Finanční arbitryně má pokračovat. Schillerová jinde nehledala

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 2. 9. 2021 | 5 komentářů
Ministryně financí nevyslyšela volání expertů na dluhovou problematiku. Ti nominovali současného zástupce finanční arbitryně, která je podle nich neviditelná.
Finanční arbitryně má pokračovat. Schillerová jinde nehledala

Zdroj: Shutterstock

Finančním arbitrem má být i v příštích pěti letech Monika Nedelková, která je ve funkci od července roku 2011. Ministerstvo financí na vládu poslalo návrh na její jmenování. Vláda má Nedelkovou ve funkci potvrdit nejpozději do 17. září, současný mandát jí končí v listopadu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se rozhodla nominovat rovnou Nedelkovou. Na obsazení pozice neproběhlo výběrové řízení a s nominací jiného kandidáta neuspěli ani zástupci neziskových společností, které řeší dluhovou problematiku.

„Finančního arbitra jmenuje vláda na návrh ministra financí, přičemž kandidát na tuto pozici musí splnit požadavky zákona o finančním arbitrovi. Zákon přitom ministrovi financí nijak blíže nepředepisuje způsob výběru kandidáta a je tedy pouze na jeho uvážení, jakého kandidáta vládě navrhne,“ řekl webu Peníze.cz Šimon Blecha z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podle zákona může být finančním arbitrem jmenována osoba, která je bezúhonná, plně způsobilá k právním úkonům, má dobrou pověst, dostatečnou kvalifikaci a zkušenosti.

Zdroj: Kancelář fin. arbitra

Monika Nedelková

„Monika Nedelková během dosavadního působení výrazně přispěla k tomu, že se finanční arbitr stal respektovanou součástí finančního trhu, a to jak v samotném řešení sporů, tak i v rámci ostatních odborných aktivit, jako je například finanční vzdělávání,“ zdůvodňuje ministerstvo financí nominaci v materiálech pro vládu.

Pavla Aschermannová, vedoucí dluhové poradny Rubikon Centra a Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení, poslali v červenci ministryni Schillerové nominaci Lukáše Vacka, současného zástupce Finančního arbitra. Vacek je ve funkci od roku 2013, naposledy ho vláda na pět let na zástupce jmenovala loni v lednu.

„Paní ministryně se při svém rozhodování o tom, koho vládě navrhne ke jmenování do funkce finančního arbitra, pečlivě seznámila i s nominacemi od veřejnosti a rozhodovala se mezi více kvalitními kandidáty s nejlepšími předpoklady pro výkon této náročné a odpovědné funkce,“ říká Blecha.

Podle Hábla má Kancelář finančního arbitra obrovský potenciál, který zůstává nevyužitý. „Současná finanční arbitryně je z naší zkušenosti zcela neviditelná, prakticky se neúčastní odborných setkání, nevíme o tom, že by se nějakým způsobem podílela na finančním vzdělávání a osvětě veřejnosti a nevídáme ji ani v médiích, kde by měla tuto významnou instituci propagovat. Povědomí veřejnosti o arbitrovi je tak zcela minimální,“ říká.

Zdroj: Kancelář fin. arbitra

Lukáš Vacek

„Z výše uvedených důvodů upřímně nerozumíme tomu, proč ministryně financí navrhla vládě její pokračování ve funkci. Z mého pohledu by měl na této pozici být odborník, který výrazně zvýší prestiž a hlavně povědomí o této instituci tak, aby naplňovala své základní poslání, tedy řešení spotřebitelských sporů v nesrovnatelně větším měřítku a bez zbytečných průtahů,“ vysvětluje Hábl nominaci Vacka.

Nedelková kritiku odmítá. „Můj kolega a zástupce Lukáš Vacek je v Kanceláři finančního arbitra trvale pověřen agendami souvisejícími se zahraniční spoluprací, finančním vzděláváním a osvětovou činností. Já jako finanční arbitr se soustřeďuji především na rozhodování spotřebitelských sporů, tedy vlastní činnost instituce, a to i z toho důvodu, že rozhodujícím subjektem jsem přímo já jako finanční arbitr. Je tedy s podivem, že oba komentující subjekty vytýkají finančnímu arbitrovi neviditelnost v oblastech, kterou má na starosti jejich kandidát,“ reaguje.

„Za sebe a předpokládám za většinu svých dalších kolegů z Kanceláře finančního arbitra mohu zodpovědně napsat, že se nám od roku 2011 podařilo vybudovat funkční mechanismus mimosoudního řešení většiny spotřebitelských sporů na finančním trhu. Nikdo není dokonalý, ani já ne, ale všechny chyby, které jsem jako finanční arbitr udělala, vnímám a napravuji, a pokud to bude možné, budu tak činit i v dalším funkčním období,“ dodává arbitryně.

„Když se bavím s lidmi na svých přednáškách pro odbornou i laickou veřejnost, došel jsem k jednoznačnému závěru, že finanční arbitr nemá být paní Columbová, kterou nikdo nikdy neviděl, ale má to být veřejně známá a respektovaná osoba, která svůj právní názor dokáže jasně a srozumitelně vysvětlit veřejnosti. Jinak se nikdy nic nezmění,“ reaguje Vacek. „To pouhý zástupce, který ani není pověřený žádnou konkrétní agendou, nemůže nahradit. Ani Jára Cimrman nedokázal úspěšně odehrát Hamleta bez Hamleta,“ dodává.

Úřad finančního arbitra slouží k mimosoudnímu řešení sporů mezi spotřebiteli a finančními institucemi. Spotřebitelé zde mohou své spory řešit bezplatně, pokud uspějí, mohou se pak finanční instituce proti rozhodnutím arbitra bránit u soudu. Finanční arbitr řeší spory ohledně úvěrů, investic, životního pojištění, stavebního spoření, směny měn, platebních služeb a elektronických peněz.

Naposledy byl úřad vidět třeba ve věci sankcí za předčasné splacení hypotéky, kde se postavil na stranu spotřebitelů proti bankám, které chtěly uhradit i úrokové náklady.

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Reklamace, nebo vrácení zboží? Pravidla a časté chyby

24. 8. 2021 | Tomáš Smolík | 1 komentář

Reklamace, nebo vrácení zboží? Pravidla a časté chyby

Jak správně reklamovat či vrátit zboží? Na co si dát pozor při nákupu v e-shopu a případných pozdějších problémech? Tady je aktuální návod.

Konec otravného volání. Telemarketing odmítnete snadněji

12. 8. 2021 | Veronika Hejná | 27 komentářů

Konec otravného volání. Telemarketing odmítnete snadněji

Dosavadní zákon předpokládá, že o nevyžádané hovory máte zájem, pokud jste je nezakázali u vašeho operátora. Během roku 2022 se mají pravidla otočit. Firmy budou moci volat jen lidem,... celý článek

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

10. 8. 2021 | Petr Kučera | 37 komentářů

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci v posledních osmi měsících.

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.