Nový podvod si hraje na Amazon. Míří na majitele kryptoměn

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 14. 12. 2021 | 1 komentář
Nový podvod si hraje na Amazon. Míří na majitele kryptoměn

Zdroj: Shutterstock

Nový podvod láká přes internetové reklamy na údajné investiční tokeny od společnosti Amazon. Takový token však neexistuje a kdo se nachytá, přijde o kryptoměny. Před podvodem varuje antivirová společnost Avast.

„Odhalený podvod je i díky velice pečlivě vytvořeným a profesionálně vypadajícím stránkám velmi účinný a vynesl svým autorům již přes 100 tisíc dolarů. V uplynulém týdnu Avast před tímto podvodem ochránil více než 300 svých uživatelů,“ říká Jakub Vávra, analytik Avastu.

Podvodné reklamy i web jsou v angličtině, na tokeny od Amazonu ale lákají po celém světě, a to i v Česku. Navíc podvodníci chtějí z lidí dostat peníze přes kryptoměny. Zaplatit za slibované tokeny jde jen bitcoinem, ethereem, litecoinem a některými dalšími virtuálními měnami. Jde tedy o podvod zacílený na lidi, kteří věří kryptoměnám a mají s nimi už nějaké zkušenosti.

Vávra navíc varuje, že před samotným nákupem je třeba na podvodném webu zřídit uživatelský účet. A když tam lidé zadají i svůj e-mail a heslo, které používají i jinde, mohou se stát obětí i některého z dalších útoků.

Galerie: Prohlédněte si podvodné reklamy i web

Podvodný web je podle Vávry kvalitně zpracovaný, s pěknými obrázky a plnou funkčností. „Web dokonce chytře propojuje nákup neexistujícího tokenu s bezplatným členstvím v existující službě Amazon Prime, což zvyšuje uvěřitelnost podvodu,“ říká Vávra.

Web také třeba láká na bonusy ty, kdo si podvodný token koupí hned. Láká i na to, že jde o pořízení tokenů ještě před tím, než budou uvedeny na trh, tedy v rámci takzvaného ICO (initial coin offerings). Samozřejmě nic z toho není pravda a na konci nákupu člověk, který uvěří, nemá ani slibované tokeny a je také bez peněz, které za údajný token zaplatil.

Podvodníci vycházejí z mediálních spekulací. „Kryptoměna s názvem Amazon Tokens neexistuje. Pouze se proslýchá, že ji společnost Amazon plánuje v budoucnu uvést na trh. Média letos v červenci na toto téma spekulovala na základě nabídky pracovního místa ve společnosti Amazon,“ připomíná Vávra.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

7. 2. 2023 | Jana Divinová

Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

Přísnější pravidla pro nevyžádaná marketingová volání platí od poloviny loňského roku. Telekomunikační úřad dostal tisíc stížností, pokuta zatím padla jediná. Takzvaní telešmejdi si... celý článek

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Změny při nákupech. Nová pravidla pro slevy, záruku, recenze i vrácení zboží

8. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny při nákupech. Nová pravidla pro slevy, záruku, recenze i vrácení zboží

Triky se slevami mají skončit, stejně jako přihazování nechtěných položek do nákupního košíku. Zpřísní se pravidla pro recenze, jasnější bude i lhůta na dodání zboží. Spotřebitelé získají... celý článek

Ano, řekli jste v telefonu. Před šmejdy vás ochrání novinka

8. 1. 2023 | Petr Kučera

Ano, řekli jste v telefonu. Před šmejdy vás ochrání novinka

Během hovoru jste nechtěně uzavřeli smlouvu. Díky novým pravidlům teď máte možnost, abyste si závazek přečetli ještě před definitivním potvrzením. Novela pomůže i lidem, kteří podlehli... celý článek

Pozor na podvod při placení SIPO, varuje pošta

6. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Pozor na podvod při placení SIPO, varuje pošta

Česká pošta v posledních dnech zaregistrovala podezření na podvodné zneužití služby SIPO ze strany konkrétního příjemce. V současné době se jedná o přibližně 4000 plátců, po kterých... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.