafická analýza

Grafická analýza


Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit

Jak název napovídá, očekáváme u zvoleného podkladového aktiva pohyb dolů (bear) a spread bude sestavený z call opcí. Zase kombinujeme koupené a prodané opce, v tomto případě call opce, ve stejném expiračním měsíci a se stejným počtem kontraktů.

Opční prémie je u call opce vyšší na striku 67,50 USD, který prodáváme a na vyšším, kupovaném striku, je prémie nižší. Dostáváme tedy kreditní spread a kredit je náš maximální možný zisk. A protože se jedná o kreditní strategii, broker požaduje, abychom měli na účtu určité množství peněz.

U kreditních spreadů využíváme úbytku časové hodnoty opce a spread skončí v zisku při pohybu dolů nebo do strany. Obchodník tak nepotřebuje úplně přesně uhodnout předpokládaný směr pohybu akcie.

Jak sestavený obchod bude probíhat je názorně ukázané v grafické analýze. Na ose „X“ je cena podkladového aktiva, na ose „Y“ jsou nad tečkovanou čárou zisk a pod ní ztráta v USD.

Plná červená ukazuje situaci, kdy sestavený obchod budeme držet až do skončení platnosti opčních kontraktů, tj. 33 dní, do třetího pátku v červnu.

Jako příklad zvolíme jako podkladové aktivum akcie společnosti IBM. Z denního cenového grafu vidíme, že se akcie již třikrát dotkla rezistence na ceně 130 USD a směřuje dolů.

V Matrix si nastavíme oblast první standardní deviace (růžová barva). V tomto rozmezí by se cena akcie měla pohybovat do vypršení platnosti kontraktů v srpnu. Na rozhraní první a druhé standardní deviace umístíme spread. Nižší strike (135 USD), kde opci vypisujeme, je zároveň náš bod pro ukončení obchodu v případě, že se cena otočí a začne růst.

Do obchodu vstupujeme se třemi kontrakty, maximální zisk je 186USD, pro vstup do obchodu potřebujeme mít na účtu u brokera 1500 USD.

Názorně vidíme jaký by byl průběh obchodu a při jakých cenách akcie. Čárkované čáry představují teoretický průběh obchodu, podle toho, kolik dní od vstupu do pozice uplyne (v grafu vpravo nahoře vidíme T+O, T+10).

Akcie IBM šly opravdu dolů a následně se pohybovaly do strany. Protože od vstupu do obchodu uplynulo 16 dní, projevil se i časový úbytek hodnoty opcí. Když se podíváme na opční prémie nyní, hodnoty prodané a koupené opce jsou 0,10 a 0,05 USD. Před šestnácti dny byly hodnoty 0,85 a 0,20. Původní spread měl kredit 0,65 USD, nynější má hodnotu 0,05 USD. Zisk z obchodu je 0,65-0,05 tj. 0,60 USD x 100 = 60 USD pro jeden opční kontrakt. Protože držíme tři kontrakty, zisk je 180 USD.

Po 16 dnech jsme docílili téměř maximálního zisku a obchod můžeme uzavřít nebo ho nechat dál až do expirace. Rozhodli jsme se pro ukončení obchodu a vezme si zisk. Vydělali jsme 180 USD, po zahrnutí makléřských poplatků to bylo 162 USD. Dosáhli jsme tak zhodnocení původního vkladu (margin 1500 USD) 10,8 procenta za 16 dní.

Shrnutí Bear Call spreadu

Názor na trh: medvědí (bear) nebo od neutrálního k medvědímu
Maximální ztráta v příkladu: rozdíl mezi striky – kredit (70-67,50)-1,00 tj. 1,50x100 tj. 150 USD/kontrakt
Maximální zisk: kredit (1,38-0,38 tj. 1,00x100 tj. 100 USD/kontrakt
Break even: nižší strike plus net kredit (67,50 + 1,00 tj. 68,50)

Ve výpočtech jsme neuvažovali makléřské poplatky

Výhody:
Vyděláme, když cena půjde dolů nebo do strany
Při porovnání s pouhým prodejem call opce je zde výrazně nižší marginový požadavek a opce je zajištěná

Nevýhody:
Maximální ztráta je většinou větší než maximální zisk. Přestože jsme dole chránění
když akcie hodně padá, máme omezený zisk

Autor pracuje ve společnosti Czechwealth

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.