Miliardové podvody s tachometry jsou v Česku beztrestné. Spadne klec?

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 5. 10. 2011 | 18 komentářů
Miliardové podvody s tachometry jsou v Česku beztrestné. Spadne klec?
Přetáčení tachometrů. Málokterý černý byznys má v Česku tak luxusní podmínky pro rozkvět. 42 procent vozů, které brázdí naše silnice, má zmanipulovaný údaj o najetých kilometrech. Ročně jich přibude 330 tisíc. Počet potrestaných? Nula. Kdy spadne klec?

Jsme zločinecký gang, ukradneme pro vás auto snů. Na vaši návštěvu se těšíme ve Vopršálkově ulici 25. Smyšlený inzerát, který by byl v reálu vstupenkou do basy.

Nabízíme nastavení libovolného stavu ujetých kilometrů zobrazených na tachometru a uložených v příslušných jednotkách. Doslovně převzatá nabídka jedné z řady firem, která na internetu nabízí přetáčení tachometru.

Krádež vozu je trestný čin, za který vyfasujete pěkných pár let vězení – zvlášť, když ho provádíte organizovaně a ve velkém. „Zloději aut ročně v Česku napáchají škody za 2,3 miliardy korun,“ říká Petra Štumpfová ze společnosti Cebia. Přetáčením tachometrů vzniknou škody třikrát větší – podle zjištění Cebia asi 6,6 miliardy. Nejde ale jen o peníze, řada podvedených se koupí takového vozu může dostat do ohrožení života. A jaký za to hrozí trest? Žádný.

Zatímco v Německu, Velké Británii nebo USA je přetáčení tachometru trestným činem, v Česku podvodný miliardový byznys kvete zcela beztrestně. Za pětistovku vám přetočí tachometr doslova na každém rohu. „Počítadlo kilometrů není podle zákonů ČR státem cejchovanou mírou a proto je možné jeho hodnoty měnit,“ dočtete se na webu řady společností, které stáčení tachometru nebo prodej softwaru k jeho manipulaci nabízejí. „Zatím není znám žádný rozsudek v případu, kdy by byl někdo z přetáčení tachometrů usvědčen,“ říká Zbyněk Veselý ze Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

Rekordman? Přetočen o 600 000 kilometrů

Podle našich údajů, v Česku jezdí zhruba milion aut s přetočeným tachometrem, roční nárůst je asi 330 tisíc vozů. Škoda na jednom autě dělá průměrně 20 tisíc korun. Když si to propočítáte, dojdete ke zmiňovaným 6,6 miliardám ročně,“ říká Petra Štumpfová z Cebia. A o kolik se tachometry nejčastěji přetáčejí? „Průměrně se vozidla upravují o 100–200 tisíc kilometrů. Rekordmanem je zatím VW Passat, který byl při dovozu do ČR stočený o 600 tisíc kilometrů,“ uvádí Petra Štumpfová.

Stočte pár set tisíc: jak kilometry ovlivní cenu vozu?

Rozdíl ceny různě ojetých vozů

Zvětšíte kliknutím. (Zdroj: Cebia)

Kupec většinou vůbec nemá šanci podvod rozpoznat. Nezřídka to totiž nedokáže ani oko odborníka. A když se o přetočení dozvíte až po zaplacení? Pak už jsou vaše šance dost mizivé. V současné době lze postupovat pouze podle ustanovení o trestném činu podvodu. Škoda způsobená novému majiteli rozdílem ceny vozu před stočením a po něm je téměř vždy vyšší než pět tisíc korun – což je spodní hranice, při které už jde o trestný čin. „V praxi je ovšem téměř nemožné se čehokoliv domoci,“ říká Zbyněk Veselý ze SOVA.

Jak se jistí autobazary?

Vzhledem k tomu, že aut s přetočeným tachometrem u nás jezdí skoro polovina, bazarům nezbývá, než uvádět stav tachometru pouze jako orientační údaj a ve smlouvě jasně stanovit, že počet najetých kilometrů se od stavu tachometru pravděpodobně liší nebo není znám. „Není to sice ideální, ale dříve bazary dávaly do smlouvy jen formulaci ‚stav tachometru‘ bez dalšího komentáře. Kdo si neuvědomil, že nejde o skutečně najeté kilometry, mohl být uveden v omyl,“ vysvětluje Zbyněk Veselý. „Prodejci zkrátka spoléhají na neprůstřelnost kupních smluv a neexistující zákon,“ dodává k tomu Petra Štumpfová. Smlouvu tedy čtěte důkladně. Pokud tam o možném přetočení tachometru není ani zmínka, vyplatí se vybrat si autobazar, který nabízí stoprocentní a doživotní záruku vrácení peněz v případě, že odhalíte manipulaci s tachometrem.

Počet najetých kilometrů je jeden z nejdůležitějších ukazatelů při nákupu ojetiny, má zásadní dopad na kupní cenu,“ říká Petra Štumpfová. Finanční riziko však není při koupi vozu zdaleka tím největším. Veškerá doporučení pro kontrolu či výměnu dílů při určitém počtu nejetých kilometrů jsou u vozu se stočeným tachometrem k ničemu. „Pokud nejsou vyměněny díly, které jsou už za svou životností, můžeme se dostat například na dálnici ve velké rychlosti do problémů, které nás i ostatní řidiče ohrozí na životě,“ upozorňuje Zbyněk Veselý.

Udělá ministerstvo přítrž černotám?

Co jste nám řekli?

Je to právě tak asi rok, co jsme se vás v naší anketní rubrice Co si o tom myslíte?zeptali, jestli podle vás má být přetáčení tachometrů trestné. Co jste říkali? Nemohli jste se shodnout, jedni tvrdili, že by trestné být mělo. A ti druzí říkali – že už trestné je. Jednou je to prý podvod, tak proč vymýšlet v zákonech novou položku – trestný čin přetáčení –, stačilo by se nebát a tenhle podvod jako podvod taky stíhat...

Společnost Cebia i Sdružení na ochranu vlastníků automobilů na tristní stav dlouhodobě upozorňují a tlačí na politiky, aby s ním začali něco dělat. Jejich mnohaleté úsilí konečně padlo na úrodnou půdu. Ministerstvo dopravy chystá novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Za pozměnění stavu tachometru podle ní má hrozit pokuta až ve výši pět milionů korun. „V této horní výši by pokuta postihovala zejména právnické osoby, například různé autoopravny, které by uvedenou činnost prováděly ‚na zakázku‘, opakovaně nebo hromadně,“ říká vedoucí oddělení dopravní a vnější legislativy Tomáš Dundr. Návrh ale nepočítá se sankcemi pro člověka, který si přetočení objednal. „Uvedení kupujícího v omyl ohledně stavu tachometru s úmyslem se obohatit lze podle našeho názoru již dnes za určitých okolností považovat za trestný čin podvodu,“ vysvětluje Dundr. Praxe však ukazuje, že to tak příliš nefunguje… Beztrestné má navíc zůstat i nabízení softwaru na přetáčení.

Návrh novely zahrnuje také povinnost zaznamenat při provádění evidenční kontroly vozidla (při přeregistraci vozidla a při pravidelné technické prohlídce) stav tachometru do Informačního systému STK. „Srovnávání s předchozími záznamy pak může pomoci identifikovat pravděpodobnost protiprávního jednání spočívajícího v přetočení tachometru,“ míní Tomáš Dundr z ministerstva.

Návrh novely teď čeká meziresortní připomínkové řízení. „Vládě by měla být předložena k projednání do konce listopadu,“ uvádí zdroj z ministerstva. Platit by mohla nejdříve od poloviny roku 2012.

Budeme se inspirovat v cizině?

Das Auto

Anketa

Nakupovali byste v autobazaru?

Například ve Francii funguje veřejně přístupný registr najetých kilometrů, kam se kromě STK ukládají i průběžná data ze servisů. Stav tachometru se tam musí zaznamenávat s každou účtenkou za opravu vyšší než 125 eur. Servis pak musí okamžitě zaslat informaci o počtu najetých kilometrů do centrálního registru Car Pass, který pro automobily vydává takzvané „autopasy“, jakési záznamy o historii vozu. Bez nich se ojeté vozy nesmějí prodávat. „Pokud by u nás byla takhle mapovaná historie vozu od jeho koupě, přes záruční prohlídky, až k technické kontrole nebo změně majitele, bylo by možné manipulace s tachometrem významně omezit,“ říká Zbyněk Veselý ze SOVA. Vyřešilo by to ale jen problém tuzemských aut, u vozů ze zahraničí by stále chyběla historie před první změnou majitele. „To by se dalo vyřešit pouze zavedením celoevropského registru najetých kilometrů, což je ovšem vzhledem k odlišnostem legislativního prostředí a správy dat o automobilech v jednotlivých zemích nejspíš utopie,“ uzavírá Zbyněk Veselý.

Je chvályhodné, že se politici odhodlali ukončit právní vakuum, které u nás dosud v oblasti přetáčení tachometrů panovalo. Zatím to však vypadá, že se zastavili na půli cesty. Proč nemá být potrestán ten, kdo si podvod v podobě stočení tachometru objedná? A co teprve firmy, které nabízejí software k manipulaci tachometru?

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 10. 2011 21:33, HonzaV

Přesně tak. A jestli je dnes problémem podvod dokázat, žádná novela to nezmění.

Čím méně zákonů, tím lepší prostředí k životu.

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 6. 2014 12:53, JJ

Co to psalo za hlupáka ! Tachometr je můj majetek a je to pouze orientační měřidlo .. když si tam budu chtít napsat pr*el budu to tam prostě mít ... Není problémem že se přetáčejí tachometry, ale že u nás jsou lidé tak hloupý že vytváří poptávku po nízkých kilometrech... Kupujte auta hlavou a ne podle toho co mají na tachometru a tento neduh vymýtíte ... Pořád mi příjde lepší koupit auto s 250000km s poctivou péčí než fábinku s 75 za 9 let s olejem z lídlu čepama strachlajn a bůh ví co dál ... Nebuďte ovce a používejte ty melouny co máte na krku ...

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Každých 40 minut u nás někomu ukradnou vozidlo

7. 3. 2011 | Jiří Janský | 1 komentář

Každých 40 minut u nás někomu ukradnou vozidlo

Mezi nejčastěji kradené značky automobilů patří Škoda Octavia, Volkswagen, Ford a Audi, nejmenší zájem je o vozidla japonské a korejské výroby. Proti odcizení vozu se můžete pojistit... celý článek

Z prodeje auta souboj na ostří nože

28. 2. 2011 | Petra Dlouhá | 38 komentářů

Z prodeje auta souboj na ostří nože

Kampaň „Nemyslíš, zaplatíš“ ministerstvo z důvodu úspor zastavilo. Pro ústřední motto však máme nové využití. Mohlo by se stát názvem reality show z prostředí českých autobazarů. Pravidelný... celý článek

Koupě ojetého automobilu: jak zkontrolovat jeho technický stav

9. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 12 komentářů

Koupě ojetého automobilu: jak zkontrolovat jeho technický stav

Jak při koupi ojetého vozidla rozlišíte auto v dobrém technickém stavu od "navoněné bídy"? Co zjistíte pouhým okem? Kam a na co se podívat? Jak poznáte, že auto nebylo zatopené či nemělo... celý článek

Koupě ojetého automobilu: jak poznat, že je auto kradené či omlazené

4. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 19 komentářů

Koupě ojetého automobilu: jak poznat, že je auto kradené či omlazené

Věděli jste, že v České republice je každé čtvrté auto úředně omlazené, každé desáté auto má pozměněné identifikátory a každých 25 minut je nějaké auto ukradeno? Poradíme vám, jak při... celý článek

Koupě ojetého automobilu: znáte svá práva?

2. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 34 komentářů

Koupě ojetého automobilu: znáte svá práva?

Chystáte se koupit ojeté auto? Víte, na co máte nárok a jaké jsou povinnosti autobazaru či přímého prodejce? Jak napsat kupní smlouvu, aby nebyla pro spotřebitele nevýhodná? Na jak... celý článek

Partners Financial Services